Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

@razvancc: Oh da, le stiu pe ambele, m-am bucurat de ele si cu motocicleta si cu Superbul, in drum spre Poiana Sibiului/ Jina.

Mersi fain :icon_thumright::Driver:

Link către comentariu

In the still of the night... adica al diminetii :cheers:        Un rulaj rotund se arata...

Ne pregatim de "hibernat", cred ca maxim o saptamana o mai plimb pe anul asta.

IMAG7333.jpg

Link către comentariu

Indata ce am vazut ceasurile...deja era in capul meu sa te intreb de ce nu pui o poza si cu temperatura uleiului. Eram sigur ca ai fost la o" blana" ...dar dezamagire totala ?

Link către comentariu

@florinpbv: no blana was given on that day :lol: Am inchis sezonul de asa ceva, asfaltul e foarte rece si alunecos de la pulberea aia ramasa de la ce-au dat pe Poiana cand a nins. 

Poza era de la "cold start", mi-au cazut ochii pe odometru si era prea fain sa nu trag o poza. :) 

Link către comentariu

Pfff, insemna ca doar pentru la anul ma mai pot inscrie pe postul de copilot ( macar )... pacat :)

Link către comentariu

@DRaCu: A fost un efort treaba cu "dormitorul" subteran, dar merita. Oricat ar fi de frig afara, raman +10 grade acolo.

@florinpbv: dap, am inchis "taraba" pe sezonul asta :lol:  Posturi erau doar de copilot, in rest N/A

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pentru ca duminica trecuta a fost uscat, soare si vreo 7 grade, i-am facut Superbului o...impachetare de iarna.

Spalat exterior, curatat complet interior, curatat jante cu "Sonaxu' vietii" si evident...plimbarea de dupa, ca sa se usuce bine placutele si discurile.

La final, am bagat-o la..hibernat. 

Ceva poze la final de sezon. Pana in Martie, e destul...are timp sa schimbe pareri si impresii cu "ala de peste ocean" :lol: 

IMAG7347.jpg

IMAG7359.jpg

IMAG7360.jpg

IMAG7366.jpg

IMAG7364.jpg

IMAG7373.jpg

MyGarage_4.jpg

Link către comentariu
4 minutes ago, 75NOR said:

Pana in Martie, e destul...

Initial nu prea intelegeam de ce o tii la hibernat toata iarna... apoi am vazut ultima poza :)) 

Link către comentariu

Mi-e dor de Wrangler cand vad pozele tale de aici si de pe celalalt forum.. pff..

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
  • 3 months later...

Noh...a venit primavara, e timpul sa sterg panzele de paianjen de pe aici.

Dupa 2-3 plimbari scurte in zile cu asfalt uscat si temperaturi de 5-6 grade in Ianuarie si Februarie, doar cat sa incarc bateria, weekendul trecut am deschis sezonul.

Nu puteam gasi alta varianta mai buna decat sa o duc la o cura de aerosoli :lol: 

Pentru ca a implinit 2 ani si vremea a fost exact ca acum 2 ani cand din boxa de livrare am plecat direct la mare, adica perfecta pentru plimbare. 

Inainte de a pleca am ars cat mai mult din benzina de 2018 din rezervor, mai aveam autonomie doar pentru vreo 40km cand am alimentat. Bifat presiunea in roti, spalat bine exteriorul, lichid de parbriz si aia a fost, la drum.

A fost un trip de vreo 1,000km reusit, am depasit borna de 25 000 km facuti cu ea. Feelingul volanului cu alcantara in maini si felul in care se comporta masina la drum, mi-au adus din nou zambete largi.

Acum a trecut din nou la status de "daily" drive.

La finele lunii ne pregatim de ITP + revizie + rotit anvelope.

Las cateva cadre, vremea a fost superba, in contrast cu hinghereala/sicanele/meltenismele de duminica seara de pe A2 :( Nu ne mai facem bine...

IMAG7977-20190317-18462020.jpg

IMAG7979-20190317-184618668.jpg

IMAG8013-20190317-184608624.jpg

IMAG8005-20190317-184615965.jpg

Link către comentariu

Nu e niciun secret: pietonalul de langa tabara Navodari. Cel mai simplu, cauta Nautic Sport Cub pe harti si ajungi fix acolo :) 

Link către comentariu

1 grad era afara? din poze parea mai cald. Ma ma bucur ca ai revenit dupa aproape patru luni de liniste pe topic.

Modificat de Iulian M
Link către comentariu

O fi fost temperatura, de dimineata, la plecare. Pe litoral au fost ~14gr in weekend, duminica era chiar placut, chiar merita plimbarea pe malul marii

Link către comentariu

1 grad era dimineața înaintea plecării.

Am plecat pe 8 grade de acasă, iar la mare ai fost 20grade tot weekendul de 8Martie, atunci am fost.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare (presupunand ca inca mai e interes pentru topicul asta plin de panze de paianjen si am pe cine saluta ) :lol: 

Ce sa zic? Noutati mari nu am: la 26.5k km am fost la revizia de an. Fix 11k km de la precedenta. M-a busit rasul ca mi-a zis consilierul ca majoritatea nu vin la 26.5k nici la prima revizie, iar eu sunt la a doua... Cineva trebuie sa sustina si service-urile :) Anyway, mi s-au incretit narile gandindu-ma cum se comporta un filtru de habitaclu la 26.5k :( 

Despre revizie, prea multe nu sunt de zis: masina e tipla, absolut imaculata (mai putin motorul prafuit pe care refuz cu incapatanare sa il spal), asa cum ii sta bine unei masini care intre Noiembrie si Martie nu iese din garaj si nu se umple cu zoaiele/noroiul/sarea, etc de pe soselele noastre. O poza cu filtrul de aer dupa 11k si 8luni de folosire.

Din nou am mers pe Mobil 1, pentru ca sunt foarte multumit de cum se comporta motorul cu el si mai ales de faptul ca nu il consuma in vreun fel sesizabil pe joja, desi am grija sa vada toata plaja de regimuri de turatii. Continui sa alimentez doar benzina 100, ma distrez (not) cu faptul ca imediat ajunge 7Ron/litru (vs 5ron/litru acum 2 ani de zile) dar asta e o alta discutie.                                                         

Turele de Poiana si Rasnov, idei putine si fixe, au ramas la fel de dese si datatoare de zambete si bucurii ca si pana acum.

In Septembrie o sa bifez niste drumuri speciale cu ea, un bucket list personal pe care l-am avut in minte cand am comandat masina. Si apoi vine iarna.... :P                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Si vreo cateva cadre...

IMAG8183-20190523-085248176.jpg

IMAG8184-20190523-085246479.jpg

IMAG8185-20190523-085244754.jpg

IMAG8186-20190523-085243103.jpg

IMG-20190413-WA0045-20190523-085314841.jpg

IMG-20190413-WA0049-20190523-085314538.jpg

IMG-20190413-WA0050-20190523-085314242.jpg

Link către comentariu

Super masina, super intretinere, super om!

Trebuie sa facem niste urcari din alea super-laudate! ?

Link către comentariu

Băi, mersi ?

Io zic sa îți faci timp. Mai ai doar sezonul asta si următorul.

După aia, rămân doar vrutul pentru tine si amintirile pentru mine... ?

Link către comentariu

Salut, ce vascozitate are uleiul e care l-ai pus? Vreau sa trec si eu pe Mobil 1, nu am facut inca nici macar prima revizie dar vreau sa fiu pregatit cu toate informatiile.

Multumesc!

P.S. Ma abonez si eu la urcari :D

Modificat de razvancc
Link către comentariu

Interesant ar fi fost sa ne arati filtrul de habitaclu pentru ca in acela apar prima data coloniile de arahnide

Link către comentariu

Pana la ce temperatura urci uleiul ? Nu ti-a consumat deloc pana acum ? 

Link către comentariu

I-a facut rodaj 5k km, la el sporeste uleiul in motor ?

 

Link către comentariu

@razvancc: aia din carte ?

@yanq: Mno aia e, dar nici nu am.pretenția sa calc cu roata în rahat de capra neagră...

@V A L I: periodic merg la Delcar si scot uleiul care este peste maxim pe joja, iar ei îl răscumpără de la.mine.... 

 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!