Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Fec sau swap codes. Tine apasat butonul menu cateva secunde, pana intra in meniul software. Dupa aceea, ultima optiune ai Fec/swap codes. Acolo ai codurile instalate precum si cele care se pot instala. Codurile care nu le ai instalate...precum carplay....etc... se pot instala la dealer sau la noi, daca unitatea suporta. Dupa care te poti bucura de functiile pe care le doresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Demonhunter

incearca codarea asta ptr  inel spate  exterior aprins pe DRL

Rear lights outer LED rings as DRL
Select Control unit 09 (Central Electrics)
Security access
Access Code 31347
Adaptation
Leuchte16 - Lightfunction D16 change from non-active to Daylight running lights
Leuchte17 - Lightfunction D17 change from non-active to Daylight running lights

Am gasit codarea aici 

http://forum.obdeleven.com/thread/1873/tail-light-coding

Dar inca nu am incercat ,astept un feedback daca merge 

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Demonhunter ,merge codarea ,am activat eu acuma cu OBD11 si pe DRL sta aprins doar exteriorul la stopurile spate 

20200216_112212.jpg

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calint

Încearcă sa activezi și 23/24. Stopul exterior și cel interior( hayon) au canale diferite, sa meargă tot trebuie sa activezi 4 canale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal daca poti da mai multe detalii aici sau pe PM 

Merge cum am activat dupa codarea de mai sus ,dar cand inchid masina mai raman stopurile aprinse cateva secunde ?

In poza de sus nu se vedea bine ca era facuta  pe soare.

20200216_165557.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai activat și pe 23/24,sau doar pe 16/17?

Ziceai ca merge doar pe exterior cu 16/17. Acum merge și pe interior, ca nu înțeleg. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal am activat pe 16 si 17 si ii aprins ca si in poza doar exteriorul  ,dar cand inchid masina mai raman aprinse "doar stopurile " cateva secunde 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am obd11, dar nu am Faza cu "Daylight running lights"  sau cum s-ar traduce in germana "Tageslicht-Lauflichter"

Am incercat cu Tagfahrlicht, (daytime running lights) dar nu se intampla nimic.... mi-a scapat  ceva?

Tu ce ai ales din meniu?

Screenshot_20200218-191949_OBDeleven.jpg

Screenshot_20200218-191941_OBDeleven.jpg

Screenshot_20200218-191931_OBDeleven.jpg

Modificat de Demonhunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Demonhunter, am încercat și eu și pot confirma că funcționează. Într-adevăr, e opțiunea tagfahrlicht. Am pus mai jos doar pt. D16. Am făcut aceeași operațiune și pentru D17.

 

Screenshot_2020-02-18-20-13-12-254_com.voltasit.obdeleven.jpg

Modificat de The IOP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Demonhunter si bifezi aktiv 100% din imag. 2 

@The IOP cum ii la tine dupa ce inchizi masina ? mai stau aprinse  doar stopurile cateva secunde ?

 

Modificat de calint
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce se vede ii una si aceeasi chestie  ori dai aktiv 100% ori new value Tagfahrlicht 

Dar inca nu am descoperit ce mai trebuie bifat pe 23 si 24 ca sa fie ok .

Facand setarea de aktiv 100% pe 16 si 17  sta exeriorul aprins ca in poza atasata de mine  ,dar dupa inchidere masina ziua DRL fata se stinge instant dar stopul mai ramane aprins cateva secunde si nu cred ca ii ok (noaptea cand  intra coming/ leaving home nu se mai observa ca atunci sta aprins cat ii setat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calint nu trebuie activat nimic pe d23/d24 am făcut eu confuzie, d23/d24 e activat lumini frana. Când ajung acasă pun tabelul cu adaptările.
S-ar putea să-ți rămână aprinse stopurile pe spate deoarece ai activat 100% in loc de day light și le considera lumini  normale. Dezactivează coming home din MIB și vezi dacă mai rămân aprinse, dacă se sting, am dreptate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal la mine cand e setat putonul pe pozitie, se sting cele de pe haion, iar dupa ce am activat canalelr 23 si 24 s-au stins si celelalte de pe caroserie, dar cand trec pe faza scurta/auto se aprind inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa se stingă, trebuie sa se aprindă. 
Butonul trebuie pus pe auto, pe poziție e normal sa fie toate aprinse, pe auto ziua lumini de zi noaptea lumini poziție. 
la ce litere ai modificat in 23/24? Pune înapoi cum a fost. 
modifici doar la 16/17 in D , pui day light și probezi pe auto ziua. Luminile de zi rămân aprinse și pe poziția 0 indiferent de noapte/zi dacă nu ai activat sa se stingă când activezi frana de mâna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal  eu ma refer ca se sting dungile din interior cand codez canalul cu D si ramane doar conturul, cand codez canalele 16 si 17 nu se intampla nimic, ramane aprins si conturul si cele 2 dungi din interior

Screenshot_20200219-122342_Gallery.jpg

Screenshot_20200219-122354_Gallery.jpg

Screenshot_20200219-122636_WhatsApp.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci:

cu butonul lumini pe faza scurta sau poziții indiferent de momentul zilei stopurile sunt aprinse interior exterior, și așa trebuie sa fie, sa fii văzut noaptea in trafic și altfel nu treci itp-ul. Deci pe 23/24 nu schimbi nimic. 
cu butonul pe auto ai ziua stopuri stinse noaptea aprinse. Ca sa se aprindă ziua pe exterior, adică lumini de zi, activezi 16D/17D cu day light ( tagfahrlicht ) 

P. S. Scuze pt confuzia de mai sus cu 23/24, am înțeles altceva. Rog un moderator să-mi șteargă acea postare. ?

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalint, am verificat si pe spate nu raman aprinse. Se sting la oprirea motorului, similar ca luminile de zi de pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OviVal la mine a venit setata sa stea stopurile aprinse si ziua cand e pe auto, cum se vede in a 3 poza ziua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Pavelcsmn ai cumva VCDS? Pt o comparație și pt a putea înțelege setările de pe mașina ta ar fi buna o lista cu adaptările din CentralElectric 09 ( cum se face pe forumul Ross-Tech, aici vorbim despre codari VCDS deci, același lucru). 
Mai târziu pun lista cu adaptările de pe mașina mea, full LED hig. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva sa imi spui unde gasesc rubrica pentru faza scurta, ca sa pot face acolo codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt bloc optic spate versiunea LED High:

16/17 - lumini poziție, parcare, frana. Chenarul extern pe mașina și pe hayon.

23/24 - lumini poziție, parcare și semnalizare. Partea interna, linia din mijloc pe mașina.

27 - lumini poziție, parcare. Partea interna, linia din mijloc pe hayon.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!