Jump to content

Bora 1.8T RUS


MajeStik

Postare recomandată

Am reusit intr-un final sa colantez plafonul :D Rezultatul imi place maxim, chiar daca nu a iesit perfect. Negru lucios, urmeaza geamurile negre si stalpii imbracati :) 

 

14445463_1104100952992853_1014850679_n.jpg14442845_1104100869659528_2026476443_n.jpg

14442752_1104100929659522_30961703_n.jpg

Am revopsit si gura de ventilatie de la sofer, se facuse naspa rau.

14409132_1104064572996491_1543384940_n.jpg

14442547_1104064629663152_52504937_n.jpg

 

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Salut,

Am slefuit cu smirghel mai gros, dupa care am slefuit cu 1000 ca sa finisez, am aplicat 2-3 straturi de plastic primer si apoi 4 straturi de negru mat.

Link către comentariu

Are cineva idee ce dimensiuni au furtunele de vacuum ? As vrea sa le schimb cu siliconice si nu stiu ce grosime sa iau.

Link către comentariu

Am vazut ca ce se vinde pe net si scrie 3.5mm sunt de fapt 3mm, cred ca cel mai bine e sa masor eu. O sa iau de 3mm vreo 3-4 metri sa am si voi face traseul de vacuum complet, ca mi a mancat toate zilele.

Link către comentariu

Daca pui de 3mm in loc de 3,2, o sa crape relativ repede, de-ti mananca si noptile.

Link către comentariu

Toate? Eu stiu ca sunt de 2 dimensiuni pe masina. Cel putin la diesel.

Link către comentariu
1 hour ago, jamal_bao said:

eu am de 4mm :)

Si nu ai avut probleme ? Din cate am inteles la regulator e cu 3mm si la DV cu 4mm.

Link către comentariu

Nu am avut probleme. De curand s-a rupt cel de la regulator din cauza colierului care il agatase. am masurat sa fiu sigur ce sa iau si e de 4 mm

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am schimbat in sfarsit aerisitorul de la blocul motor si valva PCV, erau intr o stare execrabila.... O parte din probleme au disparut, cum ar fi mersul intrerupt in turatii joase, un suflu ciudat dimineata la rece (aici mai intervine si pompa de aer suplimentar care trebuie anulata).

14657698_1119213934814888_1953409818_n.jpg

 

Mi am luat 3m de furtun siliconic rosu de 4mm si am schimbat si furtunul de vacuum de la regulatorul de benzina care la fel, arata execrabil.

14627962_1119213911481557_916948164_n.jpg

 

O problema destul de stresanta pentru mine este ca am gasit apa sub presul de la sofer si cel din spate si nu imi pot da seama de unde vine...de sub bord nu pentru ca nu am gasit nimic ud pe acolo. Unii zic ca ar fi de la scurgerea de la trapa, sa fie infundata sau intrerupta pe undeva..Cu vremea asta o sa se usuce mai greu si sper sa nu prinda miros si mucegai.

Link către comentariu

vezi ca o sa prinda miros daca nu rezolvi problema repede,verifica covorasul de la sofer sa nu fie gaurit ...eu am patit-o,iar pe stanga spate am gasit si eu putina apa acu 2 zile...desi eu nu am trapa...suspectez ca a intrat printre cheder si portiera...cand am deschis usa spate era niste apa pe plasticul de la prag si se scurgea pe covoras...si parca era putin umed si sub covoras.

Link către comentariu

La mine nu ajungea in fata dar la scaunul din spate am gasit. Da , era infundata scurgerea de la trapa din spate. 

Sa te uiti si pe plafon atent sa nu ai pete.

Legat de apa pe prag sa nu fie la garnitura din fata de usa

Modificat de jamal_bao
Link către comentariu

Sambata am desfacut fata de usa cu tot cu macara sa verific inchiderea ca nu merge la sofer, nu cred ca a mai fost umblat pentru ca s-a dezlipit destul de greu. Am montat o la loc si am strans suruburile destul de bine, nu pana la refuz dar suficient. Oare sa nu mai fi etansat corect si pe acolo sa intre ? Cum verific acea scurgere de la trapa ?

Link către comentariu

Deschizi trapa, torni apa pe marginea ei cu usile deschise si urmaresti scurgerile! (eu cel putin asa am facut). In partea din fata trebuie sa ai scurgerea in zona balamalelor. In spate nu stiu, ca nu am verificat!

Link către comentariu

Dupa zilele astea de ploaie, mai ales astazi, am observat ca nu a mai curs deloc, foarte ciudat. O sa mai testez odata la spalatorie sub presiune, sa vedem atunci. Ma gandeam ca as fi uitat vreun geam deschis cand am spalat masina dar daca era asa gaseam si scaunul ud...

Link către comentariu

Coming soon... :D

Trebuie sa imi iau cauciucuri de iarna dar cand le-am vazut pe astea.....am facut un efort si nu m am abtinut :)) 
 

 120372166_1_1000x700_jante-vw-aliaj-r17-galati_rev003.jpg

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!