Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Un alt claxon, suplimentar, pt alarma. Asta era pe vremea Golf ului 4, Passat ului b5, etc. 

La modelele ulterioare, a venit ca opțiune 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am alarma din fabrica, daca activez sa sune la inchidere/deschidere imi suna claxonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa știam și eu... 

Dacă ai alarma suna frumos pe difuzor alarmă... Daca nu ai suna pe claxon... Dar parca e strâns de... :)

Diferența banui ca e de la modul constructiv... Claxonul e o chestie electromecanica mai solida și nu percuteaza la impulsuri mici foarte bine... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, ~Aurelian~ said:

Eu nu am alarma din fabrica, daca activez sa sune la inchidere/deschidere imi suna claxonul.

La ce mașina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine nu are alarma din fabrica 

IDE 02269 - ENG 116669

trebuie sa fie inactiv. Altfel nu funcționează. Va da un claxon scurg la închidere și doua la deschidere. 
 

0A851339-E460-4BA5-AC72-8A29F53F8F07.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codare pt activare semnal acustic la deschidere-inchidere pt cei fără sirena alarma  

116666- activ

116669- inactiv

116667- activ

122187- scurt ( tipul de claxon )

122188- activ ( Afișare in menu CAR )

cand ajung acasă pun și poze  

P.S. Pt cine vrea, se găsește sirena de alarma pe AliExpress cu 70-80€ cu cablaj inclus sau de la dezmembrări. Eu mi-am pus la golful v fără restul alarmei și merge  

Codul sirenei pt B8 este 5Q0 951 605

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și sirena o legi la? 

AR trebui sa fie pe cablajul alarmei... Sau legat la claxon? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@realman_ro

trebuie sa lași IDE 02269-ENG 16669 inactiv altfel nu funcționează dacă nu ai sirena de alarma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moog

cand ajung acasă mă uit pe elsa și vin cu detalii cum se fac legăturile și unde. Și mă uit și pt codare. 
și eu am de gând să-mi iau ca nu am. 
de la dezmembrări e mai convenabil, vreo 100 RON. Dacă o iei și cu suportul metalic mai bine. Iar de pe AliExpress iei doar cablajul ca are deja mufa și pinii pe fire. Vreo 20€. 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moog

Sirena pt B8 are 3 fire: 

Mov-alb pin 1 merge la conectorul T46b/pin 31 de pe J519 (unitatea centrala stanga volan)

Maro pin 2 merge la masa ( - )

galben-portocaliu merge la siguranta SB 20 ( grupul de sigurante din compartimentul motor )

Atasez si pozele de pe Elsa.

Deci nu este nevoie de de modulul de comanda pt alarma.

 

Captură de ecran din 2019-10-07 la 18.57.01.png

Captură de ecran din 2019-10-07 la 18.56.13.png

Captură de ecran din 2019-10-07 la 18.55.21.png

Captură de ecran din 2019-10-07 la 18.49.11.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru ajutor. 

S-ar putea sa am nevoie. Am pus ochii pe ub B8 care nu are alarma... Iar beepaitul e un "must be there'... M am obișnuit la am confirmare de închidere... Sunt multe zone unde este bruiat semnalul telecomenzii... De diverse sau diverși :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos dragi colegi. Am reusit si eu sa activez bip-ul la inciderea si deschiderea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat si eu de proba inchiderea automata folosind codarea de pe stemei.de 

De data asta a mers ( am mai incercat pe cealalta masina care nu avea KESSY si am blocat tot)

Dupa parerea mea este o prostie. Nici nu apuc sa inchid portiera ca se incuie masina. Daca ramane cineva in masina, il incui inauntru.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/5/2018 at 2:59 PM, Danyur said:

Buna ziua oameni buni.coborarea oglinzilor in R se poate activa daca masina nu are oglinzi retractabile electric?

 

A mers cu Obdeleven pe o tigaie din 2015...cutie manuala si oglinzi care nu se pliaza...

Cu VAGcomul a mers:

Hill Start Assistant
Select Control unit 03 (ABS Brakes)
Adaptation
Select: Hill Start Assistant
Changed from Normal to Early

 

Tot cu OBDeleven au mers urmatoarele:

image.thumb.png.e1248db4f6a947950e9976bb3d9b609a.pngimage.thumb.png.84a0b0195e5129f1b7b7a1d4051f77f1.pngimage.thumb.png.f9ccf9a0cc87d14bfc4afcdee38aed3d.png

image.thumb.png.6c1e9b9a82120d14ee7a20cd04c4ee13.png

 

Intrebare, stie cineva cum se poate face asta ?

Tigaia amicului are stopurile astea dar inca nu m-am prins cum se cheama optiunea asta...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce vrei tu acolo o sa fie de codat pana lesini :P In adaptation dupa ce bagi codul de access trebuie sa gasesti becul, apoi sa incepi sa-i dai codarile (functiile), exact ca si la aprinderea stopurilor de pe haion.
Ceva de genul https://www.youtube.com/watch?v=TFHBIlIVWP0
dar pe fiecare modul de led sau ce e in stop. munca de chinez batran sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, mai liniștit... :)

Bătrân relativ... Chinez încă nu :)

Ala din filmuleț banui ca nu avea barbă când s-a apucat de codat după cum zici tu... 

 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noile masini vad ca se pot coda o gramada de chestii, trebuie doar sa sti ce inseamna fiecare sau se pune redresorul pe masina si 2-3 saptamani codezi pentru a testa. E mult sincer. In 09 sunt vreo 2500 de codari posibile.

s-au dus vremurile cand bifai sau adaugai un numar ca sa codezi :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut... E nebunie curată... 

Nici chinezul nu are răbdare sa combine toate prostiile alea... 

Știam deja chestia de vreo citiva ani când am pus diagnoza pe prima tigaie cu uds... 

Când și-a schimbat amicul tigaia, am luat un OBD 11 pro ... Sa scap de prostii... Se pare ca nu le știu pe toate, și la unele dau rasol... 

Tot la VCDS am ajuns... Din păcate și băieții de la Ross Tech sunt depășiți de VW :) nu prea găsești multe pe forumul lor... 

Trebuie să-mi fac mâna, acuși îmi iau și eu... Cred... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Moog ce au aparte stopurile alea?
Asa le am și eu pe mașina. Eu am un AllTrack
Din câte știu eu Passat B8 montează 3 tipuri de faruri și 2 tipuri de stopuri. Alea sunt versiunea high. Nu se activează, așa vin ele din fabrica.

9391255E-081E-4A12-819D-9AC2F9D4443B.jpeg  A3DAE524-98DD-4027-979C-C3FAB6A103BA.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Opțiunea respectivă pt. luminile de frânare (high tail lights) apare în lista de echipare a mașinii ca "Stopuri roșu închis cu LED și cu modificare design lumini la frânare" și arată foarte frumos.

@OviVal ai cumva documentele postate scanate la o rezoluție mai mare?

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt scanate, sunt printscreen de pe telefon.

Sunt din SSP 545 

Am vrut sa pun PDF-ul, sunt informații interesante in el, dar nu pot ca e mai mare de 4 MB
M-am chinuit un pic pana am dat de el, le am aproape pe toate dar asta pt B8 îmi lipsea.

Cand ajung acasă încerc sa le fac la o rezoluție mai mare și le schimb. Sper sa nu fie problema ca fac atâtea editări la post, mi-am luat deja un Block pt quote. ?

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviValMs frumos pt info, am dat cu "goagăl" și am găsit pe net SSP 545, conține info utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan

passatul din clipul de pe YouTube postat de tine e un B7

La B8 sunt doua versiuni de stopuri, base și high. 
Eu am high și caut sa văd dacă pot sa activez semnalizare activa, gen audi. Codarea actuala aprinde semnalizarea doar pe mașina nu și pe haion. Și nici nu e activa. 

@Miky_1

Eu nu reușeam sa dau de el pt ca nu știam ce număr are. Iar când am dat de el nu-l Găseam să-l descarc. Pana la urma l-am descărcat de pe scribd. 
Mă bucur ca a fost de folos. Păcat ca nu se poate încarcă să-l aibă și alții. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!