Jump to content

Inchidere haion


polo 1.0 MPI
 Share

Postare recomandată

 Sa inteleg ca trebuie sa dau jos tot capitonajul ce se vede in foto?

Aseara am bagat wd40 in inchizatoarea de la haion si nu se mai aprinde martorul din  bord. Doar  bara-lampa de pe haion sta aprinsa.

15108254671761700992056.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie demontat tot

eu zic ca treaba cu WD-ul este o coincidenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am demontat datorita faptului ca intre timp s-a stins si lampa. Dar nici nu am mai folosit spalarea cu lichid la luneta. Cel mai probabil e cum spui tu.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa nu o mai folosesti, pana nu rezolvi problema.

Oricum, faptul ca nu o mai folosesti, nu inseamna ca ai oprit cancerul din mufa.... deci, fa-ti timp cat mai urgent si rezolva problema/curata mufa, pinii, etc si remediaza problema furtunasului spart

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, vin si eu cu o intrebare: la un B7 sedan din 2012 portbagajul (nu este electric) se descuie si din cheie si din buton sau sigla dar nu se ridica singur; nu ar trebui?

Daca da, sunt telescoapele obosite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, de la telescoape/amortizoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am banuit eu. Ma puteti ajuta cu un cod OEM?

BTW are si arcuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu aceeași problemă cu furtunul spart la haionul spate passat alltrack si facut scurt in mufa.oare gasesc mufa de cumpărat sa o schimb.si un cod ptr ea.multumesc 

Modificat de adiionescu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa nu ai de ce sa o schimbi, doar pinii din ea . Si bineinteles de reparat furtunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si cazuri când se topeste mufa si pinii nu stau corect, chiar dacă îi înlocuiește. Am găsit un astfel de caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar stii cumva codul mufei Florin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual când am pic de timp, o sa iti caut....poate avem colegi care te pot ajuta mai repede 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

După ce am schimbat dispozitivul de închidere (care se stricase) la portbagajul unui passat b7, variant, pe computerul de bord îmi apare că este deschis, iar la închiderea mașinii nu mai semnalizează închiderea deși aceasta se închide. Am șters eroarea cu VCDS-ul dar degeaba. Are cineva vreo idee despre problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cumparat nou /original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare.

Am un passat b7 variant, 2014

Mi.a aparut in bord atentionarea "hyon deschis" cu toate ca el este inchis. In timpul mersului apare si dispare f des atentionarea. Cu toate astea se incuie/descuie la telecomanda. Mentiones ca nu este hyon cu deschidere pe servo-telescoape.

Sa fie switch.ul pe electric?

Se poate cumpara separat?

Costuri?

Merci

 

 

 

 

15664728755945239572203259604237.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai repede îți e spart furtunas spălător și îți întra apa în mufa albastra. Verifica dacă problema este de la sw Yala, scoțând mufa din yala. Dacă atunci arata portbagaj închis, atunci acolo e problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaiarte asa am patit si eu, era apa de la furtunasul spart pe mufa albastra, sint cel putin 2 colegi aici pe forum (f*** si a***) care iti rezolva problema profesionist. Poti si singur, dar e de munca, nu ai scule pt inlocuit pinii din mufa etc. 

Modificat de Manuel N.
Fără reclama. Este arie speciala pt servicii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, si eu am avut aceeasi problema, chiar dupa ce am achizitionat masina. Am ales sa merg la reprezentanta Skoda, unde avea masina istoric. A costat in jur de 800 lei cu tot cu inlocuirea broastei care se defectase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Iminpoate cineva spune unde e mufa albastra mai exact ? Ca si eu am aceeasi problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci capitonajul de pe partea dreapta în portbagaj și o sa o vezi sus, pe langa geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am un passat din 2011 si nu se deschide haionul deloc. Au depistat ca ar fi din modulul de confort. Am adus 2 module SH cu același cod dar nu reușesc baieții sa le facă să funcționeze. Nici macar contact nu se pune cu alt modul. Am ințeles ca trebuie imperecheat modulul nou cu mașina dar cred ca nici cei de la service nu știu. Dacă mă poate lămurii cineva, va mulțumesc.

Modificat de Pauliuc Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu se poate. În modulul confort este componenta de imobilizare. Necesita adaptare, etc. Zic sa schimbi băieții... Deoarece necesita citire eeprom, dat jos un eep de pe placa acestuia, pus în programator, etc. Uite în poze, cam asa se face... Se scoate acel eeprom.. Etc.. Vezi în operațiunile făcute de mine. 

Daca se descurca și au cu ce, te ajut cu informațiile necesare 

Screenshot_20191205_213330.jpg

Screenshot_20191205_213337_com.android.gallery3d.jpg

Screenshot_20191205_213307.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

A aparut si la mine problema delicata cu haionul, dupa 2 ani si jumatate de cand am masina:

  • Martorul haion aprins in bord si disparand / aparand la fiecare 3-4 secunde. Haionul se inchide totusi foarte bine
  • Becul din plafoniera aprins, dar l-am putut inchide din buton.
  • Mai nou, nu mai merge nici stergatorul spate.
  • Pot inchide masina, dar nu am semnal luminos ca s-a intamplat (asta pentru ca, cumva, haionul apare ca inchis)

Cred ca totul a inceput cand am incercat sa spal luneta spate cu lichidul din dotare si sa folosesc stergatorul (Probabil a inghetat apa, cu toate ca am combinat cu ceva de iarna ...uitasem ca vine vremea rece)

Acum (dupa 24-36 ore), a disparut subit. Sper ca pentru mult timp.

 

Mi-e frica de scurtcircuit sau altele. sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-a rupt furtunasul de la spălător, din burduful de pe partea pasagerului, între hayon și caroserie. Evita sa mai folosești spălător ul pe spate, pana nu remediezi. 

Trebuie înlocuit furtunul, curățata mufa... Pinii... Din aripa dreapta spate, eventual înlocuiți, dacă sunt corodati.

Din păcate ai mult de desfăcut, pt a remedia defectul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!