Jump to content

RCD 330G


Mihai my
 Share

Postare recomandată

sunt, ca doar de acolo vin toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma sperie mai tare sunt taxele vamale , a comandat careva RCD330G de pe aliexpress?Daca da,cat ati platit taxe vamale?

Scuze de offtopic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comandat 3 delay box de pe alixepress in valoare totala  de 12 euro si am platit taxe vamale si tva, asa ca sigur ca o sa platesti daca nu cumva cunosti pe cei de la vama sau declara aliexpress o suma mai mica de 10 euro, dar nu prea cred ca pot sa declare o suma atat de mica la un RCD330G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut comenzi de 100 dolari și nu am plătit nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SelesanD Vezi ca gasesti Rcd 330 pe Ebay cu livrare din Uniunea Europeana si astfel eviti plata tva si a taxelor vamale pe care le vei plati cu siguranta daca comanzi din China!Per total ca pret iesi mai bine la cele de pe Ebay dar sa fii atent la livrare sa se faca din Europa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, cred ca e o arie tehnica aici - problemele legate de aspectele financiare, taxe, etc - le putem dezbate in Social.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. cine nu se pricepe sau considera ca e prea mult de munca sa mute mufa USB de pe fata RCD330 -ului, eu am 

conectat un cablu usb cu mufa la 90 grade la ambele capete, acum cablu USB din panoul frontal nu depaseste dimensiunea butonului de volum.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Sunt pe punctul de a cumpara un RCD330G pentru masina din profil. Am tot citit si rascitit, sunt persoane care afirma si unele care infirma urmatoarele spete:

- am senzori parcare fata-spate, unitatea ii va afisa drept OPS ? 

- climatronicul si scaunele incalzite se mai afiseaza pe unitate ?

- vreau neaparat varianta cu Carplay, sunt posesor de iPhone. Este cineva in aceeasi situatie sa imi spuna daca merge aplicatia Waze si ascultat muzica in acelasi timp ? Si doar alertele sa mi se auda, atunci cand setez din Waze acest lucru ? 

- ca sa schimb melodiile, neavand comenzi pe volan, trebuie iesit din waze si apoi intrat iar ?

- merge Waze/Youtube/Maps,etc si in miscare ? Sau trebuie ceva modul achizitionat separat ?

 

Multumesc foarte mult!

 

Modificat de AndreyPH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am RCD330G versiunea B, Desay. 

Imi functioneaza pe el senzorii de parcare fata-spate (OPS) si camera analogica. in combinatia cu camera ar fi fost ideal daca peste imaginea de la camera as fi avut si senzorii afisati intr-un colt. Cand merg cu spatele imi intra direct imaginea de la camera si trebuie sa comut manual atunci cand am nevoie de senzori. Nu e mare lucru...

Nu se afiseaza climatronicul. 

Merge waze in acelasi timp cu radio sau media. Iti poti seta volumul pt waze. De obicei atunci cand apare o alerta se reduce volumul de la muzica. Chiar daca esti in meniul radio sau muzica, iti va aparea pe ecran o pictograma in partea de sus care iti va indica directia de mers+ avertizare sonora. Deci poti sa iesi din waze pentru a schimba melodiile, el oricum navigheaza in fundal. 

Waze si Maps merg in miscare default. Youtube nu merge nici in stationare. Daca vrei mai multe aplicatii pe RCD, e obligatoriu jailbreak la iphone. Eu am facut diverse teste cu un iphone 5, jailbreak. Am reusit un digionline, youtube, etc, dar dupa 2 zile de teste am renuntat. Functioneaza, dar nu sunt utile din punctul meu de vedere. 

De cand a aparut waze pe Carplay pot sa spun ca varianta RCD330G este o alegere foarte buna. 

Un mare minus pentru aceasta unitate este faptul ca nu schimba automat frecventele posturilor radio la deplasarile in afara localitatii. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea o sa afiseze senzorii drept OPS doar daca senzorii sunt OPS... Daca acum ei sunt doar cu avertizare sonora atunci nu cred ca ii va afisa :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, Gelu said:

Salut!

Am RCD330G versiunea B, Desay. 

Imi functioneaza pe el senzorii de parcare fata-spate (OPS) si camera analogica. in combinatia cu camera ar fi fost ideal daca peste imaginea de la camera as fi avut si senzorii afisati intr-un colt. Cand merg cu spatele imi intra direct imaginea de la camera si trebuie sa comut manual atunci cand am nevoie de senzori. Nu e mare lucru...

Nu se afiseaza climatronicul. 

Merge waze in acelasi timp cu radio sau media. Iti poti seta volumul pt waze. De obicei atunci cand apare o alerta se reduce volumul de la muzica. Chiar daca esti in meniul radio sau muzica, iti va aparea pe ecran o pictograma in partea de sus care iti va indica directia de mers+ avertizare sonora. Deci poti sa iesi din waze pentru a schimba melodiile, el oricum navigheaza in fundal. 

Waze si Maps merg in miscare default. Youtube nu merge nici in stationare. Daca vrei mai multe aplicatii pe RCD, e obligatoriu jailbreak la iphone. Eu am facut diverse teste cu un iphone 5, jailbreak. Am reusit un digionline, youtube, etc, dar dupa 2 zile de teste am renuntat. Functioneaza, dar nu sunt utile din punctul meu de vedere. 

De cand a aparut waze pe Carplay pot sa spun ca varianta RCD330G este o alegere foarte buna. 

Un mare minus pentru aceasta unitate este faptul ca nu schimba automat frecventele posturilor radio la deplasarile in afara localitatii. 

 

Poți să faci o poza cu pictograma unde îți indica direcția de mers in timp ce ești în radio sau in media? Mie pe android nu mi arată.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa prind un printscreen.Asa arata pictograma (am gasit aceste 2 poze pe net) :

 

waze-carplay-notification.jpg

IMG_6076.JPG

Modificat de Gelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, @Gelu

Senzorii sunt OPS, fata-spate, ma bucur ca o sa se pastreze functionalitatea asta.

Nu exista nicio solutie pentru Youtube pe RCD330 ? In special pentru Youtube videoclipuri/muzica si Waze imi vand actuala RNS510 si vreau sa trec la 330... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt youtube, merge cu mirrorlink

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am verificat acele notificari si se pare ca apar doar atunci cand sunt in carplay, in orice aplicatie din Carplay. Nu apar notificari peste meniul radio sau media (imi cer scuze ca am scris aiurea mai sus). Mirrorlink este valabil doar pentru Android, din cate am inteles @AndreiPH este utilizator de iPhone.

Am o problema legata de afisarea contactelor atunci cand telefonul este conectat prin bluetooth, sunt foarte multe contacte pe care nu mi le afiseaza, imi arata doar numerele de telefon, fara nume chiar daca primesc confirmarea pe ecran ca au fost importate x contacte.... In Carplay, totul este ok, am agenda completa.

Aveti idee care ar fi problema, eu nu am gasit inca o explicatie.

Multumesc.

Modificat de Gelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mirror link este pentru android

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, AndreyPH said:

In special pentru Youtube videoclipuri/muzica si Waze imi vand actuala RNS510 si vreau sa trec la 330... :(

Eu ti-as recomanda un box separat cu Android, in loc de 330, pentru ce vrei tu. Se leaga la RNS si il poti controla din ecran si poti face ce vrei tu asa, vorbeste cu colegul @Akaiu07 care te poate ajuta in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te imperechezi cu el, telefonul ramane legat prin bluetooth la RNS si pastreaza toate functiile RNS-ului. Apoi, pe ecran, poti sa comuti intre cele doua sisteme, RNS si Android.

Box-ul este practic un telefon android stand-alone la care poti sa adaugi un SIM de net si pe care poti sa instalezi Waze si si Youtube si pe care le poti vedea si controla pe ecran-ul RNS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Rave said:

Eu ti-as recomanda un box separat cu Android, in loc de 330, pentru ce vrei tu. Se leaga la RNS si il poti controla din ecran si poti face ce vrei tu asa, vorbeste cu colegul @Akaiu07 care te poate ajuta in acest sens.

De RNS510 nu merge legata interfata Android. Est valabila doar pentru platforma MQB  in configuratiile care au ecran LVDS -Mediaconnet / Discover. Unitatile RNS/RCD au ecranele integrate in unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de un box care permite instalare de igo pe RCD. Ceva destul de vechi de pe vremuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Daca am CAN : 1K0 907 530 S si fac upgrade la RCD330g plus ...ce nu o sa mearga la un Seat Leon 1P model facelift 2009?

O sa-mi mearga comenzile de pe volan si senzorii de parcare de pe spate?

Multumesc anticipat.

P.S: @F l o r i n, @Al Bundyma puteti ajuta, pls !?

Nu as vrea sa-l cumpar si sa pierd din optiunile de pe masina.Senzorii de parcare nu imi afiseaza in actualul player.

Info de la scanare:

CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V4.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 S    HW: 1K0 907 951 
   Component: J533__Gateway   H16 0210

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca acum ai senzori OPS o sa afiseze in continuare, si o sa mearga si comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!