Jump to content

Golf 6 2.0 TDI - Candy White


florinpbv

Postare recomandată

@grpdaca am trecut multe ierni fara probleme cu un golf 4, roti 16, si arcuri Eibach... Aaaa...imi amintesc,  mi-am rupt scutul de plastic, dar în București :)

 

@Liviu_sbnssb...

Sunt fan Hankook,  am avut si iarna si vara noi, luate pt un mk4.

Fata de altele gen Ling long, Fortuna etc ce mai vad pe piata..astea sunt anvelope. 

Sunt si altele mult peste..de exemplu cand am luat de vara am stat pe gânduri,  aveam de ales intre Hankook si Continental. Am mers pe a doua varianta chiar daca pretul a fost altul.

Pentru iarna cred ca sunt alegerea perfecta. Stiu ca m-am uitat si la Conti ts860 dar diferita era enorma, si nici astea nu au fost ieftine (aproape 450/buc)

Link către comentariu

Salut , in primul rand masina arata beton :)

As avea o curiozitate de ce ai luat varianta XL a cauciucurilor ? Si eu urmeaza sa imi iau si stiam ca astea XL sunt pentru van-uri sau masini care transporta marfa .

drumuri bune !

Link către comentariu

multumesc :) , mi-ar placea sa ii mai fac cate ceva...nu e chiar asa beton  ( faruri xenon oem / Osram , eleron Gtd , bara fata si spate gtd ) 

Dar cand imi dau seama de cate sunt...( oricum nu am stat locului...ca bani tot am cheltuit, dat tehnic vreau sa fie "boboc" )  :)

legat de anvelope din cate stiu eu nu am comandat varianta xl , dar nu ma deranjeaza. Sunt mai intarite, deci si mai rigide . Fata de cele de vara , normal anvelopele de iarna sunt ceva mai moi ( nu imi place treaba asta ) iar varianta asta Xl imi va oferi senzatia unei anvelope de vara ( sper )

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa weekendul asta in care am ieșit din oras, am reușit sa imi fac o idee de anvelopele de iarna pe 17".

Foarte mulțumit de alegerea facuta, mai ales ca nu am vrut sa am mari diferențe intre vara si iarna, se apropie destul de mult... 

Aderenta este foarte buna ( am alergat putin masina)... Iar la capitolul zgomot iarasi sunt mulțumit. 

Ps: am fost la Sab si am plecat cam dezamăgit 

Modificat de florinpbv
Link către comentariu

Mulțumita colegilor de forum,  am reușit sa fac o decodare vin.

Am aflat astfel ca am :

-suspensie sport

-oglinzi exterioare cu funcție de memorie ( bănuiesc ca se face diferența in funcție de cheia ce o folosești) 

-incalzitor suplimentar de aer, electric ( asta ajuta la încălzirea rapida a interiorului?) 

Link către comentariu

incalzitor suplimentar de aer electric, nu e unitate PTC/Z35 care este prezenta la aproape toate dieselurile? e un radiator mic 25x20cm aprox aflat sub bord in partea soferului, care se incinge si aerul trece prin el preluand o parte din caldura. 

 

Link către comentariu

Asa o fi :)

Mentionez ca pana nu demult am avut un golf 4 pe benzina,  deci stau slăbuț la capitolul diesel.

Link către comentariu

Ca sa iti bage repede caldura trebuie sa dai clima pe HI si iti baga in cateva minute, in functie de temperatura exterioara.

Este foarte utila functia.

Link către comentariu

Am făcut iarasi comanda pentru ulei ( Amsoil 5w30) iar filtrul de ulei l-am luat pe original.  Si filtrul de motorina asteapta in balcon, restul sunt proaspete :)

De fapt o sa mai iau si filtru de aer,  are deja 10.000

Link către comentariu

A venit si uleiul...

Am stans pana acum :

-Kit distribuție si pompa de apa Conti

-Kit accesorii Conti

-Antigel Hepu 

-ulei + f.u original 

 

_20171117_190322.JPG

Link către comentariu

Am făcut din nou schimbul de ulei, deci odata cu frigul asta, motorul are ungerea corespunzătoare.

Ce m-a uimit este ca s-au mirat mecanici de diferenta intre filtru de ulei vechi (Mann) si cel nou (Oem). Cel din urma fiind facut,  dupa parerea lor, din materiale mai proaste. 

Link către comentariu

Au desfacut filtrul complet si l-au analizat prin interior? Sau au ajuns la concluzia asta judecand dupa culorile de pe eticheta? Probabil ei ar fi vrut sa fie placat cu aur pe exterior ca sa spuna ca cel OEM este intr-adevar de calitate... Don't judge a book by it's cover ;)

Am observant ca tu iti cumperi filtrele si toate nebuniile... De ce nu le iei direct de la service? Ca ei au reduceri mai mari la piese si ar trebui sa-ti dea un pret mai bun decat ce cumperi tu din magazin. Sau doar eu merg la un service corect?

Link către comentariu

L-au analizat doar la exterior,  parand doar mai "firav" fata de cel de la Mann.

Nu m-am băgat in discutie fiindcă nici eu nu am disecat filtre pana acum, i-am pus doar sa il monteze :)

Am un furnizor corect,  ma descurc! 

Link către comentariu

Ei au reduceri semnificative, dar si adaos pe masura. E posibil sa fi zis treaba asta si pentru ca nu ai cumparat de la ei. Orice e posibil. Oricum, continua sa iti iei singur piesele, iti alegi singur producatorul si o faci “pe barba ta”. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Clar.... :)

Salutare Gabi, ne-am intersectat undeva prin Predeal ieri. Bara de R mi-a atras atenția. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!