Jump to content

Montare lumini avertizare / warning lights usi spate


Seby19
 Share

Postare recomandată

Ok. Multumesc

In modul ai ideie unde leg? 14si 6cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    20

  • adidas72

    7

  • Al Bundy

    6

  • Red Bull 2017

    5

nu stiu ce inseamna la tine 14...si 6.... dar am cautat acum in Elsa, pt tine... Legi in modul confort (este in spatele torpedoului), mufa t18a - pin 5 - pt usa stanga, pin 12  pentru usa dreapta. Masa gasesti in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua tuturor! Am un Seat Leon (stiu ca topicul e pentru vw, dar e aceeasi situatie) si as vrea sa montez lumini de avertizare in portierele fata si spate. La mine e un pic mai complicat cu lampile, deoarece trebuie sa identific un loc optim, sa decupaez fetele de usi pentru ca nu au fost prevazute cu astfel de lumini si sa trag firele. Am ales sa montez lampi de golf 4, cele prezente in portbagaj sau la oglinzile interioare (doar lumina alba). Vreau sa le montez in partea de jos a fetelor mele de usi, sa proiecteze lumina pe asfalt. Pentru portierele din fata, am studiat topicurile ajutatoare, am identificat mufele si pinii corespunzatori, e totul asa cum am gasit in explicatiile celor binevoitori sa ajute. Pe spate insa, am geamuri cu actionare manuala, mufa de cuplare la broasca e simpla, fara prea multe fire si mi-e imposibil sa-mi dau seama cum ar trebui sa ma conectez. Am studiat explicatiile de mai sus, dar, din nefericire, nu am reusit sa ma lamuresc exact. Am mai gasit o sugestie, sa trag fire de la plafoniera, asa incat sa se aprinda avertizarile odata cu lumina din plafoniera. Cred ca e posibil, dar nu vreau asta, deoarece nu am plafoniera activa la deschiderea usilor, din simplul motiv ca ledurile nu se sting complet dupa incuierea masinii. Probabil si asta se va putea rezolva cu montarea unor rezistente de 1K, dar nu vreau sa ma complic. Va rog astfel, daca se poate, sa ma ajutati pentru montarea luminilor de avertizare pe spate cu o solutie optima, sigura si cu explicatii ca pentru incepatori. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa îți aduci plus din fata și masa din switch yala ușa, sa aprindă lumina când deschizi ușa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Florin!

Poti sa ma ajuti mai mult, spunandu-mi exact de unde pot sa iau plusul si care este firul de masa din switch? Banuiesc ca in unul din firele care duc la mufa pot sa ma intep, la asta te referi nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus din fata, panou siguranțe. Masa de la switch o identifici numai cu aparatul de masura, in mufa care iese din yala, firele fiind toate albe... Este unul de 0.35. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Am masina cu toate elementele din plastic desfacute, inclusiv fetele de usi (pentru insonorizare), deci nu va fi greu. Pentru spate mai este necesara codarea cu vcds?

Multumesc inca o data pentru rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, deoarece o faci pe direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acele lampi care se monteaza nu sunt cu LED-uri , switch-ul(microintrerupatorul)ce trebuie sa furnizeze (-) , switch care am citit ca mai face probleme si trebuie inlocuit, nu este prea "incarcat " cu miliamperi ?

Sau problemele apar datorita vechimii/uzurii lui ? Intreb pt ca nu stiu la cati A este el .

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duce lejer vreo 4-5 A, problema la el este mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, DECC said:

Daca acele lampi care se monteaza nu sunt cu LED-uri , switch-ul(microintrerupatorul)ce trebuie sa furnizeze (-) , switch care am citit ca mai face probleme si trebuie inlocuit, nu este prea "incarcat " cu miliamperi ?

Sau problemele apar datorita vechimii/uzurii lui ? Intreb pt ca nu stiu la cati A este el .

Conform specificațiilor producătorului, are 5A la 250v....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, pentru toate detaliile. Intre timp, am identificat si un + in tabloul de sigurante (cel interior), aflat in partea stanga a volanului. Am sa caut un pin pe care sa-l mufez la capatul unui cablu si am sa-l introduc in acel locas. Celalalt capat al cablului am sa-l bifurc, ca sa ajung si la cealalta usa. Masa am identificat-o, e un cablu maro, pozitia 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, am omis sa intreb - pentru +, ar trebui un cablu mai gros? Cam de 1?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula. Sper sa-mi iasa tot ceea ce mi-am propus. Intentionez sa montez si iluminare in plafon, spre hayon, deoarece nu are prevazuta, plus dublarea luminii in portbagaj. Practic, triplez optiunea existenta in portbagaj. Cand dschid hayonul, vreau sa se aprinda lumina in acelasi timp in ambele parti si in plafoniera montata spre spate. Punand leduri, nu cred sa fie consum mare comparativ cu becul cu incandescenta c5w din constructie, ca sa nu fie necesara o siguranta de capacitate mai mare. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, te mai deranjez daca imi permiti, cu cateva intrebari. As vrea sa montez lumini la oglinzile interioare (parasolar). Plusul, il iau din tabloul interior, dar celalat fir, unde e mai indicat sa-l leg? La masa, sau sa caut un minus in tablou? O a doua intrebare este : ce trec prin intrerupatorul oglinzii? Plusul sau celalalt fir? Si o ultima intrebare...o siguranta de 5 pe firul de plus pentru cele 2 lumini e suficienta? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna ziua tuturor. Am un vw b7, sedan, 1,6, bluemotion, 2011si doresc sa inlocuiesc "ochi de pisica" din usi cu becuri care proiecteza logo. Cum pot afla daca se poate face fara a demonta fata de usa. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai lampi cu bec acum....trebuie demontate fetele de usi, tras cablajul de la calc de usa la lampa, dupa care activat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Deci pana la urma trebuie sa demontez fetele de usi ca sa vad daca se pot monta (daca exista acel calculator). Poate imi sugerati pe cineva din jurul Devei care a mai montat astfel de lumini in portierele fata-spate.

 

Modificat de ioan_paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculatorul exista, poti monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut…la un tiguan 2017 ptr luminile din usi ,warning door lights , tot pin 18 ptr plus si pin 19 minus ? Eu pe usa in unitatea de pe usa la pinii 18 si 19 nu am nimic ,ma poti ajuta ? Adica aia care i-am bagat eu nu se conecteaza cu nimic din centrala de pe usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.... 5 masa, 16 plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms , a mers pe fata …pentru spate imi poti da ceva informatii ?

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza folosirea nejustificata!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai calculatoare de usi pe spate, da, le poti pune de fabrica. Daca nu...si totusi vrei sa le instalezi, plus de pe motoras geam, masa de la iesirea din switch...in mufa yala - identifici cu multimetrul, la ce pin este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare! Am montat si eu la Passat-ul meu luminile in ușile din fața conform recomandărilor de aici, insa pe spate nu am geamuri electrice și nu as vrea sa ma apuc fara sa stiu exact la ce fire trebuie sa ma leg. Înțeleg ca la cele din broasca usii si ca luminile vor funcționa asa cum funcționează si martorul de usa deschisa din bord, dar ma poate ajuta cineva cu culoarea firelor? Sau cu un mod simplu de a le detecta? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!