Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Daca inmatriculez la bulgari si dupa aia o trec la Romania mai trebuie platite datoriile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva ce inseamna asta ? 

"documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii "

 

Este vorba despre transcrierea unui autovehicul folosit

Daca nu am stampila de la primaria proprietarului masinii pe CV. dar am certificat fiscal se poate inmatricula? Mai trebuie si fisa de inmatriculare ? 

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se referă la contractul de vânzare-cumpărare.

Dacă nu ai ştampila, dar ai ambele certificate de atestare fiscală (de la vânzător şi de la tine), atunci e OK.
Direcţiile din unele judeţe nu mai cer fişa de înmatriculare, verifică la tine cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

– Fişa de înmatriculare, semnată/ștampilată de fostul şi noul proprietar, vizată la Direcția Taxe și Impozite Locale (în locul vizei fostului proprietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de Direcția Taxe și Impozite Locale);

 

 Asa e la Suceava .. Ce inseamna mai exact ce scrie mai sus?
 

 

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extras tot de la Suşeava:

Quote

În cazul fostului proprietar al vehiculului se poate depune certificatul de atestare fiscala emis de autorităţile administraţiei publice locale, situaţie în care nu mai este necesară depunerea fişei de înmatriculare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc .

 

 Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român, cu excepţia autovehiculelor destinate competiţiilor sportive şi a vehiculelor istorice .

 Talonul ?  Cartea de identitate ? Sau la ce se refera?  

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ştiu unde ai găsit asta, fiindcă certificatul de autenticitate emis de RAR nu se mai solicită la maşinile deja înmatriculate în RO.

Trebuie să verifici actele necesare transcrierii, nu înmatriculării.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da . Ma uitam la acte pentru inmatriculare .. Multumesc din nou.

Daca am un Contract VC mai vechi , din anul 2009 . mai este valabil ? Daca am fiscalu recent de la proprietar si toate actele necesare transcrieri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, dreptul de proprietate s-a transferat la tine de atunci, deci, dacă există continuitate la fiscal, n-ar trebui să fie probleme.

Însă n-am trecut niciodată printr-o situaţie asemănătoare, aşa că rămâne să ne anunţi tu cum a decurs procedura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Problema este in felul urmator.

 

 Proprietarul de drept refuza sa imi dea certificat fiscal. E plecat de multi ani in strainatate , nu a mai platit impozit pe nimic de cand a plecat. Sau strans 1506 Lei datorii la fisc pe numele lui. Eu pot obtine certificatul fiscal daca achit  toate datoriile proprietarului. 

 Cei de la primarie au zis ca masina este pe numele proprietarului inregistrata pentru plata impozitelor. Exista sansa ca masina sa fie scoasa de la plata impozitului (masina a mai fost vanduta cuiva inainte sa ajunga la mine) si domnisoara de la taxe si impozite sa minta in legatura cu asta ? Daca a fost scoasa de la fisc de mult timp (7-8 ani. Asa banuiesc eu)  trebuie platit impozit si pe perioada aia de timp? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum aflu daca nu a foat platit in timpul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dacă vand masina înmatriculata in Ro in alt judet pot scoate fiscal de la primarie fara contract vanzare-cumparare? Cumpărătorul zice ca da dar eu asa tin minte ca contractul se face in 3 exemplare din care unul ramane la primarie. Asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie actul de instrainare ( vanzare-cumparare, donatie etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mă duc să cumpăr o masina din alt judet cu nr de afara expirate si ma programez online in acel oras pot sa scot numerele roșii fara nici o problema daca sunt din alt judet Nu? Sa aduc masina pe roti fara sa mai car platforma dupa mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Dar poate proprietarul actual al masinii sa scoata numere rosii. Tu poti scoate numere doar unde ai buletinul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nici daca e adusă pe numele meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pe numele tau, doar in localitatea de domiciliu. O varianta ar fi sa te duci sa scoti numere rosii inainte, daca e deja pe numele tau si dupa ce le iei te duci sa iei masina din judetul unde se afla fizic masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

se ia urmatorul caz: cumparat masina sh inmatriculata in romania  din arges, eu avand domiciliu in tulcea - etapa incheiata. Din ce stiu din legislatie, ai 30 de zile la dispozitie sa o treci pe numele tau (reinmatriculare sau cum vrei sa-i zici). Cele 30 de zile expira maine. Am fost la taxe si impozite si am trecut-o pe numele meu (inca nu mi-au dat dovada aceea sau cum se numeste, mi s-a zis sa vin luni dupa ea). Acum eu teoretic, expirand cele 30 de zile, din ce stiu nu mai am voie sa circul cu ea SI rca-ul fostului proprietar (daca inca mai e valabil) nu se mai poate folosi ci trebuie sa iti faci tu, noul proprietar, rca. asa ca mi-am facut programarea online pentru inmatriculare (care e abia pe 22 noiembrie) si am zis sa ma duc sa-mi scot autorizatie de circulatie provizorie (aka numere rosii). Doamna de la ghiseu de la drpciv mi-a spus ca nu se dau nr rosii pt autovehiculele deja inmatriculate in ro, ci doar pt cele noi (neinmatriculate) sau pt cele venite din afara (cu nr din afara sau fara nr) si ca eu pot sa circul cu ea cu numerele vechi pana pe 22 cand am programarea la inmatriculare, cu confirmarea programarii primita pe e-mail si scoasa la imprimanta si cica rca-ul vechiului proprietar, daca inca il mai am, e valabil si pot sa umblu cu ala. Rca-ul cu pricina e valabil pana la sfarsitul anului. 

Intrebarea este: poate sa imi confirme cineva asta ? cei de la drpciv nu raspund la telefoane, nu mai am cum sa merg la ghiseu sa intreb si prin trafic nu am vazut niciun politist.

LE: Intrebarea 2, pot sa imi fac casco in aceasta perioada (pana la reinmatriculare) ?

Mersi !

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu atat timp cat ai toate actele in regula poti circula fara grija.

Pe 22 te duci predai nr.de AG si ti o treci pe nr.de TL.

Din momentul in care cel de la AG ti a dat fiscal masina este trecuta pe tine la impozit si in circulatie pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns, rar, itp, rca totul e ok dar ma minunez ca "merge sa circul" doar cu o hartie de confirmare programare inmatriculare printata... 

De asemenea, casco ? stiu ca pt casco e musai sa fie la tine la impozit ceea ce de azi este, e musai sa fie si reinmatriculata sau se poate si pana atunci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un control nu ti cere nimeni programarea, pana o inscrii definitiv pe tine e ca si cum ai fi imprumutat o de la un prieten.

DACA pe certificat ti a scris"instrainat catre..la data de...atunci"te poti acoperi"in eventualitatea unui control cu acea programare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casco si rca poti face doar pe seria de sasiu, fara numar si pe numele tau si NU ESTE MUSAI, sa o ai bagata la impozit pentru a iti face Casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dacă o masina e programată pe 12 noiembrie si merge cu cauciucuri de vară are ceva? Se leagă RAR de asta mai ales la eliberare ITP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in niciun caz, doar sa ai dimensiunea corecta la anvelope (f important) si sa nu fie uzate peste limita

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!