Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

@cascadoru, DLA se activeaza cand ai faza lunga automat, pe sosea neiluminata (chiar si in localitate), insa la viteza de peste aprox 60km/h (si se opreste la sub 20 sau 30km/h ). Cel putin asa asta este comportamentul.

Probabil si fara DLA, faza lunga are acelasi comportament.

Din cate inteleg intrebarea esde daca se poate schimba aceasta valoare a vitezei. 

Personal eu nu as schimba-o dar as fi interesat daca se poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B6 AFS ul merge și pe faza scurtă, și gândind-o logic nu are ce sa încurce pe contrasens... Din contra... E mai evident pe lunga, dar funcționează și pe scurtă... 

Intradevar pe B8 comportamentul e altul... Inclusiv cornering ul... Mare șmecherie nu e pe B8... La B6 se mai aprinde un halogen ce luminează după colț...superutil printre blocuri, printre mașini... Sunt oarecum dezamăgit din punctul ăsta de vedere... 

Singurul plus sunt ledurile vs xenon, astea luminează șmecher... Dar afsul și mai ales cornering ul parcă nu ar fi... Vorbesc de preponderent oraș și mai puțin extern... 

Vorbesc în cunoștință de cauză, posesor de B6 și utilizat B8 vreo 2 săptămâni... Amândouă cu dotări echivalente... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la b8 se aprinde un halogen care lumineaza dupa colt... DLA ul nu prea functioneaza mai deloc in oras, dar in schimb afara isi face treaba foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, rdy2drive said:

DLA ul nu prea functioneaza mai deloc in oras

Nici nu a fost conceput pentru asta. Daca detecteaza iluminat stradal se opreste. Daca mergi cu sub ~60km/h in mod constant, iarasi, nu functioneaza.

 

3 hours ago, The IOP said:

Din cate inteleg intrebarea esde daca se poate schimba aceasta valoare a vitezei. 

Personal eu nu as schimba-o dar as fi interesat daca se poate face.

Da, in adaptari, modulul [A5] Frt Sens. Drv. Assist -> Activation speed for high beam assistant. Valoarea din fabrica este 57km/h parca

Pe modulele mai noi nu se mai poate modifica (cel putin nu cu VCDS). Posibil incepand cu 3Q0-*. Pe 5Q0-* se poate

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B8 cu AFS1, adică ala de top, cu mișcare pe orizontală... Celalalt e numai cu autoleveling... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

am inteles ca un coleg a activat VIM pentru passat b8 . Am achizitionat VDCS 19.6.2 de curand si va rog sa-mi trimiteti codarile facute de Dvs. pentru activare. Mentionez ca am passat b8 Hightline din 2015 cu unitatea mai sus mentionata.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu eu se poate activa doar cu VCP. Original, clona nu funcționează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cu vcds nu merge. Da, cu Vcp original merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare se poate activa avertizarea de centura separat pentru sofer si pasager?

Intreb asta ca la mine ma avertizeaza la sofer dar nu si la pasager. Nu am nici o eroare legata de problema aceasta la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica switch centura și conectori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/25/2019 at 11:10 PM, OviVal said:

Pentru cei interesati las si eu o codare aici pentru oglinzile pliabile.

E utila si interesanta functia de pliere doar ca pe mine ma cam enerva ca se inchid si se deschid de fiecare data,la ce-mi trebuie oglinzi pliate la mine in curte, imi trebuie in parcare la Mall . Daca mai adaugam si faptul ca motorasul ala dupa ceva timp oboseste iar iarna daca da un inghet si forteaza, adio oglinda pliabila.

Deci:
ECU 09 Central Electrics , Adaptation canalul 5, mai precis
ENG141635-ENG116665 Spieghelverstellung-Funk Speghelanklappung Modus 

Aveti doua optiuni

by convenience operation via remote control key - oglinzile se  pliaza daca tinteti apasat pe telecomanda butonul de inchidere cateva secunde in plus, functia confort care inchide si geamurile, altfel se inchide doar masina fara a se plia si oglinzile.
by look command via remote control key - oglinzile se pliaza de fiecare data cand inchideti masina.
Logic, ca sa se plieze oglinzile trebuie sa fie activata functia din menu car al masinii.
Sper sa fie util

EB3BDF3D-44B3-4415-9B8F-475318F9C391.thumb.jpeg.b35a2cc6a000e5f9c3ac9163eb5bfd85.jpeg

Salut.

Exista posibilitatea de deplierea a oglinzilor la punerea contactului (buton start) si nu la descuierea masinii, asa cum este setat stock? Sincer, in stilul meu de utilizare, nu prea e util sa se deplieze de fiecare data cand vreau sa duc / iau ceva din masina, etc... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu functioneaza doar pe Audi deschiderea oglinzilor la punerea contact si nu la deschidere masina. Dar mai cercetez. Sunt in faza de traducere a adaptarilor modulelor de pe masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai. Și la B7 se putea coda astfel. Trebuie doar sa cautam, sigur exista 

La alte mărci.. Non vag... pot coda sa se de plieze la 5km/h. E mai practic. Altfel.. La buton.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tips and tricks: cu motorul oprit daca se pune butonul de oglinzi pe pliere, poti incuia si descuia fara sa se plieze automat. Ajuta iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurele adaptari pt oglinzi in BCM dceocamdata sunt acestea, eu nu am gasit altceva

image.thumb.png.008c6f4812ccfb900dfb75f707286da7.png

ENG141635-ENG116650-Spiegelverstellung-Spiegelabsenkung bei Rueckwaertsfahrt

ENG 141635-RO 116650 Oglindă reglare oglindă coborâre în timpul deplasării înapoi

active 

ENG141635-ENG116656-Spiegelverstellung-Spiegelverstellung Synchron

ENG141635-ENG116656 reglare oglindă oglindă reglare sincronă

active 

ENG141635-ENG116657-Spiegelverstellung-Menuesteuerung Spiegelabsenkung

ENG141635-ENG116657 Reglare oglindă - Scădere oglindă control meniu

active 

ENG141635-ENG116658-Spiegelverstellung-Funk Spiegelanklappen

ENG 141635-ENG 116658- Reglare oglindă - rabatare oglindă radio

active 

ENG141635-ENG116659-Spiegelverstellung-Menuesteuerung synchrone Spiegelverstellung

ENG141635-ENG116659 reglare meniu reglare oglindă reglare sincronă oglindă

active 

ENG141635-ENG116660-Spiegelverstellung-Menuesteuerung Funk Spiegel anklappen

ENG141635-ENG116660 Reglare meniu reglare oglindă Oglinzi rabatabile

active 

ENG141635-ENG116665-Spiegelverstellung-Funk Spiegelanklappung Modus

ENG141635-ENG116665 Reglare oglindă - Mod de atașare oglindă radio

by convenience operation via remote control key 

prin operarea de comoditate prin cheia telecomenzii

ENG141635-ENG126610-Spiegelverstellung-Signalisierung_Spiegelanklappung

ENG141635-ENG126610- Reglare oglindă - Semnalizare _ Atasament oglindă

active 

ENG141635-ENG126841-Spiegelverstellung-Profilfunktion fuer Anklappung der Aussenspiegel

ENG141635-ENG126841 funcție profil de reglare oglindă pentru plierea oglinzilor exterioare

active 

 

E utila chestia cu butonul pe pliere ( si daca vrei sa nu se plieze poti sa dezactivezi din menu car ) doar ca eu vreau sa se plieze cand vreau si cand nu vreau eu fara sa activez sau sa comut butoane.

 

 

 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferența e ca nu la toate marcile rotești de buton, ca la vag... Destul de incomod. Unele au buton push... Foarte ușor /rapid de acționat.

La vag e un pic peste mana cu rotitul de buton, ca să pliezi.... Depliezi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 1/13/2020 at 5:34 PM, plaimarius said:

Buna ziua,

am inteles ca un coleg a activat VIM pentru passat b8 . Am achizitionat VDCS 19.6.2 de curand si va rog sa-mi trimiteti codarile facute de Dvs. pentru activare. Mentionez ca am passat b8 Hightline din 2015 cu unitatea mai sus mentionata.

Multumesc!

Și ca sa activezi VIM cu VCP original trebuie sa cumperi un plugin vim care costa 104€, nu e de-ajuns sa cumperi doar VCP-ul

5E9AD46C-057A-4C02-9BB7-ECE54EBA00FD.thumb.png.55e053d804354c67234318cbc9cd2d31.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, dan.gorea said:

Se poate coda oglinda sa se lase jos când se baga in marsarier?

Nu am pliere electrica oglinzi

Se poate monta asemenea si o camera și să se codeze ?
https://s.click.aliexpress.com/e/_sPDH4G

Bine, ca idee... Sa ai B8 și sa ii montezi asa camera, e păcat. Camera e.... O mizerie, dacă îmi permiți sa folosesc acest termen. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Moog said:

Se poate cu obd11 

Ambele?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codare oglinzi... 

Aia cu camera e cu cântec la B6, dacă vrei pe navigație originală, la B8 s-a discutat pe aici mai în urmă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!