Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Ca poate dura 2 saptamani nu ma mira , ca suntem in Ro.Ce ar trebui sa fac sa nu dureze atat?Unde trebuie sa intervin, legal vorbesc, sa intru in posesia CIV mai repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat CIV-ul in 7 zile. Acum inteleg ca le face RAR-ul si dureaza 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

Am o nelamurire: la o masina fabricatie 2008, care este deja inscrisa in Romania si are ITP-ul valabil, trebuie trecute in carte emisiile de co2 (vizita la RAR cu masina) pentru a o putea inmatricula?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu de inmatriculat un auto nou, am tot auzit ca trebuie sa mergi sa platesti niste taxe ba la trezorerie ba la banci ... pe siteul prefecturii bucuresti scrie ca aceste taxe se pot plati la ghiseul de depunere documente, aveti idee daca este asa? Nu de alta dar nu as vrea sa ajung la ghiseu si sa-mi spuna ca nu pot plati acolo si ca lor le trebuie doar chitanta ...

Mai jos extras de pe siteul prefecturii la sectiunea inmatriculare auto nou

Quote

g) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare - se poate achita la ghișeul de depunere documente(vezi tarife);
h) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare, în valoare de 40 lei, pentru număr la rând, respectiv 85 lei pentru număr preferenţial - sumele se pot achita la ghișeul de depunere documente.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aureliandan Mergi linistit la DRPCIV, depui actele, platesti la acelasi ghiseu talon 37lei si numere 85lei (preferentiale) , iti da chitanta si te cheama dupa 2 zile. :) 

Modificat de razvan.ac
@
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.06.2017 at 9:16 PM, dum1x said:

Salutare tuturor,

Am o nelamurire: la o masina fabricatie 2008, care este deja inscrisa in Romania si are ITP-ul valabil, trebuie trecute in carte emisiile de co2 (vizita la RAR cu masina) pentru a o putea inmatricula?

Multumesc!

SI eu am inmatriculat o masina fabricatie 2009 ce era inscrisa in Romania si avea ITP-ul valabil si nu a fost nevoie de nicio vizita la RAR. Pentru a nu face vizita la RAR trebuie ca itp-ul sa nu expire mai repede de 3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Expira in august 2018, deci e ok. Mersi!

Modificat de Dudu
Rog nu mai folosi Quote pentru mesajul anterior. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, in urma unui eveniment neplacut sunt nevoit sa inmatriculez o masina pe numele sotiei (de pe numele tatalui care a decedat), succesiunea s-a facut, care sunt pasii care trebui sa ii urmez ?

Luat masina in evidenta la administratie, la anaf trebuie sa merg? identificare la rar ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condoleante in primul rand. Trebuie inchis rolul precedent-pe baza certif deces si apoi deschis pe noua persoana. Nu se mai face identificare la rar daca masina era inmatriculata. Trebuie toti pasii ptr inmatriculare pe numele sotiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Maine merg la DITL sa iau in evidenta masina, noua, cumparata din RO. 
Intrebarea mea este, trebuie sa mai completez si fisa de inmatriculare? Am fost ieri acolo si doamna gardian public mi-a spus ca da, mi-a si inmanat o hartie cu care sa vin completata, dar eu nu sunt sigur ca a inteles exact despre ce e vorba. 
Ma uit la ce e de completat pe fisa asta si nu prea cred ca e ce trebuie, se solicita date despre vanzator, certificat de inmatriculare, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost azi si la S3 ziceau ca n-ar trebui sa puna stampila pe fisa inmatriculare. Ci doar pe original + copia facturii e achizitie. Insa eu aveam deja completata de mana Fisa, au pus stampila pe ea si la inmatriculari au luat la dosar si fisa asta completata de mine. Deci nu stiu daca trebuie efectiv sau te intorc de la inmatriculari si te pun s-o completezi... Pe site-ul oficial DPRCIV se mentioneaza expres "fisa de inmatriculare vizata de ditl"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi si ceri fisa de inmatriculare pentru masina noua, ti-o stampileaza si o duci la DRPCIV. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti! Vedem maine. 

Daca tot am deschis subiectul, la inmatriculari se predau numerele provizorii? Stau cu masina imobilizata 2-3 zile cat dureaza acum? Inainte asa se facea, dar dura 2 ore...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fisa si restul de acte le gasesti pe site-ul dprciv.. inclusiv model de cerere.

Iar la inmatriculare NU mai dai nr vechi. Alea-s ale tale :)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau doar sa precizez ca mie mi-au cerut expres numerele rosii cand am aplicat pentru inmatriculare. Precizez ca numerele cele rosii erau de Germania si treaba asta se intampla la sfarsitul lui februarie. Poate in cazul tau o fi altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele rosii de RO, luate de dealer, le pastrezi si le folosesti pana expira sau primesti placutele noi, negre; nu ti le primeste nici macar atunci, e treaba ta ce faci cu ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca intrebarea era legata de "masina luata de noua din Ro", am raspuns in consecinta legat de nr provizorii (rosii). 

Nu stiu cum e cu nr provizorii din alte tari, nu ma bag :) alea s-or cere. Poate chiar scrie si pe site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei  are au inmatriculat masina noua: in ce consta mai exact "documentul care atestă dreptul de proprietate"? Procesul acela verbal de predare auto primit de la dealer sau e vorba de vreo factura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stryder este vorba de factura de achizitie (primita de la dealer), in original, pe care, la Taxe si Impozite, ti-o ia, iti face 2 copii si ti le stampileaza. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvan.ac multumesc. Sa inteleg ca o opresc de tot la taxe si impozite si primesc 2 copii care tin loc cumva de original?

Uitandu-ma peste lista de acte necesare, la inmatriculare cer factura in original + copie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stryder: Ti-o da inapoi, am uitat sa spun asta, doar e factura TA :) .

Eu cand am fost la DGITL, fiindca am ajuns inainte de 08:30, "xerox-ul" era inchis, si m-a ajutat asa, intr-o doara, tanti de la ghiseu cu copiile necesare si cu fisa de inmatriculare, doar ca mi-a pus stampila si pe factura mea originala (cu care nu am ce sa fac, oricum), iar la DPCIV nu a zis nimic despre stampila de la taxe (holograma), se vedea ca e factura originala dupa semnaturi. Oricum pe ei nu prea ii intereseaza, doar isi arunca un ochi pe ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca inmatricularile in Bucuresti functioneaza doar pe baza de programare sau se poate merge direct?( foarte de dimineata, evident :) )

Am reusit sa fac programarea online de abia in August, am deja toate actele pregatite dar as vrea sa rezolv mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/13/2017 at 11:22 AM, stryder said:

Aveti idee daca inmatricularile in Bucuresti functioneaza doar pe baza de programare sau se poate merge direct?( foarte de dimineata, evident :) )

Am reusit sa fac programarea online de abia in August, am deja toate actele pregatite dar as vrea sa rezolv mai repede.

in speranta ca nu este tarziu raspunsul meu, se poate merge si la DRPCIV iei bon de ordine si astepti. Din pacate multi cred ca se fac programari doar online

Daca inmatricularea este pe persoana juridica sunt ghisee separate si ai toate sansele sa scapi si in 30 minute. Daca esti persoana fizica e mai complicat, eu mi-as incerca norocul sa merg intr-o zi pe la 18-19 (programul este pana la 21). Daca nu reusesti mergi in alta zi de dimineata (7-8 dimineata) si in cateva ore (maxim 4-5 termini).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!