Jump to content

'17 Superb Style 2.0 TSI 220 DSG


75NOR

Postare recomandată

@razvan.ac: dap, padelele oricum le foloseam si la cel de piele. 

@ShadoWzZ: Mersi. Bai da, fac economie la Doina acum, mai ales ca vine vremea unui nou tratament :biggrin:

@sebip @cogdao: da, da, multumesc :icon_thumleft:

@The_Ego: pai hai sa vedem: daca privim prin optica rationalului si a "avantajelor", nimic din masina asta nu are sens. Mai ales ca este daily, total inutil este TSI220 in 70% din timp, aoleu, consuma mult, total inutile si cu batai de cap sunt jantele 19'' polished, suspensia sport si tapiteria alcantara. Daca o ating in bordura ? Daca sparg jantele intr-o groapa? Daca tai o anvelopa si costa o groaza de bani ? Daca se uzeaza tapiteria de la jeansi ? Ca sa-ti raspund la intrebare: Nu are niciun avantaj. Unii ar putea considera chiar batai de cap. Dar, eu am multe OCD-uri, deci aduce bucurie. Multa.

Pentru ca bucuriile in viata nu rezida in urma calculelor economice si/sau excelurilor. Pe toate celelalte le-a mentionat prea bine @Rave 

Iar daca s-o uza, il pot pune oricand la loc pe cel cu care a venit masina, care arata perfect. Si macar stiu ca am mai taiat de pe bucket list ceva, nu am trait cu "what if-ul dupa mine". Pentru ca M3 Competition sau GT3 nu o sa-mi iau, ca sa primesc volanul alcantara in standard...

@lambda_dryver: Mersi. Direct de la dealer. Cumparat si montat. Dureaza fix 10 minute montajul, am ramas si eu surprins. Cu ce sa afectezi garantia? E Plug&Play, produs OEM, are PN Skoda, cu range al aplicatiilor posibile si manual de instalare/montaj. Eu zic sa te adresezi catre Nurvil, probabil ca sunt mult mai deschisi decat cei din Bucuresti, mai ales ca au si traditie in modificari/tuning.

Link către comentariu

@75NOR daca volanul devine o "corvoada" poti sa treci la cel de sportline cu piele perforata, este identic cu asta, doar ca mai putin sensibil.

Link către comentariu

@75NOR big like you OCD ::))

@offtopic intr-un topic (nu-mi mai amintesc daca asta sau altu') ziceai ceva de Octavia 3 1.8 TSI ca masina de firma. Teach me, Master :D

 

Link către comentariu

Meanwhile, pentru ca masina a implinit 1 an (si coincidenta face ca rulajul sa fie vreo 15500km - desi nu asta a fost trigger factor) mi-am bagat picioarele in intervalul extins de service si am fost la o revizie.

Ulei Mobil1 ESP 5w30, filtru ulei si filtru aer. Aditional, am facut si o actiune pe faruri  - imbunatateste raspunsul AFS - si alte mici "jucarii". 

Acum ca @toni mi-a facut "inception" cu Mobil1 FS 0w40, o sa monitorizez atent uleiul. Daca nu-i place si incepe sa-l consume o sa fac un schimb rapid cu FS-ul. Am ales sa merg pe "factory specs" la ulei in ideea in care uleiul "ala cu care a venit masina" i-a placut, nu a consumat - cel putin pe joja nu a scazut deloc, desi a vazut ceva redline-uri si regimuri >4500rpm sustinute la modul 10-15 min/repriza, dar aplicate cu simt de raspundere. 

Cateva poze. Apropos, asa arata un filtru aer folosit 7luni si 15,000km doar pe autostrazi si DN-uri :banghead:

IMAG4799.jpg

IMAG4800.jpg

IMAG4803.jpg

IMAG4804.jpg

Link către comentariu

Multi ani inainte.

Daca asa arata un filtru de 7 luni pe autostrazi si DN, gandeste-te cum arata unul rulat in oras :biggrin:

De cate ori vad evacuarea asta dubla, mi se face pielea gaina :wub:

Intrebare venita de la necunoscator, de ce toba din stanga este mai mare decat cea din dreapta?

Link către comentariu

@Marius82: mersi

Buna intrebare. Poate pentru ca flow-ul principal de gaze este in cea din stanga si deci are nevoie de o capacitate/"site" mai mari ? 

Ochiometric, pare mai lung traseul de la "split" pana la cea din dreapta, decat pana la cea din stanga. 

Link către comentariu

Ma gandesc cu jind cum ar fi fost sa aibe si Kodiaq-ul TDI asa ceva si sa pot scoate prin spoiler evacuarile but :( fake tips scrie pe mine.

Link către comentariu
lambda_dryver
On 4/3/2018 at 10:17 AM, 75NOR said:

@lambda_dryver: Mersi. Direct de la dealer. Cumparat si montat. Dureaza fix 10 minute montajul, am ramas si eu surprins. Cu ce sa afectezi garantia? E Plug&Play, produs OEM, are PN Skoda, cu range al aplicatiilor posibile si manual de instalare/montaj. Eu zic sa te adresezi catre Nurvil, probabil ca sunt mult mai deschisi decat cei din Bucuresti, mai ales ca au si traditie in modificari/tuning.

Atunci e de veste buna! :beer:. PBV au fost cam reticenti cand le-am pus intrebarea asta si inca nu am primit raspuns daca este musai sa iau volanul de la ei sau daca il pot lua in regim de "out-source" (nou, cu sigilii si folii) si doar monta la ei... O sa vorbesc si la Nurvil cand ajungem in stadiul acela :)). Multumesc pentru clarificari!

Link către comentariu

Apropo de....Mobil1 FS 0w40 este un ulei nou?? Deoarece pe piata era de ceva vreme Mobil 1 new life 0w40.

Link către comentariu

@laur_vd: da, FS este inlocuitorul New Life. Are alta baza de ulei, GTL in loc de VISOM. Teoretic este mai bun, uleiurile GTL avand pierderi prin evaporare mai mici.
FS are o vascozitate mai mica decat NL.

Link către comentariu

Meanwhile, weekendul ce a trecut am dat o fuga la mare...

Imi tot cautam un motiv sa ard plinul de benzina de anul trecut din Noiembrie (cica se deterioreaza calitativ daca sta mai multe luni :lol: ) asa ca...that was that, am mai trecut 1,000km pe "raboj"

Volanul e bestial, manusile s-au lasat si sunt...manusa :) , iar masinuta a mers impecabil.

Prea multe nu sunt de spus, e plictiseala maxima intre Comarnic si Constanta, mai rup ritmul cu cate o accelerare prelungita in S si cam atat.

Responsabilitatea pe sosele aduce dupa sine multa plictiseala la volan :tomato:

Ca sa revenim on a "factual" note, all time-ul de consum este 8.9 pe ultimele 66h, ceea ce e excelent. De cand am masina a oscilat intre 8.5 (in rodaj) si 9 (in perioada de "entuziasm").

Cateva poze...

IMAG5012.jpg

IMAG5034.jpg

IMAG5037.jpg

Link către comentariu

Ai stat si in acea vila ? :D

Ce consum ai..vino in Bucuresti daca te plictisesti de el :) 

 

Link către comentariu

Ce bine arata, atat volanul cat si cadrele de mai sus.

Nu mai pot fi silent follower cu buton de :wub:, :emthup:, :icon_thumleft: asa ca iti las un coment de folos.

Drumuri bune, line si linstite, fara prea multi zmei (ca dam de eie si fara sa ii cautam) pe carosabil si enjoy "trasura" de sezonul estival !!

Link către comentariu

@Luciosu: daca stau strict in oras, chiar la nivel de Brasov nu scade sub 10-11. In Bucuresti, trafic de varf, probabil ca nu ar scadea sub 15% sunt constient

@CristiALF: evident... Daca as fi stat acolo, puneam poze cu masina in garaj ;) Anyhow, pe strada aia si de altfel tot cartierul nu prea ai ce sa cauti cu "marcile poporului" ;)

@ToniM: mersi fain de aprecieri si ganduri :icon_thumleft: La fel si din partea mea. On a side note, apropo de zmeii de pe sosele, marele avantaj al TSI-ului este ca poti iesi rapid din "clinciurile" neprevazute, ceea ce accentueaza senzatia de siguranta cu masina.

Link către comentariu

Puteti sa va intalniti si sa testati, chiar as vrea sa vad asta, dar pana atunci... o, da! :)) 

Link către comentariu

Adevarul ii ca si cauti cadre in care sa asortezi culoarea masinii cu mediul! Mi si rusine, dupa ce vad pozelea astea, sa mai postez poze cu masina! :)

Link către comentariu

@Marius82: ca sa-l citez pe @Rave...o, daaaaaaaaaa :tomato: 

Cu restul ne oprim aici. Hai sa fim compliant pe regulament, e chestiunea aia cu "vom creste prin bun simt si responsabilitate" :icon_thumleft:.

Celelalte, merg la o discutie si un Cico.

@sebip: mersi fain :icon_thumleft: Recunosc, cand se arata, nu le ratez :) 

Link către comentariu

De unde ai luat manusile? (sau erau in pachet cu volanul?)

Am luat si eu unele anul trecut de pe la Mures parca, tot cerb dar cu dosul palmei alb (protectie la soare, de micky mouse) insa au inceput sa oboseasca.

Link către comentariu

@75NOR vin de pe un benzinar aspirat, deci canci performante. Nu contest ceea ce sustineti dar am vazut pe topicul unora ca TSI-ul incarcat cam geme la drum lung. Desi nu am mers cu un TSI, am zis din start TDI pentru putere si cuplu, tocmai pentru genul asta de situatii. Am incheiat :P

@sln tot de la Mures am comandat si eu, astept sa apara si ... sper sa nu aiba aceeasi soarta :))

Link către comentariu

@sln Da, la pachet cu volanul, dar nu sunt Skoda :) Au fost cado' :) 

@darksun: nu am gasit pe nimeni care sa-mi garanteze ca iese perfect, adica sa alinieze tips stanga cu cel dreapta in perfecta planeitate intre ele si fata de fusta. In plus, nu am gasit tips-urile potrivite, iar cu cele de Pilot am retineri de calitatea vizibila a manufacturarii. Si mi se par neseriosi. Am cam obosit :mellow: Totusi, astept sa vad daca ma lipesc de 2 tobe complete (cu tot cu tips) OEM de TSI280 si in felul asta rezolv problema.

@Marius82: cand ajungi in Brasov, da un semn. Te dau o tura, tu dai cafeaua. Si judeci singur daca e ok sau nu :lol: 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!