Jump to content

Inchidere haion


polo 1.0 MPI
 Share

Postare recomandată

Salutare! Acum ca a venit frigul la mine, haionul electric nu se mai " tranteste" cand se inchide... interesant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut! Am și eu o problema cu închiderea haionului, dacă ma poate ajuta cineva?! De când am cumpărat mașina (aprox un an) a făcut mereu mici probleme haionul ( in sensul ca el se închidea fizic dar nu de tot. Mereu mi-l arata ba închis ba deschis in timpul mersului. S-a reglat singur, trecea o bucata de timp și-și revenea). Acum, după ce am carat ceva in portbagaj cu haionul Semi-deschis , s-a întâmplat ceva (deși nu e prima oară când merg cu portbagajul Semi-deschis) ca nu mai vrea sa se închidă de la butonul de pe haion. De deschis, se deschide și din butonul de la șofer și din telecomanda. Dar de închis nu mai merge de nici un fel. A trebuit să-l închid manual. Electricianul mi-a recomandat sa caut un sistem de deschidere-închidere ptr modelul meu înainte de a desface acolo și a verifica. Dar e scump rău, și la mâna a doua se găsește foarte greu. Întrebarea mea este.... motorasul in sine nu se poate reseta? Eu cred ca e dat peste cap sau ceva. Sau ce șanse am sa nu ajung la cumpărarea întregului sistem? Please help! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un Passat B7 1.6 din 2011 si are portbagaj electric, dar atunci cand apas pe butonul de pe telecomanda sau pe cel de pe portiera soferului, nu se intampla nimic si nici nu se aude nici un sunet. Care ar putea fi problema? 
Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din telecomanda nu lucreaza la b7. Doar din butonul de pe hayon se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cristian Diaconu

Salutare,

 

Dupa cate am citit, majoritatea aveti probleme cu inchiderea haionului, dar la mine e invers.

 

La un moment dat, portbagajul meu a incetat sa se mai deschida prin apasarea siglei VW sau de la butonul de pe usa soferului. Singura modalitatea de a deschide portbagajul acum este din cheie, tinut apasat 2-3 secunde si se deschide de fiecare data. 

 

Se mai intampla uneori daca apas pe sigla VW (sau pe butonul de pe usa) de vreo 20-30 de ori, sa mearga o singura data, dar doar atunci cand are chef.

 

Tind sa cred ca broasca e in regula si functioneaza, de indata ce el se deschide din cheie.

 

Am urmatoarea eroare: 

 

02483 - Module for Locking of Rear Lid (F327)
               012 - Electrical Fault in Circuit - Intermitent
 

Probabil problema e la acel modul sau la ceva fire, dar am demontat si firele sunt in regula. Aveti idee pe unde se afla acel modul?

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina este sedan?  Daca da, nu ai treaba la modul.  Verifica daca lucreaza switch ul clapei, in prima instanta, in blocurile de masura 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Diaconu

Da, masina este sedan. Ok, o sa verific asta.

 

Dar daca switch-ul clapei ar fi defect sa spunem, de ce nici din butonul de pe portiera nu se deschide? Este vreo legatura intre butonul de pe portiera si acest switch?

 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este, dar sa le verificam pe rand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian Diaconu
On 9/24/2020 at 2:52 PM, F l o r i n said:

masina este sedan?  Daca da, nu ai treaba la modul.  Verifica daca lucreaza switch ul clapei, in prima instanta, in blocurile de masura 

Salut din nou. Abia acum mi-am facut ceva timp sa incerc sa verific acest switch, dar nu am inteles exact cum ar trebui sa il verific. M-am uitat prin vcds, dar tot ce am gasit la output tests a fost acel Rear Lid Locking Module, care functioneaza. 

Imi poti spune la ce modul pot gasi acest output test pentru switch-ul clapei? 

Sau se face altfel testarea? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vcds ul,  in blocurile de masura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Se pare ca nici sedanurile nu scapa de problema cu " portbagaj inchis si martor enervant in bord ca este deschis". Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce trebuie schimbat? asta ar fi piesa buclucasa?  Multumesc.

https://stoauto.ro/piesa-auto/incuietoare-haion-oe-4f5827505d

 

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, yala de la portbagaj. Nu am verificat daca e codul corect cel gasit de tine, dar asa arata. Verifica si cablaj la iesirea din balama stanga, daca e ok, atunci alta yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Florin. Codul este din etka, e singurul. O sa comand după vin,dacă nu găsesc ceva-n neregula la fire. Mersi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul este OK pentru sedan. Am cumparat si eu in toamna. Nu prea are ce sa se strice electric acolo, este un microlimitator in interior. Mai degraba fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai si strica,  nu se inchid, se strica si switch, etc. Dar intai se verifica cablajul, asa cum am spus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare. De ceva timp întâmpin obproblema destul de enervanta , dacă deschid portbagajul nu pot să îl mai închid. Am făcut o scanare cu VCDS nici o eroare nu are, am încercat să îl închid fin VCDS nici așa nu merge. Nici în bord nu îmi apare că e deschis deși el este. Țin sa menționez că mașina e un b7 nu e cea de la profil🤭

Modificat de Georgetubei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil yala defecta mecanic. Trebuie desfacut si investigat. B7....B7....variant sau sedan?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B7 variant . Știi cumva un cod pentru ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumperi, pana nu verifici.... abia dupa ce constati ca e ce banuiesc eu, cumperi.

Seria sasiu si luni iti pot da cod piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

Trebuie desfacut si investigat.

Desfa si verifica yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11.02.2023 at 17:30, F l o r i n a scris:

Desfa si verifica yala

Am desfacut-o , vizual nu pare nimic in regula . Doar sa fie defecte acele contacte din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai constatat? Ai alimentat direct motoras pt comanda, etc? Probeaza cu alta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.02.2023 at 19:11, F l o r i n a scris:

Cum ai constatat? Ai alimentat direct motoras pt comanda, etc? Probeaza cu alta...

Motorasul functioneaza , doar ca nu imi apare in bord ca am portbagajul deschis si nu pot sa il inchid. O sa dau comanda de una noua si revin😊

 

Modificat de Georgetubei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Problema rezolvat fir intrerupt, langa mufa de la brosca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!