Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

M-am procopsit cu astea.., sa le pun dupa Sarbatori? Cred ca imi vor trebui niste prelungiri, deci va trebui sa merg la service, nu pot face eu acasa operatiunea. 
Eu speram sa vina cu un fel de gri, dar au venit negre ..( matt carbon).

🙄

22ED72AF-7CF9-41AC-8C85-FCD326C9F91C.jpeg

Link către comentariu

Adica al 6666.(6)-le simt, cel din sigla VW, e 3QF9xxxxxx sau 5Q09xxxxxx ? :)) Glume de autobaza, ce vrei.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Au mai trecut 5 luni de zile, am mai adunat cativa Km (am prins momentul putin mai tarziu..), azi ma apropii de 71000 Km.

Intre timp, desi nu acestea erau planurile initiale, am mai bagat niste cai in masina 🤡 

In rest ..maruntisuri: am mai luat o piatra in parbriz (iar am decartat sa o rezolv, parbrizul original rezista ca in renumita reclama :D ) si trebuie in curand sa fac revizia. Am un MARE "feeling" ca iarasi voi face operatiunea loco aici la mine si nu la Brady (nici nu mai am chef sa le cer astora o oferta, ca iar ma ia capul cand vad ce "oferta" minunata imi dau la ulei, zici ca il fac ei in house si e cu praf de stele ceva..). 

Vedem ce se mai intampla in viitor...sanatosi sa fim !

 

IMG_3522.jpg

IMG_3722.jpg

IMG_3728.jpg

IMG_3734.jpg

IMG_3644.jpg

IMG_3645.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare,

Am facut 72.000 Km si a venit timpul sa fac o noua revizie (am mers in acelasi loc ca si anul trecut, nu vreau sa mai dau dublu pe ulei la Brady). Ultima oara am sters baia de ulei de vapori/urme de scurgere si pentru ca si acum au fost prezenti, am luat decizia de a inlocui garnitura. S-a dat jos capacul, s-a curatat bine, s-a pus garnitura noua si siliconul aferent si s-a montat la loc. Vedem peste 10k km daca mai avem murdarie si eventual schimbam capacul (ma gandesc atunci daca pun din metal sau tot plastic). Sa speram insa ca nu va fi cazul.

Pe articulatii stam bine, dar placutele frana fata trebuie inlocuite peste cateva mii de km. Pe spate, mai am cel putin 10k km pana va trebui sa inlocuiesc placute si discuri. 

In alta ordine de idei, zilele trecute am lovit usor pe cineva in spate si pentru ca am lovit cred fix cu zona stropitor far stanga, m-am trezit cu stropitorul spart/stricat si am pierdut tot lichidul de parbriz :). Pe bara am o mica zona de vopsea sarita (pe cant), foarte putin stropitorul infundat (max 1mm) si cam atat (restul s-a luat cu carpa :)) ),  de la 2m nici nu se observa. Dar pentru ca nu am lichid de parbriz (mare problema!), si pentru ca pretul unui stropitor (400 lei) plus manopera (necesita demontat bara..) ma duceau mai mult decat fransiza de 100 EUR, am demarat procedurile pentru Casco, ocazie cu care voi revopsi si bara fata (dupa atatia ani in care n-am vrut ... :) ).

Tot azi am facut si o igienizare AC, de-abia astept sa scap de mirosul din instalatie..sper sa se duca in cateva zile max 🥶

 

 

IMG_4548.jpg

IMG_4554.jpg

IMG_4556.jpg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
  • 2 months later...

Am facut 76000 Km si a venit vremea sa inlocuiesc discuri si placute fata/spate, plus lichid frana - toate piesele originale. Am cochetat putin cu ideea de upgrade la frane, dar am renuntat in special din doua motive: probabilitate mare de a nu mai putea folosi jantele de iarna de 17" (si nu doresc sa bag bani in alte jante / anvelope pentru iarna) plus faptul ca prefer sa folosesc altfel diferenta (mare..) de bani. Ca sa nu mai spun ca mereu am fost multumit de cum franeaza masina (sa speram ca acum va frana la fel, inca sunt in break-in..) si nu am simtit o reala nevoie de upgrade.

Dupa care am facut un detailing interior, nu facusem niciodata asa ceva deci cred ca era cazul. Cu aceasta ocazie s-a aplicat si tratament hidrofob pe toate geamurile (sa vedem cum este, e prima data cand fac), plus curatare compartiment motor (atat cat s-a putut, fara apa).

Cam aceastea sunt rezultatele  :) 

Acum inca ne relaxam inaintea anotimpului rece..vorba romaneasca...n-aduce anul ce aduce ceasul... 🤡

 

IMG_5778.jpg

IMG_5780.jpg

IMG_5785.jpg

IMG_5772.jpg

IMG_5788.jpg

IMG_5769.jpg

IMG_5770.jpg

Link către comentariu
  • 5 months later...

Am ajuns la aproape 84.000 Km si am facut o noua revizie: ulei si filtre.

In plus, am inlocuit si bujiile, dupa aprox 40k km. 

In rest nimic notabil, imi place sa ma iesi sa barai evacuarea cand si cand :) , mai ales cand e rece/racoare, se manifesta mai intens. Din pacate tot n-am reusit sa ies cu cineva sa fac niste inregistrari audio, poate reusesc cumva..

 

 

IMG_9390.jpg

IMG_9388.jpg

IMG_9387.jpg

IMG_9391.jpg

Link către comentariu

Merci man, incerc sa am grija de masina cat de bine pot, dar nu simt ca fac totusi ceva iesit din comun. Inca sunt destule lucruri pe care le-as face dar momentan am alte prioritati.

Totusi, am facut un clean look pe spate, am mai scapat de niste zeci de grame :D

 

 

 

WhatsApp Image 2023-03-06 at 10.08.48.jpeg

Link către comentariu

Este exact cat trebuie avand in vedere ca ai facut si upgradeurile de putere. In rest, de cand cu pandemia, parca lumea nu mai are timp de "auto emotion".

Link către comentariu

Arata misto. Oricum schimba display-ul ala "old" si pune unul de Golf 7.5 (macar de 8").

 

😉

Link către comentariu

@ShadoWzZ: E prototip ! 🤪

 

@Xman_ghio: Nu prea ma trage inima sa alerg dupa rama aferenta si sa dau 800 lei doar pe ea :) + ecranul, iar pentru cel mai mare ecran mare nici macar nu exista, ar trebui sa iau alta nuanta, cea de facelift..plus mib-ul 2.5 aferent..

Link către comentariu

Pentru ecranul de 8" gasesti rama (cam 250-300 lei). Ecranul cam 1000 lei 😞 Dar este o diferenta de aspect enorma. Nu as schimba nici eu la MIB-ul la 2.5 pentru ca iti apar costuri f mari.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!