Jump to content

Huse Octavia2,


codz
 Share

Postare recomandată

huse de piele nu au?sau se pot face si personalizate? Asteptam cu drag niste poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 425
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bridefo

    23

  • Valix

    19

  • gabriel

    15

  • gabiTdi

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

si pana la urma si-a pus cineva huse din piele?..as vrea si eu , dar ma intereseaza de unde sa le cumpar si cam cat costa?..si daca se poate sa vad si poze..? :salut: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu ca nici nu mi-a venit masina inca :salut:( poate o raspunde cineva pozitiv pana la urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma cum ramane cu husele? Numai olupas si-a cumparat huse? Ceilalti forumisti nu si-au luat? Sau aveti toti tapiserie de piele? :P :P

PS: Spuneti-ne si noua ce ati facut, ca sa nu dam o avere pe husele propuse de dealeri (in caz ca au). Sincer sa fiu nu prea imi surade ideea de a plati 5 milioane pe huse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am cumparat huse,3300000lei,nu sint cine stie ce,nu prea sint finisate,dar avind in vedere ca am intrebat peste tot si numai aici avea,am luat,mai avea undeva cica facute in austria dar costau 500E fara TVA,problema e ca montarea costa 1300000lei si nu prea mai am bani,as incerca sa le pun singur dar nu am mai facut asta pina acum,daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi (ex.cum se scot scaunele)va multumesc,ce nu-mi place este ca nu are husa si pentru a 3-a tetiera si nu am cu ce sa o acopar si pe aceasta,alta problema este ca nu are decit un singur model(culoare),eu sper sa dea bine ca imagine,sint foarte nerabdator sa le vad puse.Nu am spus de unde le-am luat nestiind daca am voie,deci daca-mi spune cineva sa spun voi spune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vara cand am fost in Austria, am trecut pe la un dealer Skoda din Vienna, special pt a cumpara niste huse pt Octavia 2. Spre surprinderea mea, nu au avut ce sa-mi ofere decat un kit de reparatie de tapiserie partial piele la 220€.

Daca le-am explicat ca eu vreau doar huse ...nu altceva...mi-au recomandat sa caut la reteaua de accesorii Forstinger (din Austria).

Am ajuns si la Forstinger unde am cumparat un set de huse universale (pe ambalajul carora scria intre altele si Skoda Octavia si VW Passat). Materialul mi s-a parut foarte bun iar pretzul excelent (39€) tinand cont ca erau cu side airbags ready (desi nu am asa ceva pe nici una din masini). Dupa ce am ajuns acasa in Romania, le-am montat pe Octavia 2 insa dupa montare mi s-a parut ca se preteaza mai bine pe Octavia 1 pt ca nu se mulau exact cum am vrut pe profilul scaunelor si spatarul banchetei spate. Dar pana la o noua vizita in UE am decis sa le las pe Octavia 2, pt ca materialul e ok...iar diferenta de pret la o husa facuta la comanda e colosala.

4,5 milioane pe husele de la Timisoara nu e exagerat daca au materialele bune si intr-adevar stau stock pe scaune...(nu le-am vazut inca). Dar parca nu-mi vine sa arunc 4,5 milioane acum cand scaunele sunt deja acoperite cu 39€... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu huse de O2 ieri, cand am fost si la revizia de 15000 km. Aici, in galati, la singurul dealer Skoda, Ivas, costa 5270000 lei, cu montajul gratuit. De aici trag concluzia ca ele costa de fapt 4,5 mil si au mai pus ei montajul, 700.000, chipurile gratuit. Eu am preferat sa mi le montez singur, gandindu-ma ca ei nu vor avea rabdarea si mainile curate sa le monteze asa cum as putea eu. Deci as putea sa ma duc sa cer 700.000 inapoi.

Sa incep cu o concluzie - husele de O2, cele facute la Timisoara sau Sibiu (oricum, cred ca e un singur producator, dar am sa ma uit sa vad ce scrie exact pe ambalaj si am sa va comunic) sunt o MAAAARE tzeapa cu specific romanesc. INtr-devar, materialul e OK, poate prea gros, totusi. Sa zicem ca si "personalizarea" pentru O2 este in oarecare masura OK, dar de aici inainte incep problemele. In primul rand cei care au mai instalat huse stiu ca o husa are doua capete, care se unesc pe undeva pe dedesub si se leaga cu niste sfori sau elastice sau cum o mai fi. Ei, la aceste huse, astfel de sfori exista sporadic, uenle fara a avea corespondent pe partea cealalta, iar daca incerci sa le si folosesti, ramai cu ele in mana. Am cusut la loc vreo 4-5 , dupa ce s-au rupt, desi nu trasesem tare de ele. Eu am O2 Ambiente, deci bancheta rabatabila 1/3 2/3. Husele pentur spate sunt OK pentru spatar, adica sunt piese separate. Sunt ceva probleme la montaj, dar pana la urma sa zicem ca e OK. PEntru sezut insa, stiti ca si aici e modulabil 1/3 2/3. Ei, husa nu mai este, e un intreg. Daca ati desfacut sezutul, stiti ca aveti sistemul de prindere isofix pt copii mici. Sezutul are perforatii in aceste zone, pt a se putea ajunge la acele urechi metalice si niste fermoare care mascheaza perforatiile. Husa pt sezut nu mai are aceste perforatii, deci urechile acelea metalice stau proptite in materialul husei si nici nu veti putea folosi isofix-ul. Husele pt tetierele spate sunt foarte OK, se potrivesc perfect.

Sa trecem la fata.

Pt tetiere, stau ca naiba.

Cele pt spatar au peroratii intr-o parte, chipurile pentru a trece rozeta de reglare a inclinatiei scaunului. Oricum, mai e mult de la perforatie pana la rozeta aia, dupa ce am intins bine husa pe scaun. Husa se termina cu cel putin 5 cm deasupra rozetei, deci nici o sansa de a baga rozeta prin gaura. Nu se mai pot folosi buzunarele de pe spatele scaunelor, sunt PERFECT obturate.pe partea din interior, husa de spatar este taiata pe 2/3 pana jos, deci cat e spatarul de lat husa nu are material decat putin in partea de sus. Asata inseamna ca in lipsa unui sistem sanatos de prindere, husa se va foi pe scaun in toate partile. Cum acest sistem de prindere este cel mentionat la inceput, forget it. Sa nu va mai zic si de husele de sezut pt fata, ca si aici e la fel.

Mai bine luam vreo 2 cuverturi de la magazin, le taiam cu foarfecul, le puneam pe scaune si eram mai multumut, cel putin scaunele erau protejate.

Sa nu va mai zic ca mi-au pus ulei cu cel putin 1cm desupra denivelarii de sus a jojei, deci ENORM de mult. Si ca le-am raportat un zbarnait in usa, pe care ei l-au "rezolvat" mutand chestia aia pe care calca zavorul usei mai spre interior. Ati ghicit ca usa fata nu mai era aliniata cu cea spate si ca trebuia trantita tare pentru a se inchide.

Aici inchei un nou capitol din povestirile aventurilor mele cu skoda.

Va multumesc pentru intelegere. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flohusky:

Multumesc mult pentru raspunsul bine argumentat. :)

Ce mai tura-vura, deocamdata nu gasesti huse de O2 compatibile 100%. Prefer sa astept cateva luni bune pana vor aparea niste huse ok. Si la urma urmei nu cred ca e cineva care se urca in masina cu moloz pe el. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA mine s-a urcat cineva cu un strugure negru in mana, in dreapta, si i-au cazut niste boabe, pe care le-a strivit sub fund (/.,/';'), asa ca iti inchipui de ce am luat huse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa il conving pe tata sa nu fumeze deloc in masina asta, deci nici nu ma gandesc la peripetii de genul celei prin care ai trecut tu. Nu zic ca nu sunt necesare husele, ba din contra, doar ca nu vreau sa dau o palarie de bani pe unele care nu sunt de calitate.

In concluzie, prefer sa astept si juma' de an, doar sa gasesc unele care sa vina ca si turnate pe scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa le montez bine pe cele din fata, a atrebuit sa demontez astazi scaunele, ca sa le pot trage bine pe dedesubt. S-au pozitionat destul de bine, dar imi mentin parerea - sunt de proasta calitate, la banii astia trebuiau sa fie perfecte, cu tot felul de gadget-uri care sa te ajute sa le montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca-mi mai pun huse...din ce am observat materialul este foarte rezistent , cu toate ca am scaune gri (aproape albe!!) in astea 3 luni nu s-au murdarit deloc. Si unde am avut o pata mica , a fost scoasa imediat cu un spray cu spuma.

Sper totusi sa nu patesc ca flohusky sa intre cineva cu fructe la mine in masina :D

Eventual o sa-mi iau huse la anul (dupa ce le experimentati voi :D ) , cand o sa-mi apara ala 'micu' :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca si tapiteria standard se poate scoate destul de usor, asa ca poate fi si asta o solutie. EU am reusit totusi sa pozitionez bine husele pe scaunele fata si aici au o intaritura de burete, pe spatar si pe sezut, care da o senzatie de moale, mai placuta decat cu scaunele standard. Deh, incerc si eu sa ma conving ca nu am luat chiar asa mare tzeapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre cei care si-au pus divese tipuri de huse .. chiar nu puneti nici o poza? :confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dintre cei care si-au pus divese tipuri de huse .. chiar nu puneti nici o poza?  :confused:

<{POST_SNAPBACK}>

Voi pune eu, dar astept un alt aparat digital care vad ca nu mai vine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealer sa-mi cumpar huse.Aveti huse octavia 2? raspuns Bineinteles?

Si daca am airbag in scaun ?raspuns:Nu pot fi montate decat pe riscul dumneavostra ,in caz de sare airbagul nu sunt prevazute cu anumite cusaturi speciale.Abia apoi am aflat tot de la ei ca husele sunt facute in tara si desteptii nu s-au gandit la airbaguri din scaune "ca tot nu au multi montate airbag-uri in scaune".Am fost la Avia poate stiti voi in alta parte ,pretul 3mil sa le cumperi si 2mili si ceva montaj.dar cand am vaz materialul am ramas surprins,sunt ascelasi material ca cele din comert. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A facut cineva rost de huse mai bune sau la comanda?

Niste poze si adrese ar fi super misto.

multumesc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am luat masina de la reprezentanta din piatra neamt, nu am ridicat eu masina, cert este ca au pus niste huse care arata beton, prim data am crezut ca are tapiserie din piele, nu se sesizeaza ca sunt huse, masina este sahara bej iar husele sun o nuanta de galben, se potrivesc de minune cu culoarea masinii.

recomand cu caldura acest model, din pacate nu stiu exact cat au costat - au fost cadou din partea lor.

daca vreti pot sa pun si niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm , de unde din piatra ai luat-o ? ce dealer ?

Da pune niste poze te rog. Au cumva si cusaturi pentru airbag lateral ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact cum se cheama delerul, poate ne confirma cineva din Piatra,service graitaru cumva, cred ca maine pot pune si niste poze.

tot maine am sa verific cum este cu airbagul lateral, eu nu am.

putina rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite am reusit sa fac astazi pozele, astea sunt, sper ca nu am exagerat cu superlativele

ce parere aveti, pozele sunt facute pe intuneric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare!!! vreau si eu. (cred ca exista si pt airbag lateral!?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc bogdanb, husele arata bine, din ce material sunt facute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rugam frumos, afla exact adresa celor de unde ti-ai luat (sau ma rog... primit) husele (eventual si un nr de tel).

La prima vedere arata fantastic. Zici ca sunt turnate pe scaune si seamana si cu o tapiserie de piele chiar.

Multumim! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!