Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

Unii vând curent la Electrica, alții ulei la service! :D

PS: mai ai alta mașină cu numărul asta (literele)? Că mi-au sărit în ochi în treacăt într-un OMV după Predeal.

Link către comentariu

Are o sosie, umbla intr-un Jeep imprumutat, Wrangler cred ...

Link către comentariu

@sebip: decât Wranglerul ca sa zic asa ?

Revenind OT, soluția cu schimbarea capacului de la.ulei la S3 cu cel galben a fost rezolvarea definitivă a problemei de etanseitate/supuratie vapori ulei menționată acum ceva vreme de mine. În caz ca ajută pe cineva cu 2.0TSI, e problema comună

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare, (după mult timp)

Fuse liniște pe aici, prea multe nu sunt de zis. Am ajuns la 32k pe odo. Nu e mult. Sezonul asta a văzut multa Dobrogea si clasicele pentru mine Sibiu si Sighișoara, cu tot ce au ele mai frumos.

Delight-ul de pana acum a fost Dobrogea. Am redescoperit Hârșova - Tulcea, m-am bucurat de el din plin, pustiu si cu zâmbetul pe buze. Am bătut si zona de vest a Dobrogei, cu impecabilele Murighiol, Sarichioi si Enisala. Minunat e tărâmul Dobrogei !

Las câteva cadre mai jos. Prima si ultima sunt preferatele mele ?

În 2 săptămâni plec în tura cu gândul la care am configurat mașina, probabil va fi apogeul experienței mele cu Superbul, 10zile de ceea ce sper sa fie placere si bucurie pură, sunt foarte entuziasmat de altfel.

Încă o dată, va salut ??

IMG-20190824-WA0046.jpg

IMG-20190824-WA0042.jpg

IMG-20190824-WA0035.jpg

IMG-20190824-WA0019.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi e marea zi...

Drumul la care ma gândesc de vreo 3 ani.

Prima etapă va fi după amiaza, Brașov - Arad.

Aspirat, făcut presiunea conform încărcăturii (0.2bar în plus pe roțile spate), spălat, alimentat.

Revin...

IMAG8979.jpg

IMAG8980.jpg

Link către comentariu

Aaaa, ce dragut. Unii sunt fericiti ca au posibilitatea sa si urmeze si indeplineasca visele. 

Drum bun si asteptam impresii si poze!

Link către comentariu

Ce naspa sa fii moderator ca nu poti primi niste inimioare! :) Macar aici in topicul masinii. Drum bun!

Link către comentariu

Drum bun!

Explica-le totuși colegilor ca totul a inceput de fapt cu un drum la birou ! Am remarcat masina in dimineata asta, lucrez tot in parcul industrial:) 

Astept noutati legate de acest trip.

Link către comentariu

@cristi511 Mersi. Pai da, nu pentru asta e viata? Sa ne îndeplinim visele, idealurile. Cu astea rămâi ?

@sebip: exact, chiar nasol uneori.? Mersi 

@florinpbv: da, da, puțin pana în parcul industrial si apoi am dus-o la tratament ? Mersi 

Revin cu poze, impresii si altele

Link către comentariu

Ziua 0: Brașov - Arad. 

Am plecat la 19 din Brașov, ca sa evit pe cat posibil traficul, dar...Brașov - Sibiu e un coșmar vineri seara. Plin de zmei si de idioți. O notă specială pentru soferii de dube. ? 

Autostrada A1 ar fi mișto dacă ar fi terminată. Din fericire , după Deva pana la Arad, printr-un miracol DN-ul a fost relativ liber, am menținut un tempo constant.

Am tras la Phoenix în Arad. Cochet, curat, parcare privată, OMV chiar lângă el. Refac plinul mâine, ca sa evit alimentarea în HU. Deh, amintiri neplăcute ale altor ani. 

P.S. realizez ca acei conaționali care bat drumul Arad - Constanta sunt niște eroi. Personal, nu m-ar tine nervii.

IMAG8995.jpg

Link către comentariu
On 9/6/2019 at 12:13 PM, sebip said:

Ce naspa sa fii moderator ca nu poti primi niste inimioare! :) Macar aici in topicul masinii. Drum bun!

Priveste partea buna a lucrurilor. Nu poate primi nici voturi negative ?

Link către comentariu

Alergând spre munti, ba prin soare, ba prin ploaie, alături de @ToniM ?, după o cafea excelentă la cea mai veche cafenea din Salzburg...

 

IMAG9006.jpg

IMAG9007.jpg

IMAG9011.jpg

IMG-20190908-WA0012_1.jpg

IMG-20190908-WA0014_1.jpg

IMG-20190908-WA0003.jpg

IMAG9013.jpg

Link către comentariu

Cum ar spune un celebru actor/cantaret/mc/showman roman: ciocaniti, ciocaniti baietii mei. :))

Hai cu pozele alea de prezentare tv-uri oled facute in Alpi.

Drumuri bune.

 

Link către comentariu

Va recomand aplicatia Glympse daca nu o folositi deja; faceti un tag care poate fi privat sau public si share la locatie si fiecare membru din grup vede unde sunt altii.

Link către comentariu

Mulțumim de recomandare, însă oricum ne deplasam diferit, un gti cu palton mare și un diesel cu ad blue....

IMG_20190909_191444.jpg

Link către comentariu

Fuse o zi lunga si astăzi.

În așteptarea soarelui si a imprastierii norilor am hotărât sa facem un quick stop la Zell am See. A fost cazul de geaca si căciula, o umiditate din aia de ti se pare ca e mai frig cu 10grade fata de cat arata termometrul. La momentul asta, orice Alpine Pass părea o iluzie.

Am continuat cu o excursie/hiking la Krimmler Wasserfalle. Sa zicem un fel de excursie Bâlea Cascadă, cu diferența ca varianta austriacă e de vreo 20 ori mai sălbatică si cel puțin pe atât mai bine organizată/civilizată, etc. Cei 20Eur taxă, including parcare se justifică pe deplin.

Pe finalul după amiezii, am avut mare noroc: a ieșit soarele, au dispărut norii, s-a încălzit rapid, asa ca am fugit pe Gerlos Alpenstrasse. Au fost 12km de plăcere pură, altitudinea maximă fiind de 1630m.

A fost...extraordinar de frumos, am avut noroc de drum pustiu, m-am dat în tihnă, nimeni si nimic nu m-a incomodat. În vârf se plătește taxa aferenta, a fost un moment mișto, venind din...goana calului si franand energic ca sa respect limita de 30km/h pe ultimii 100m. În statia de taxare zâmbeam vinovat în timp ce achitam cei 10Eur, inspirand mirosul de anvelope chinuite si frâne încinse. A zambit si omul, ce sa zică, probabil ca e obișnuit?

Am făcut cooling phase, am tras într-o parcare însorită si am tras cu nesaț dintr-o tigara stinsă cu Cola rece... Mici si simple plăceri si bucurii ale vieții...

A trecut pe lângă noi în plin span un baiat cu noul RS6, asa ca am avut si plăcerea privitului si mai ales a auzitului. Bainene, cum putea alerga si suna mașina aia....

Mâine...e Grossglocker.

For other facts, în zona am alimentat cu 1.4 Eur/litru de OMV100, ma declar multimit. Am văzut si cu 1.3 ca la noi si cu 1.6 pe autostrada. Depinde de planificare pana la urma.

Câteva imagini.

IMG-20190909-WA0057.jpg

IMG-20190909-WA0054.jpg

IMG-20190909-WA0052.jpg

IMG-20190909-WA0046.jpg

IMG-20190909-WA0045.jpg

IMG-20190909-WA0044.jpg

IMG-20190909-WA0041.jpg

IMG-20190909-WA0027.jpg

IMG-20190909-WA0067.jpg

IMG-20190909-WA0029.jpg

IMG-20190909-WA0082.jpg

Link către comentariu

Frumos , sa aveti drumuri bune

V-ati spalat masinile pe traseu sau asa de curat e totul acolo ?

Link către comentariu

Sunt curios cum e pe Großglockner, avand in vedere ca in WE a nins.

Enjoy the ride!:)

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!