Jump to content

Seat Toledo 2014


Mumus.

Postare recomandată

Pai are dreptate colegul de forum care zicea ca e low cost.

Au limitat incredibil de mult acest model.Toledo generatia 2001-2003 se batea cu passatul sau daca nu , era undeva intre bora si passat.

Acum Toledo se bate cu rapid-ul si se vede ca este voit limitat in ceea ce priveste foarte multe din optiunile masinii.

Pacat , mare pacat ... dar asta este alta discutie. Iti urez multi km fara incidente si toate cele bune.

Link către comentariu

Il poti duce la 23k 1.6tdi dsg cu mai toate pachetele si dotarile. Insa dupa parerea mea este la pret de Leon care in primul vand vine cu o noua platforma.

Link către comentariu

Pai si un toledo "full" la 23k ti se pare ca se bate cu passatul ? Mie nu...dar astea sunt detalii si pareri personale

Link către comentariu

Parerea mea este ca valoarea unei masini se vede in pretul fara optionale. Oricum, una peste alta dubios rau grupul VAG. Toate bune si sa o stapanesti sanatos

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea...a trecut ceva timp de cand o ai dar iti urez acum. :)

Ce transparenta ai la folia de pe geamurile din spate: 5% sau 20% ?!

Banuiesc ca becurile galbene sunt cele de la Philips...

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Are si philips asa ceva?

Eu stiam de osram allseason, dar in brasov nu am gasit, si am pus valeo aquavision,

Transparenta la folie este minima, adica sunt cele mai inchise din gama Lummar ATR.

Si multumesc de urare. :)

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Intrebare: Un filtru de aer mai permisiv, in propria cutie, gen K&N sau Green, ajuta cu ceva un benzinar turbo de mic litraj?

Link către comentariu

Da. Mai mult praf in motor ; desigur daca crezi in Mos Craciun si in efectele placeboo, iti va aduce cativa ponei in plus, un raspuns mai bun al acceleratiei, consum mai mic, bani in buzunar, etc ; iar fara filtru deloc, deja e racheta masina… nu te gandesti si tu asa putin? S-a vorbit de filtrele astea de zeci de ori…ai atata informatie peste tot…sa numai zic ca toata treaba cu filtrele e la mintea cocosului ; omule, E O BUCATA DE CARTON ! E pur marketing !!! Masina merge la fel si cu filtru si fara… de ce ar merge altfel cu k&n?!

Link către comentariu

Cum remap nu fac cat am garantie, ma gandeam poate o mai fi ceva cu ce sa mai castig un zvac in plus :)  Stiu ca la aspirate e degeaba filtru, la tsi nu stiam. da m-am lamurit din vreo 3 parti, deci suficient. :)

Link către comentariu

plimbare pana la belvedere, acasa mi sa facut rusine si am spalat-o :)

 

si consumul sacele-belvedere-oras-retur a fost 6.9 % cu medie de 33 km/h si 30 km parcursi. Mers si energic si mai moale.

post-141780-0-66223300-1424531977_thumb.

post-141780-0-58671300-1424531984_thumb.

post-141780-0-26998700-1424531994_thumb.

post-141780-0-72619800-1424532007_thumb.

post-141780-0-19101700-1424532053_thumb.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Gata! Am prins si ploaie , marunta ce-i drept, dar tot ploaie este...

Valeo aquavision este egal cu zero pe ploaie, cel putin la fel de prost ca un bec clasic sau din gama pro (vorbesc de bec halogen)  

 

Lumina este inghitita la fel, cand ploua si asfaltul este ud, zici ca nu ai farurile aprinse, la fel ca la cele anterioare.

 

Sa nu ma intelegeti gresit, ele ca putere  bat osram silverstar 2.0  sau sunt cel putin egale, dar lumina asta galbena nu place ochiului meu.

 

Mai ramane testulul final pe lapovita si pe ceata... dar presimt ca nu sunt astea becurile mele ideale...

 

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Neavand ce sa fac in dimineata asta, si fiind frumos afara, l-am spalat pe murdarici.
Curatat interior, motor, etc.

La sedinta foto a participat pe langa seat si un filtru cpl si unul gradual gray.

Acest set de poze probabil este ultimul cu rotile de iarna, urmatoarele vin cu aliaje 

Duminica placuta la toti.


Si inca cateva.

post-141780-0-48865000-1427018075_thumb.

post-141780-0-55993600-1427018083_thumb.

post-141780-0-94699000-1427018097_thumb.

post-141780-0-74100800-1427018108_thumb.

post-141780-0-94566700-1427018196_thumb.

post-141780-0-40449800-1427018203_thumb.

post-141780-0-06711900-1427018214_thumb.

post-141780-0-24686100-1427018226_thumb.

Link către comentariu

15, desi in carte am trecut si 16 si 17, ptr ca am si drum rau zilnic, prefer confortul.

Link către comentariu
 

Am spus ca vreau sa pun un 2Din pe masina... mai intai trebuie sa pun 2 boxe iin usile spate, am sunat un amic si ce parea o treaba sipla sa comlicat ca deobicei...

 

Eu stiam ca am cablaje trase in stalpii usilor, amicu meu a spus ca nu crede ca am... nu asta ar fi buba... ci, ca el isi aminteste ca cel putin la golf4 unde a schimbat o caruta de difuzoare, indiferent cat de bun era difuzorul nou, se auzea mai prost decat originalul, ptr ca originalul venea in ceva suport ddin plastic care aducea si diful mai in fata...

 

la mine cand sa dat fata de usa jos sa se puna folie, am facut o poza... dar nu mi-a dat prin cap sa fac , si sa ma uit si la cea din fata... nu stiu la mine cum e, si cum ma voi duce la un centru unde se vand si monteaza difuzoare, nu as vrea sa ma traga cumva in piept... in sensul ca mi se vor lua banii si sunetul va lasa de dorit...

 

Ma puteti ajuta, spunindu-mi daca am nevoie de vreun adaptor special ptr usile spate? Daca da, ce fel si de unde il pot cumpara.

 

Multumesc mult pentru viitoarele raspunsuri. bugetul alocat nu este unul mare, la fel ca si pretentiile de la noile difuri, trebuie sa se auda la fel ca cele stock (cel putin) Nu mai rau :)

post-141780-0-12204300-1427624835_thumb.

post-141780-0-78119200-1427624841_thumb.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Eu am pus in usile din spate difuzoare Hertz Dieci de 16.5 cm si se aud ok, mai bine decat cele stock. Cumparasem adaptoare de plastic pentru difuzoare, dar nu le-am putut monta din cauza faptului ca atunci cand coboram geamul, lovea in magnetul difuzoarelor (adaptorul are aproximativ 4cm grosime). In concluzie, le-am montat fara adaptoare.

 

Si inca ceva, in cazul meu, au gasit fire trase din pozitia difuzorului spate, insa pana in mufa din stalpul B. Intra pe topicul meu si vezi, am pus si niste poze si am povestit exact cum s-au montat.

 

Din ce observ in poze, usa de Toledo este total diferita de cea de Ibiza.

 

Spor!

Link către comentariu

Si mie mi sa spus ca as avea firele pana in mufele din stalpi, dar sunt mai multe si nu stiu care or fi, daca or fi...

 

Deci marimea ar fi 16.5 si se aud mai bine decat cele stock, asta e bine :)

 

 

cat te-au costat hetz-urile, sunt pe 2 cai? sau twettere separate? care model de dieci? ca sunt vreo 2 feluri

Modificat de Mumus.
Link către comentariu

Hai ca iti raspund aici.

Nu stiu ce marca sunt difuzoarele din fabrica, nu am umblat la usile fata.

Eu am pus Hertz Dieci DCX 165.3, sunt pe 2 cai si costa in jur de 250 RON la magazinele de specialitate. Daca ai loc pentru tweeter in usa, iti recomand sa iei un set pe componente.

De asemenea, inelele sunt la fel ca cele din poza si costa in jur de 50 RON.

Mai mult ca sigur ai fire trase pana in mufa. Poti trage fire din mufa pana in unitatea radio, doar ca iti trebuie pini si un om competent sa faca montajul.

Spor!

LE: nu am masurat exact cat coboara geamul, se vedea cu ochiul liber ca ar lovi in difuzoare si nu am vrut asta.

post-6569-14276935086799_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!