Jump to content

Alegere anvelope vara 2017


Ex member
 Share

Postare recomandată

La anvelopele de vara am 235/45 R17 si trebuie sa le schimb si pentru la anul sa iau 225/45 R17. La ele am jante de aliaj. Intrebarea este daca cele de 225 pot sa le pun in locul celor de 235 pe aceeasi janta de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le poți pune cu siguranță. De la 235 la 225 pe 17 am trecut și eu la cele de vară. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua, iarna aproape a trecut si am nevoie de niste anvelope de vara pentru masina de la profil. M-am gandit la 235/45/17 deoarece am jante de 17 si nu vreau sa le schimb mometan. M-am tot uitat si am ramas la doua variante, si anume: FALKEN 235/45 R17 FK-510 XL 97Y  si HANKOOK 235/45 R17 K120 XL 97Y. Care credeti ca sunt mai bune si daca aveti ceva pareri despre site-ul respectiv as fi recunoscator sa aflu ceva recenzii.

Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/14/2017 at 5:21 PM, Dragoss10 said:

La anvelopele de vara am 235/45 R17 si trebuie sa le schimb si pentru la anul sa iau 225/45 R17. La ele am jante de aliaj. Intrebarea este daca cele de 225 pot sa le pun in locul celor de 235 pe aceeasi janta de aliaj.

Le poti pune, doar ca va exista o diferenta de diametru... roata va fi mai mica in inaltime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata este mai îngustă cu 225, balonul este la fel 45 deci inaltimea este aceiasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 e procent din latime, nu reprezinta 45mm. Deci e si mai joasa(45% din 235 > 45% din 225). Oricum 225/45/17 e dimensiunea normala pt jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel 45 nu ii dimensiune ci procent din lățime!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Avand in vedere ca deja suntem de ceva vreme in 2018, am deschis topic nou.

Discutiile pot continua acolo.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!