Jump to content

Passat B7 - new in town


bibi1411

Postare recomandată

Am zis sa mai facem una alta la masina  reusit sa trecem la softul predieselgate ( nu mai face regenerare asa des, in rest nici o schimbare semnificativa)

Am cumparat ceva ce imi doream de ceva timp - geam dublu ( nu credeam ca exista pe passat, pana mi-a confirmat un prieten asa ca am inceput search-ul)

Am pus numai pe partea mea( nu eram sigur de cod ), urmeaza si pe partea dreapta. Pe spate nu sunt geamuri duble. 

1.thumb.jpg.3b006e3e86d35fd1e32d3330ffdf5cea.jpg

Am schimbat placutele fata, pus ATE, verificat masina ( avem cateva surprize, joc in tripoda planetara dreapta se simt cateva vibratii la viteze mari dar nederanjante, am schimbat-o cu una skf si proasta decizie am luat, cum am pus-o cum am dat-o jos). Piesele nu mai sunt ce au fost, surpriza mea a fost dupa ce am pus-o pe cea noua au aparut vibratii urate, data jos  unde am remarcat ca avea joc mai mare decat a mea si partea spre roata se misca foarte sacadat(nu a fost desfacuta, urmeaza sa fie returnata). Pana sa o pun pe masina planetara SKF era ok , cum a intrat in sarcina cum au aparut probleme.

Din pacate partea spre cutie se gaseste numai OE(care este foarte scumpa, nu o exclud dar mai studiem), probabil o sa iau Spidan sau Gkn (dar nu stiu  nimic de ele)

 

Alta surpriza neplacuta a fost un "crater" la 1 noaptea pe ploaie, care mi-a strambat o janta(imi confirma din nou ca jantele Oem sunt foarte rezistente), am reusit sa o indrept dar intre timp am luat si o janta noua de pe ebay, astept sa ajunga.

In rest toate bune,  keyless-ul functional partial(se pare ca centrala si cheile sunt foarte greu de adaptat). 

 

 

 

 

 

Link către comentariu

in ce sens e dublu geamul, intre foile de sticla e aer, ca la termopane?

e ciudat sa fie doar pe fata, nu?

scopul lor fiind e izolat termic si fonic?

 

eu ma gandeam sa polishez geamul de la sofer sau sa il schimb ca are o zgarietura urata si tu il schimbi cu unul dublu :)

Link către comentariu

@Muale Geamul din ce am vazut este compus din doua foi de sticla, iar la mijloc este o folie probabil pentru rezistenta(am putea sa il spargem sa vedem exact?).  Cel normal este compus dintr-o singura foaie de geam, cel dublu este un pic mai gros.

Intradevar scopul este fonic, termic si de rezistenta( eu urmarind cel fonic in principal). Pe ambalaj scrie made in Sweden.

Am tot cautat si pe spate dar sunt doua tipuri: cele simple si cele cu tenta(privacy glass care au o singura foaie de geam)

Fiecare cu damblaua lui ? 

Link către comentariu

In configuratorul Passat B8 apare optiune pentru geamuri duble doar pe fata. Cred ca pasagerii nu conteaza ? Daca era vreun Rolls sau Bentley, era invers. 

Link către comentariu

e ca si cum izolezi casa, mai putin 2 pereti?!

caldura/zgomot ...daca vb de astea, trebuie toate geamurile.

poate doar pt radiatii solare, sa fie blocate de folia dintre geamuri. pe spate privacy sau folie AM

Link către comentariu

Cam asa este:)

se simte o diferenta, cel putin nu se mai aud asa predominant masinile si o parte din zgomotul de rulare produs de aer.

Vom vedea pe viitor ce reusim sa mai izolam fonic daca ne permite timpul si bugetul.

 

 

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

continuam sa bagam bani :)) 

1. schimbat placute si discuri spate am pus ate(alt furnizor respectiv reprezentanta )

2. am cumparat pedala de gti(cea de frana nu o  avea pret 60 ron). urmeaza sa caut si una de frana. Stare este acceptabila.rsz_20180915_130422.thumb.jpg.a714dfd854c6b9b90859eb185e28cb79.jpg

 

O poza cu janta noua (din lipsa de alte poze) :

rsz_20180819_140113.thumb.jpg.9c8b12fb31fe53de59bc3d6f51ec2c09.jpgrsz_20180819_140234.thumb.jpg.1a9ce09f180cceb498853221644a8444.jpg

 

 

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
  • 1 month later...

Azi masina a primit schimbul de ulei la 145 000 km. 

Tot azi masina s-a vandut, o masina foarte buna care nu m-a dezamagit pana acum.

Nu stiu daca noul proprietar este pe forum, asa ca se poate inchide topic-ul.

Multumesc!!!

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!