Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Cand merg mult in oras se aprinde check(sonda lambda) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlexandruGalati
acum o oră, iulyk_hgn a scris:

Cand merg mult in oras se aprinde check(sonda lambda) 

B8 cu probleme la filtru de particule deja ? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iulyk_hgn

Vezi ce erori ai intai.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva codarea pentru activare faza lunga automat...multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, am reusit activarea High Beam Assist si Lane Assist. Pentru ambele e nevoie de camera (A5) - cea mare disponibila daca exista functia Road Sign Assist.

Din codarea de pe prima pagina la Codarea 37, Line Assist Activation - lipsesc unele chestii pe care le-am gasit aici. Ca exemplu, la codarea camerei A5 scrie ca se activeaza la Byte 00, Bit 0 dar la mine nu era disponibil si pe site scrie si alternativa - sau byte 16, bit 7. Deci de preferat codarea de pe site deoarece e completa in caz ca unele setari lipsesc. De asemenea, unele setari pot sa lipseasca din Adaption dar scrie acolo "if available".

Pentru Light Assist, mentionez ca am faruri LED High. Am folosit setarile de aici. Nu a functionat din prima. Se pare ca daca pe modulul 09 se selecteaza Byte 2 si setarea cu Xenon with light assist, litera din codare subliniata de mine cu o sageata se transforma in B si eu aveam deja C. Fiind B, apare Light Assist in sistem, electronic functioneaza (apare martorul in bord ca se activeaza si se dezactivea singura faza lunga) dar fizic ramane doar faza scurta. In cazul asta am introdus manual litera D citind pe alte forumuri (am adaugat si poza cu fundal galben). Cred ca pe ultima varianta de VCDS apar mai multe optiuni. La introducerea literei D, totul functioneaza ca la carte - deci e singura modificare necesara setarilor de pe site.

Untitled1.thumb.png.37e3ff02b02bd0db344da47e194b015a.pngcvq1IWV.png.e172795df31828504fc8ae37adf15fcf.png

Sper sa ajute pe cineva aceste informatii in caz ca e nevoie.

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista vreo codare prin care sa se aprinda lumina la interior dupa oprirea motorului ? La B6 se aprindea dupa ce scoteam cheia din contact.Multumesc anticipat

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa schimb intervalul flexibil de la 30.000 km la 15.000 km?

126458056_ServiceReset02_03.2019VCDS-Copy.thumb.png.8610ac40064427daf2566da69fee2e05.png1502944776_ServiceReset02_03.2019VCDS-cumeflexible.thumb.jpg.fb8d60d53def97ff63456ec3fa889d38.jpg

Ma gandeam sa trec pe interval fix dar am inteles ca se dezactiveaza complet senzorul de ulei.. eu as prefera sa fie 15.000 si senzorul activ.

In primul rand nu vad acel 490 zile si nici nu-mi da matematic printr-o diferenta.

Ma gandeam sa schimb IDE03349 max distance until inspection si sa pun 15.000. Soot quantity si thermal load cred ca le determina automat, nu?

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune calitatea uleiului pe: poor oil quality si automat trece la 15000 km. Ce intelegi prin dezactivare complet senzor ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bysus, ma gandeam ca acel senzor de ulei nu mai arata erori in caz ca e temperatura prea mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot arata temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, atunci trec pe celalalt. Multumesc. Oricum, sper sa ne vedem cand poti si mai discutam. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT,

Am o problema cu un passat 2.0 cutie automata navigatie  Discovery Media 2 ,cand bag in marsarier ,ma anunta ca  park pilot nu este momentan disponibil, desi in setarile de pe navigatie la car este activat ,bifat .Cand am cumparat masina functiona dar sa intamplat ceva cand am activat functia de coborare oglinda dreapta la mers inapoi,si am activat camera pe care nu o am montata.

Ce am schimbat si nu trebuia

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revino la setarile initiale. De unde sa stim ce ai modificat? Sau ... mai bine spus ce s-a modificat cand ai umblat. Ai folosit o interfata originala sau o clona? Cea din urma poate sa altereze si alti parametri ori, in caz "fericit" nu salveaza codarea facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum fac asta

revenire la setarile initiale

Modificat de Manuel N.
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cu vcds. Se presupune ca stii unde ai umblat. 

Modificat de Manuel N.
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, gogobelo said:

si cum fac asta

revenire la setarile initiale

În funcție de versiunea de vcds, în log vezi ce ai modificat sau în fișierul debug

Modificat de Manuel N.
Offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict la ce am scris mai sus am umblat

20190313_194418.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce e asa greu de inteles ca trebuie sa revii la codarile initiale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit la setarile initiale si acelasi lucru spune.

Inainte sa revin la setarile initiale ,am plecat din parcare in treapta 1 in coloana si cand sa apropiat alta masina din spate a aparut pe jumatate de ecran masina cu treptele de distanta si a inceput sa se inegreasca si sa bip uie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cum se poate activa "manoeuvre braking" ca atunci cand e activat park assistul sa puna frana automat in caz de un obstacol? Sunt curios daca merge pe varianta 2014-2017 sau e doar pe cea noua.

abcd.thumb.png.0d407149a3b984e8b3beacb2bf8ce31c.pngabcd2.thumb.png.33cd59334d87ff96f3fefad8093be4ab.png

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari. Incerc sa activez Lane Assist pe un Passat GTE din 2017 cu Gen2 si nu reusesc sa ii dau de capat. Am urmat toate tutoriale dar nu reusesc sa fac optiunea sa apara in MIB. Am vazut ca colegul @BTeo a reusit sa il faca sa functioneze ... poate ma poate lumineaza si pe mine :D.

Masina are ACC din fabrica deci optiunea ar trebui sa poate fi activata.

Multumesc anticipat

 

L-am rezolvat ... dupa ce am lasat masina inchisa vreo ora optiunea a aparut :P ...

Modificat de naighbaxxx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ACC dar nu am Lane Assist si nici detectia demnelor de circulatie. Daca nu am detectia semnelor de circulatie inseamna ca nu am camera de tip A5 si nu merge Lane Assist? Cum verific? A reusit sa activeze cineva in situatia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!