Jump to content

Bora 1.8T RUS


MajeStik

Postare recomandată

EXOR se numesc, din cate am vazut sunt destul de rare. Pacat ca vine iarna si nu ma pot bucura de ele acum :)) Totusi o sa o incalt cu ele doar de proba si o sa revin cu poze.

Link către comentariu

Au ajuns ! Jantele arata bine, nu sunt zgariate, julite sau strambe. 2 anvelope sunt aproape ca noi, celelalte doua sunt umpic mai uzate. 3 dintre ele au dimensiunile 205/40/R17 iar a 4-a are 45.

O sa le montez de proba sa vad daca au probleme, anvelopele o sa le vand pentru ca eu am nevoie sa fie toate 225/45/R17. E vreo problema la rulaj daca una din ele e mai inalta ?

14650730_1125462154190066_8590735247758256819_n.jpg

14697356_1125451414191140_1079075842_o.jpg

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

ce J si et au jantele?pune anvelopa aia cu 45 pe spate,nu cred ca vor fi probleme,eventual pune si niste poze sa vedem cum arata pe masina.

Link către comentariu

Eu as pastra 2 anvelope 205/40/R17, cele mai bune, pentru fata si mi-as lua doar pe spate 2 anvelope  225 sau de ce nu 235.Pe fata o sa usurezi putin servo daca sunt mai inguste. O sa fie mai nasol la o verificare RAR. Acum daca ai buget merita sa iti iei toate 4 la fel.Asteptam pozele, sigur o sa fie o schimbare drastica.

Link către comentariu

Hmm, buna ideea cu mai mici pe fata. O sa le montez pe cele care sunt impecabile pe fata cu 40 si pe spate as merge pe 225. Incerc pe cat posibil sa mai scad din kilograme :D o economie la consum nu strica.

Cum ma va afecta la kilometraj ? Sau la ESP ?

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Cu cat mai late cu atata masina o sa fie mai stabila la curbe,la consum nu stiu daca o sa observi diferenta mare,in afara de efectul placebo.

Ideal ar fi cum spun si colegii mai de sus,mai inguste pe fata si mai late pe spate,desi tractiunea e fata...

Important e sa nu arate charaghios si la evectuare de itp iti pui cele de tabla,etc

ABS/ESP nu cred ca senzorul va simti sau va deveni mai sensibil la noile schimbari,cel mai bine e pe testate...

Link către comentariu

Daca vrei doar sa arate bine iti pui mai late pe spate si mai inguste pe fata.

Daca vrei stabilitate si control ti le pui pe toate lafel, si asa e tractiune fata si are tendinta de a subvira iar daca iti pui mai inguste pe fata o sa fie mai rau + aia 150cp trebuie sa ii pui cumva pe asfalt nu sa invarti rotile in gol(nu mai spun daca vrei sa iti faci si un soft ;) ).

Eu am 225/45 si jante 17" 8j si is foarte multumit de cum se tine de serpentine :D 

Modificat de RazvanC.AUQ
misspelled
Link către comentariu

205/50/17 echivaleaza cu 225/45/17 daca pui 205/40/17 pe fata, nu o sa mai echivaleze...o sa ai decalaj destul la kilometraj si cu talon de 40 ai sa simtit cam toate pietricelele :)

Link către comentariu

Parerea mea e sa ramai la 225 pentru toate 4 anvelopele pentru ca te va ajuta la tractiune, mai ales ca ai ceva caluti acuma. Foarte frumos modelul asta, hai sus cu ele, macar pentru o poza ;) 

Link către comentariu

Cred ca cel mai simplu asa ar fi, sa merg cu aceiasi dimensiune pe toate ca sa nu fie nici o problema :) Azi incerc sa imi fac putin timp sa le montez, as vrea sa ma duc sa le si echilibrez pentru o proba, sa vad daca bat.

Link către comentariu

Le-am montat azi, sunt putin strambe dar le rezolv, nu e nimic grav. Le-am echilibrat, facut presiune si tot ce trebuie. Le tin pana pe 1 cand imi voi lua anvelopele de iarna. Pana la urma voi merge pe 225/45/17 la toate sa fie totul in regula. Asa cum sunt acum par prea mici in comparatie cu caroseria, mai ales pe spate unde e si mai inaltata.

 

14705846_1126692437400371_6161250771985243783_n.jpg

14797480_1126626067407008_784022737_n.jpg

14803078_1126626074073674_1523245910_o.jpg

14803160_1126625994073682_623869944_o.jpg

Link către comentariu

e cam la "inaltime" dar in rest arata bine ;) !

Ce greutate are o janta+cauciuc aprox?

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Reglabila e programata pe anul viitor, inca ma mai documentez despre pro si contra. Am auzit de la prieteni cu suspensie reglabila ca schimba flanse de amortizoare la 2 3 luni, la fel si brate ceea ce nu prea ma coafeaza :))

Link către comentariu
1 hour ago, MajeStik said:

Reglabila e programata pe anul viitor, inca ma mai documentez despre pro si contra. Am auzit de la prieteni cu suspensie reglabila ca schimba flanse de amortizoare la 2 3 luni, la fel si brate ceea ce nu prea ma coafeaza :))

Daca pun piese de proasta calitate, asa se intampla. :))

Link către comentariu

Depinde si cat de mult vrei s-o trantesti. Daca vrei sa mai scapi doar din wheel gap si s-o faci sa arate mai bine, mergi cu incredere pe arcuri sport. 

Link către comentariu

Nu vreau sa o las foarte mult mai ales ca e daily car si la ce drumuri avem in Bucuresti.....Doar sa o aduc la acelasi nivel ca pe fata as vrea, poate putin mai jos si e suficient. Suspensia reglabila e mai rigida decat arcurile sport ?

Link către comentariu

suspensia reglabila e mai rigida clar,arcurile sport pe amortizoarele masinii sunt exact ce trebuie la drumurile noastre(doar sa ai amortizoare bune nu de cand masina),eu am eibach de prin martie anu asta pe masina si sunt multumit de ele.

Link către comentariu

Amortizoarele actuale par sa fie in regula, nu stiu de ce pe spate e atat de ridicata, probabil a avut arcurile schimbate. Din cate am citit aici pe forum, cu arcuri sport amortizoarele vor fi fortate si automat durata de viata se reduce.

@nemtzalau Cat te-au costat arcurile ? Care e diferenta dintre cele stock si astea ?

Link către comentariu

Reglabila este muuult mai rigida fata de arcuri, pt tine sunt de ajuns arcuri sport daca zici ca nu vrei sa o lasi jos.

Pune arcuri Eibach ProKit si aia e, o sa scurteze cu putin "viata" la amortizoare.

Faza cu flansele, abureala...pai ce sunt din carton presat :))

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!