Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

2 ar fi mai de interes. Culmea, am inteles ca in momentul cand X si-a introdus CNP in ghiseul.ro i-au aparut datoriile (amenzile) primite de sot/sotie pentru cealalta masina (repet care nu era pe numele lui X). Nu e cam abuziva chestia asta? Pana la urma sunt bunuri diferite inregistrate pe persoane diferite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da şi nu prea. Persoane diferite, dar căsătorite. Bunuri diferite, dar comune. 

De ghişeul.ro voiam să menţionez şi eu aseară. Înseamnă că răspunsul de la punctul 2 devine negativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut datoriile datorita faptului ca adresa este comuna si nu s-a cerut fiscal specific pentru un bun anume, fiscal care se elibereaza indiferent ca sunt datorii sau nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe , inteleg in principiu ce vrei sa zici, asta ar insemna ca X nu are absolut nici o posibilitate sa isi vanda masina pana cand Y nu isi plateste amenzile? 

@BadGrandpa, tu spui ca daca X ar cere fiscal pentru un bun specific (in speta masina lui, fara amenzi/datorii), atunci i s-ar elibera fiscal fara probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Qu477R0 said:

2 ar fi mai de interes. Culmea, am inteles ca in momentul cand X si-a introdus CNP in ghiseul.ro i-au aparut datoriile (amenzile) primite de sot/sotie pentru cealalta masina (repet care nu era pe numele lui X). Nu e cam abuziva chestia asta? Pana la urma sunt bunuri diferite inregistrate pe persoane diferite. 

Depinde cum au rolurile fiscale inregistrate, pot avea rol comun si apar ambele nume si toate bunurile sau pot avea roluri fiscale diferite si la fiecare apare cota parte din bunul intreg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deci sa va explic,am cumpărată o mașină pe data de 02.09.2020,masina in cauza a fost pe firmă, acesta a scos-o de pe firma si a trecut o pe numele tatălui său, acesta a luat o doar în evidență la taxe si impozite,în talon si carte sunt încă numele firmei,am facut contract de vânzare cumpărare cu tatăl acestuia, am primit fiscal si am mai primit dar copie dupa:factura fiscala între el și firma pe care a fost mașina, un certificat de radiere sau ceva de genul si fișa de înmatriculare, dar toate in copie, ma intereseaza daca la poliție o sa imi ceara original sau sunt ok si copiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În mod normal, la DITL trebuie să te duci cu:

1) Fișă de luare în evidență (sunt pe site-urile lor)

2) Contract de vânzare cumpărare între tine și el (de asemenea formular tipizat)

3) Întrucât în carte și pe talon e altcineva, trebuie copie după factura fiscală de achiziție, înregistrată la DITL, certificat fiscal al firmei, certificat fiscal de la vânzător.

4) Carte și talon (unele vor original, altele copie. Eu la sectorul 5 am făcut totul pe mail.

Fișa de înmatriculare nu se mai cere la București (nu mai știu dacă  este și în legislație oficial scoasă sau e doar proiect, cert este că la București nu se mai cere - nici nu te refuză dacă o ai). 

La DRPCIV îți trebuie cererea de pe site-ul lor, Contractul vizat la DITL, certificatele fiscale de mai sus și dovada înscrierii pe rol la tine. Nu știu dacă la ei mai ai nevoie de factura și fiscalul firmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va salut colegi bucuresteni am o intrebare pentru voi......am gasit o masina , vazut,placut, dar vanzatorul nu poate prezenta fiscalul in momentul vanzarii , motivand ca il va obtine in baza contractului vc , dupa cateva zile , caci altfel nu se poate asa e procedura in bucuresti.......eu stiu ca fiscalul il obtii cand doresti nu neaparat dupa vanzarea masinii .........asadar , asa e la bucuresti cu scoaterea fiscalului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu sunt în aceeași situație, am vândut mașina și am aplicat online (de față cu noul proprietar) pentru scoaterea de pe rol și emiterea certificatului de atestare fiscală. A fost necesar contractul de vânzare-cumpărare iar acum aștept emiterea certificatului.

O variantă ar fi prezentarea la direcția fiscală a vânzătorului, ar trebui să se poată emite pe loc (dacă lucrează și cu publicul, nu doar online).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , nu vreau sa acuz vanzatorul de lipsa credibilitatii dar , eu sunt obligat sa ii dau banii la intocmirea contractului , dupa care raman la mana lui riscand sa nu primesc fiscalul din cauza unor eventuale datorii pe care le-ar putea avea, de asta ma tem si cer fiscal la vanzare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La persoane juridice nu mi-a cerut, din contră, nu mi-au primit factura pentru ștampilare (care la PJ ține de contract) fără certificatul fiscal, și chiar a trebuit să refac factura deoarece aceasta trebuia să fie posterioară certificatului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, MyKe said:

Atunci dai banii după ce primești fiscalul.

ar fi bine asa dar nu pot face asta pentru ca odata intocmit contractul , trebuie semnat de vanzator si iti dai seama ca nimeni nu iti semneaza contractul fara sa ii dai banii , sa fiu sincer nici eu nu as face asta.......de asta este bine sa existe fiscal la vanzare , cumparatorul este protejat de eventualele neplaceri

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum pe site-ul Direcției Fiscale și pare că poți cere un certificat de atestare fiscală necesar la vânzare.
Contractele de vânzare-cumpărare sunt necesare doar la scoaterea de pe rolul fiscal, care are secțiune separată în site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam asta , si asa mi se pare corect sa se intample , numai ca cel care imi vinde masina nu vrea sa il scoata inainte, cred ca voi renunta oricum ,nu ma grabesc si nu vreau sa risc nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu emite nimeni fiscal fara act de vanzare cumparare, probat de mine, am avut client la masina din alt oras, m-am dus cu el si cam asta ni s-a explicat. Poti sa treci clauza in contract, eliberarea fiscalului in 3-5 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g Nu zic ca nu e asa dar nu pricep care ar fi problema dacă pur și simplu vrei sa îți scoți un fiscal, pana la urma ai nevoie de el și la alte tranzacții, nu numai auto......... Din punctul meu de vedere, legea ar trebui sa fie făcută în asa fel încât vânzătorul sa fie obligat sa prezinte fiscal la întocmirea contractului și astfel toată lumea e multumita și cumpărătorul protejat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ar trebui eliberat on line, dar asta e Romania, mai nou cer si programare pentru fiscal, imposibil de luat in aceeasi zi, e noaptea mintii sa poti asigura cumparatorul de fiscal cat de bine intentionat esti, te omoara sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, calin.g said:

Normal ar trebui eliberat on line, dar asta e Romania, mai nou cer si programare pentru fiscal, imposibil de luat in aceeasi zi, e noaptea mintii sa poti asigura cumparatorul de fiscal cat de bine intentionat esti, te omoara sistemul.

Exact asta am zis și eu câteva posturi mai sus, nu spun ca vânzătorul nu e bine intenționat, dar toată procedura ma obliga pe mine cumpărător sa merg pe încredere......... Știu ca unora nu li se pare mare lucru acest fiscal, dar nu doresc la nimeni sa fie în situația în care ii lipsește acest fiscal iar vânzătorul nu mai răspunde la telefon, mai ales dacă e din alt oraș............personal nu am pățit, dar am un membru de familie care a pățit asta, soluția a fost proces pe cale civila, pe care bineînțeles ca l a câștigat, problema mare a fost ca, pe toată durata procesului, 3 ani de zile, mașina a ruginit în fata blocului, el nu a mai putut merge după expirarea celor 90 de zile, altfel risca amenda mare și ridicarea numerelor. 

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vandut si eu o masina recent, tranzactie efectuata intre 2 persoane fizice. Intr'adevar, legea si procedurile din RO sunt foarte stricte si te incorseteaza extraordinar de mult. Eu locuiesc in Bucuresti, dar aveam masina inmatriculata la Vrancea, cumparatorul era din Roman, Neamt.

Ca sa reusim sa facem totul in aceeasi zi, ne'am intalnit dimineata la Focsani, am semnat contractul, apoi am fost impreuna la taxe si impozite, unde am reusit sa o scot pe loc din evidenta si sa primesc acea viza pe contract, platind o taxa de vreo 70 de lei pentru urgenta. 

A fost ok ca practic ne'am intalnit cam la jumatatea drumului, dar in alte situatii ar fi generat un disconfort major. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@xeznumerele vechi si talonul sunt valabile 90 de zile?

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vanzarea unui autoturism, Directia taxe si impozite elibereaza defapt un Certificat care atesta scoaterea din evidenta a autoturismului. Termenul de "fiscal"/ "certificat fiscal" este folosit in mod eronat aici. Acest document serveste vanzatorului, ca dovada a descarcarii bunului de pe numele sau si cumparatorului, ca dovada de a inregistra bunul pe numele sau.

Eliberarea Certificatului ce atesta scoaterea din evidenta se poate face doar in baza Contractului de vanzare cumparare.

 

Solicitarea unui Certificat de atestare fiscala se poate face la orice moment. Certificatul de atestare fiscala prezinta bunurile detinute de persoana X si datoriile, daca exista.

 

Astfel, pentru vanzarea/cumpararea unui auto, se poate elibera un Certtificat de atestare fiscala inainte de semnarea contractului, prin care se demonstreaza detinerea bunului si lipsa datoriilor fiscale, apoi se semneaza Contractul de vanzare cumparare, apoi se poate elibera Certificatul privind scoaterea din evidenta a autoturismului.

 

La unele Directii de taxe si impozite, documentele se elibereaza la ghiseu si pe loc, la altele cu programare.

 

Certificatul privind scoaterea din evidenta / luarea in evidenta fiscala nu este util la politie.

Contractul de vanzare cumparare care se completeaza in 1 original si 4 copii, prieste cate o stambila pusa de directia taxe si impozite a vanzatorului, apoi a cumparatorului. Modelul de contract se gaseste online.

 

 

Modificat de emihai90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emihai90 asta incerc si eu sa explic , este diferenta intre CERTIFICAT CARE ATESTA SCOATEREA BUNULUI DE PE ROL FISCAL si CERTIFICAT ATESTARE FISCALA.........primul ,intr-adevar, se elibereaza NUMAI dupa semnarea contractului , in baza acestuia , pe mine ca si cumparator nu ma intereseaza caci nu imi trebuie ..........al doilea ma intereseaza caci imi arata faptul ca vânzătorul nu are datorii, SE POATE SCOATE oricand , si ma asigura pe mine ca si cumparator ca nu am surprize..........dupa cum am spus , sunt in cautarea unei masini si absolut toti vanzatorii , pe langa faptul ca mint cu nerusinare despre starea masinii in anunturi,confunda aceste doua certificate si spun ca nu se scoate fiscal decat in baza contractului , ceea ce este o aberatie.

Modificat de xez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca tie defapt iti trebuie Certificatul de scotere din evidenta, pentru a putea inregistra tu masina la impozite .

Iar cel de atestare fiscala , din perspectiva legala, nu iti trebuie. De altfel, tu solicitand acest certificat, verifici doar veridicitatea cuvantului vanzatorului. Insa care el nu este obligat legal sa iti arate un astfel de certificat, faptul ca il va obtine, il poti considera un fel de favor din partea sa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de înţeles oarecum, la ce bulibăşeală e în administraţia publică.

Nici eu nu ştiam că se poate scoate oricând un certificat de atestare fiscală, până să se mute totul online.

Trebuie insistat la vânzători. Cine e de bună credinţă, va accepta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!