Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Da, pai probabil ca e o marja la mijloc si nu toate motoarele sunt la fel. Da, e misto sa primesti mai mult, dar probabil ca ideea principala (si normala, de bun simt) a oricarui producator e sa nu dea mai putin decat spune, ca da un pic mai mult nu e nici o minus pentru ei, nu folosesc alte componente..

 

Link către comentariu

Totul e din cum seteaza softul, deci nu e vreun cost suplimentar pentru producator

Apoi, dyno calculeaza puterea motorului folosind estimari de pierdere de putere, ca el practic masoara puterea la roata, iar daca acele estimari nu sunt f precise sau pierderile in sistemul tau de transmisie sunt f mici, pot aparea si diferente de estimare

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

A venit timpul pentru un mic detailing inaintea iernii:

- prespalare cu CitrusPreWash
- spalare 2BM cu CG CWG
- Sonax FullEffect pe jante
- uscare cu prosoape de microfibra
- decontaminare cu argila soft BiltHamber
- decontaminare cu CarPro TR-IX
- decontaminare cu CarPro Eraser
- corectie lac cu Menzerna FF3000
- protectie lac cu Soft99 FussoCoat 12M
- IPA pe geamuri
- Megs Endurance Tire Gel pe anvelope

Multumiri lui @Ace99 care ca de obicei, lucreaza excelent ! :beerchug:

 

 

 

 

DSC_0157 (1280x851).jpg

DSC_0160 (1280x851).jpg

DSC_0161 (1280x851).jpg

DSC_0165 (1280x851).jpg

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Azi am ajuns la 20000 Km, asta in aprox 1.5 ani.

In continuare sunt super multumit de masina. Nu am avut pana acum probleme importante, iar in prezent am doar cateva pe lista de verificat (dar nu sunt prea stresante, asa ca nici eu nu ma agit prea tare): un scartait ca de cauciuc prin fata pe care-l aud cand misc de volan la parcari - am zis deja pe topicul dedicat, proiectorul dreapta face condens - se vede si sus in poza (cred ca ma duc azi la el cu feonul sa vedem daca si cat rezolv :D ), trebuie sa o spal pe dedesubt cumva + scut si pe la motor un pic - urmarile aventurii off-road :)

In rest liniste si normalitate. Volanul incalzit este D-zeu Tatal odata cu venirea frigului. 

Nu am nimic in plan ca si upgrade pentru anul viitor in afara de resoftare prin vara (nu e nici o graba).

 

 

 

IMG_9424.JPG

Link către comentariu

Adica? Spatiu din Park Lake. Dar cand nu stii sa parchezi, ce mai conteaza?!

Cam asta a ramas dupa ce am sters ce se putea.

Intrebare: se poate face retus? Nu as vrea sa ajung la dat bara jos si revopsit total, sa mai risc in plus si sa am pb cu alinierea bandourilor protectoare..

IMG_9457.JPG

Link către comentariu

Albul se preteaza la retusuri decente dar iese bine si la revopsire, inclusiv partiala, suprafetele de trecere sunt mai putin vizibile decit la alte culori.

Link către comentariu

mai bine asteapta sa treaca iarna

o iarna in Bucuresti la volan iti poate aduce si alte suprize

iti doresc sa nu , dar e mai bine asa

Link către comentariu

Asta intentionez, dar sa vad cum fac pentru ca tatal poamei care m-a lovit mi-a oferit si variantele de a-mi da niste bani sau a rezolva el la un service pe cheltuiala lui ( chestia care pentru mine e ok, doar ca eu nu vreau sa repar pana la primavara si e tricky..)

Link către comentariu

Am si varianta asta, dar pierd mai mult timp cu bataia de cap. Celelalte (mai ales cea cu bani) sunt mult mai directe.

Link către comentariu

Dupa ce o repari ti-as recomanda sa ii pui folie pe toată bara. In situații ca astea te salvează. Plus ca nu mai ai grija pietricelelor.

Link către comentariu

Am decis sa merg pe amiabila.

Folia e buna in astfel de situatii, dar 0 in altele. Si e scumpa, se vede si diferenta..

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Am facut amiabila, acum urmeaza sa fac programare la Euroins ( :tomato: ). Oricum, mai devreme de Primavara nici nu ma gadesc sa ma ating de bara. Sa vedem si despagubire financiara cat imi propun (daca imi propun)..

In alta ordine de idei azi am suportat cu stoicism frigul de afara si lapovita (40 de minute !) pentru a dezaburi proiectorul dreapta cu feonul. Zgribulit de frig (dar fericit!), credeam ca am rezolvat problema, eram tare mandru de mine ^_^. Aiurea, un drum facut si era la fel :tuktuk:

Peste 10 zile am programare la PBN - ma duc sa vad cu scartaitul de cauciuc ca ma dispera. O sa le zic si de proiector, sa faca ce or face sa-l rezolve, ca e plin de umezeala.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Daca nu e alb perlat iese fara probleme. Acolo se face retus fara sa dai bara jos din ce vad eu. As merge pe retus fara sa stai cu bara data jos care ar implica automat dezechipare barii si implicit posibilitatea unor clipsuri si urechi rupte mai ales pe frigul de afara. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!