Jump to content

Haldex Gen 5 (4motion, 4drive, 4x4, etc) - cum functioneaza, probleme, etc


Cristian
 Share

Postare recomandată

6 minutes ago, vdragos said:

Haldex 5 nu are filtru, doar sita in capul pompei. Poti cere curatarea ei si e chiar recomandat, in lipsa celuilalt filtru sita aia se colmateaza groaznic si asta la km putini - 15 - 20 de mii

My bad...acum.am recitit si vazut ca e vb de Gen 5.

Si btw, chiar daca gen 4 are si filtru, sita tot se infunda-cel putin la mine se adunase destul pe ea, cu toate ca la fiecare 60k a fost schimbat uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In ce a constat revizia Haldex si de ce ai facut-o la nici 25k Km ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ca sa nu ajunga asa si sa schimbe pompa mai devreme sau mai tarziu (asta daca nu are ghinion sa-i pice tot grupul). Cine cauta pe net gaseste destule cazuri. Eu inainte de primul schimb am avut erori sporadice (mechanical malfunction) si eram aproape fwd in acele momente, la nici 30.000km. Schimbat ulei si fara probleme de atunci (se fac 2 ani)

dirtyhaldex.jpg.1ff3a35a87cb8131fd82247441ff8bfa.jpg

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste vreo luna ma duc si eu la revizie. Cat costa revizia asta la Haldex?, poate o fac si eu (stiu ca de fel parca se face la 60k, nu ? ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de joaca cu haldexul. Mai bine revizii mai dese decat probleme mari ulterioare. Totusi nu sunt diferentiale de IMS... Si al meu are vreo 30k de la ultimul schimb, dar niste ani, si anul asta il voi "improspata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF Pana in 500 lei, cel putin asa era la un 5N2. Nu cred sa fie diferente majore fata de un AD.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e si un filtru pe acolo ? Banuiesc ca mai costa si el putin.Sau se curata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai exista filtru. Este doar acea sita de plastic alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sita alba se schimba si ea cand cer o revizie la Haldex sau trebuie insistat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se schimba, se curata. Dar nu cred ca o vor face in reprezentanta. Ei iti vor schimba doar uleiul. La fel e si la generatia anterioara. Nu desfac si nu inlocuiesc filtrul. Nu e operatiune de service -asta a fost explicatia in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF, @ct_act  , @C Z R  de acum aveti topicul acesta dedicat  pentru Haldexul Gen 5 de pe Tiguan AD1

Toate postarile legate de 

 - Proceduri Intretinere Haldex Tiguan AD1

Costuri revizie Haldex Tiguan AD1 

- Consumabile folosite pentru revizie Haldex Tiguan AD1 

- Probleme Haldex Tiguan AD1

- Erori Haldex Tiguan AD1

sunt acceptate aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu lămuriri :D 

Am preferat sa fac revizia la Haldex exact pentru a evita astfel de situații precum cea expusă de @C Z R . Citind pe forumurile din afara, am văzut cum arată acea sita la revizia de 30k km și am preferat sa schimb uleiul proactiv.
AA68D2C5-1DF5-4323-A02D-FF139B984DFB.thumb.jpeg.4c828676d6bb1634445fbe229d839a0b.jpeg

Din păcate, curățarea sitei nu este considerată “operatiune de service” și cei de la PBN nu au fost de acord sa demonteze pompa (bine, ei nu prea erau de acord nici cu schimbatul uleiului, dar na...). Costul schimbului de ulei a fost de ~420 lei. Am in vedere, pe viitor, sa fac și o curatare a pompei, ca sa fiu Safe :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joi merg si eu la Service si voi face si eu Haldexul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma unde putem face curatarea sitei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am spus...ati dat vina pe "pitici". O puteti face oriunde, dureaza 10 minute.

@Doomy problema se aplica pe toate modelele de VAG cu Haldex, actuale. Seat/Skoda/VW/Audi, toate.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , se aplica la toate , socant este ca unii au pompa murdara rau si la 20.000km  , chiar si cu erori.  Depinde si de cum este exploatata masina dar totusi cam putini km ...... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna "curatarea pompei"? Curatarea acelei site ? Mai este altceva acolo de facut ? Nu este suficienta scoaterea acelor suruburi si curatarea, e necesar a se da jos pompa ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF   uite filmul de mai jos , de la minutul 15:00 este raspunsul la intrebarea ta  . 

Sita se da jos de pe pompa , altfel prin curatare mizeria intra in spatele sitei , automat in pompa . Daca vrei sa te duci "all the way"  se deschide si pompa in interior si se curata pistoanele.  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva uleiul la haldex ( gen 5 )cum se face nivelul corect daca am dat jos pompa ?cat ulei trebuie pus 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns cu cantitate fixa nu o sa gasesti . Depinde cat de mult il lasi la scurs. Recipientul vine la 850Mll si ar trebui sa intre "aproape tot"   , trebuie urmata procedura ELSA de schimbare ca altfel nu o sa intre tot daca dai pompa jos . 

Cantitatile care iti intra la reumplere inainte de a aplica procedura ELSA intre GEN 4 si GEN 5 sunt diferite , gen 4 are filtru care se incarca si ala  , gen 5 nu are . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci @Doomy, foarte elocvent. Sa vad acum daca ii conving pe desteptii de la reprezentanta sa imi curete si sita..altfel trebuie sa merg in alta parte pentru aceasta operatiune, ceea ce va fi ciudat de facut dupa ce am schimbat uleiul..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF nu poti fara sa-l schimbi/completezi iar :) Poate doar daca-l salvezi intr-un recipient curat si tot de acolo il pui inapoi...

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, stiu....ureaza-mi noroc azi, sa vad ce resuesc la Brady pe langa mecanic.. Daca nu vrea, nu mai fac schimbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia de la Brady nu te mai lasa langa mecanic in ultima perioada. Sa ne spui cum a decurs azi afacerea. Sunt interesat de un Haldex la urmatoarea masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!