Jump to content

Golf 6 - Trosnituri viraje


GGE
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu o parere?

Am un golf 6 gti si am o problema pe undeva pe la directie. Am fost la 3 service-uri si nu au reusit sa gaseasca nicio problema desi masina pare sa aiba una.

In momentul in care virez dreapta si apoi stanga trosneste ceva, ca si cum s-ar aseza un surub. Am schimbat flansele si rulmentii amortizoarelor dar face la fel. Nu au gasit joc in absolut nimic asa ca sincer nu stiu ce sa mai schimb sau care ar fi problema. 

A mai intampinat cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 changed the title to Golf 6 - Trosnituri viraje

Cind au verificat jocuri nu au verificat/strins suruburi pe la jug,directie.E inselatoare treaba cu perceptia trozniturilor...planetare,caseta directie verificate ?Chiar placutele,tobe pot face urit.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La suruburile de la jug ma gindeam si eu,de verificat si tampoanele de motor,cutie,antibalans

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe care pot face,trebuie un mecanicos rabdator si o rampa.Ex. la mine dupa spalare daca dau marsarier si frinez usor zici ca se rupe roata dr fata,dupa ceva mers+frine-ii trece...stiu ca sunt placutele dar sa mai astepte.Cind desfac schimb tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat toate suruburile, planetarele nu au joc, tamponul dintre motor si cutie este bun. Mi-au spus sa merg cu ea asa pana isi face joc mai mare sa isi poata da seama dar este stresant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,induce nesiguranta mai ales la motorul tau.In mers sau stationare face ?Vad ca esti din B,dute la o intilnire...poate o cititi mai repede ca mecanicii cu ochii pe interes. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face si cand dai inapoi si virezi stanga iar apoi dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pățit la alta marca..Arc rupt..Vezi nr de spire e la fel pe amândouă  și poate Îți zice un coleg câte au ei pe mașină. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la arcuri cand am schimbat flansele, sunt ok. 

Ieri am dus-o la o statie itp, au plantane, asa am inteles ca se cheama chestiile care trag de roti si nu are joc nicaieri, nu a scos niciun zgomot. 

Am plecat cu ea de acolo si la prima curba a facut din nou. 

A mers si un mecanic cu mine in masina, din pacate toata lumea aude dar nimeni nu isi poate da seama de unde este. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba suruburile de la punte :) Am avut si eu trosniturile astea; de cand am schimbat suruburile nu s-au mai auzit deloc.

2x N-908-235-01 si 2x 7M3-499-349-A

5f112cu-960.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acelea sunt. Eu simteam trosniturile pe la 20-30km/h, de obicei in sensuri giratorii. De cand am pus suruburile noi cu saibele astea acum ~8000km nu am mai avut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Problemele au inceput sa apara deoarece am facut unghiul la roti intr-un an cam de 150 de ori, greu gasesti pe cineva sa ti-l faca perfect.Se pare ca atunci cand desfaci un surub de la puntea fata ar trebui dupa sa il inlocuiesti deoarece sunt din aluminiu si se intind cica.

Am schimbat suruburile de la puntea fata si zgomotele au disparut.

Multumesc Edy E si multumesc tuturor ce au incercat sa ma ajute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Detin un Golf 6 din 2011. am motor de 1.6TDI.  Se aude un zgomot ciudat din compartimentul motor atunci cand sunt cu o viteza mica ( in treapta a doua spre exemplu) si iau o curba la un ungi de 90 de grade. Se aude ma mult ca o pocnitura. De asemeni, se aude si la viteze mari, la manevre facute brusc. Din experienta mea vasta, cred ca este suportul motor care are probleme( bucsa pe care sta motorul ), dar nu sunt sigur.

Daca aveti alte idei sau pareri si ma puteti ajuta.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De cateva zile se aude un  zgomot (ca un pocanit) cand iau viraje spre dreapta.Cand merg in linie dreapta sau virez la stanga nu se aude nimic.Din ce am citiT pana acum se pare ca este vorba de planetara de pe dreapta.Trebuie schimbata planetara sau  merge doar capul ei inlocuit?

Ajung astazi la un mecanic sa imi spuna ce e de capul ei ca e deranjant zgomotul , chiar daca il  face rar..dar nu e normal sa fie asa.

Am gasit cu diferite coduri , pentru motorizari diverse , eu  avand 1.4/80cp e bun codul 1K0 407 271 BF ( 1BFJ)

Daca a mai schimbat cineva capul de planeta de la ce producator sunt mai rezitente piesele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inlocuit capatul de planetara pe dreapta ( pentru ca se crapase burduful ) si tot asa face. deci tind sa cred ca nu e de la planetara.

Modificat de alexw000w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, alexw000w said:

Eu am inlocuit capatul de planetara pe dreapta ( pentru ca se crapase burduful ) si tot asa face. deci tind sa cred ca nu e de la planetara.

ma sperii.. colegule.

acum am plecat la mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merlin__wizard

La mine se auzeau aceste trosnituri vara pe calduri foarte mari si motorul incins la viraje pe loc. Tot un burduf crapat de planetara a fost cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic și verdictul este înlocuirea capului de planetară, dar nu este așa urgent,pot să mai rulez aproximativ 5000 km.Dacă zgomotul începe să devină mai accentuat schimbăm imediat capul de planetară.Mi-a recomandat să iau SKF

Am ajuns acasă și curiozitatea m-a făcut să dau roata dreaptă jos să mă uit și eu.M-am uitat dacă burduful e crăpat, dar vizual nimic.Bineînțeles că nu face gălăgie decât câteodată ..Am atașat câteva fotografii de la roata dreaptă...poate e cineva care vede ceva în neregulă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, ulisica said:

Am fost la mecanic și verdictul este înlocuirea capului de planetară, dar nu este așa urgent,pot să mai rulez aproximativ 5000 km.Dacă zgomotul începe să devină mai accentuat schimbăm imediat capul de planetară.Mi-a recomandat să iau SKF

Am ajuns acasă și curiozitatea m-a făcut să dau roata dreaptă jos să mă uit și eu.M-am uitat dacă burduful e crăpat, dar vizual nimic.Bineînțeles că nu face gălăgie decât câteodată ..Am atașat câteva fotografii de la roata dreaptă...poate e cineva care vede ceva în neregulă.

 

WP_20160523_19_00_59_Pro.jpg

WP_20160523_19_01_07_Pro.jpg

WP_20160523_19_03_39_Pro.jpg

WP_20160523_19_03_49_Pro.jpg

WP_20160523_19_04_10_Pro.jpg

am atasat si  fotografiile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 23 April 2016 at 4:25 PM, Edy E said:

Schimba suruburile de la punte :) Am avut si eu trosniturile astea; de cand am schimbat suruburile nu s-au mai auzit deloc.

2x N-908-235-01 si 2x 7M3-499-349-A

5f112cu-960.jpg

Salut!

Saibele acelea unde le-ai montat? Intre punte si caroserie sau unde este capul surubului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre punte si caroserie se monteaza :) Eu de cand le-am montat nu am mai avut probleme

28ecfd4s-960.jpg

Modificat de Edy E
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Eu schimbasem doar suruburile si din cand in cand inca se mai auze cate o trosnitura. Ieri am montat saibele si am pus suruburi noi. Sper ca de data asta sa nu mai am probleme. 

Multumesc inca odata pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

 

On 4/23/2016 at 4:25 PM, Edy E said:

Schimba suruburile de la punte :) Am avut si eu trosniturile astea; de cand am schimbat suruburile nu s-au mai auzit deloc.

2x N-908-235-01 si 2x 7M3-499-349-A

5f112cu-960.jpg

Unde as putea sa găsesc !? Am încercat le net ,dar nimic! Și sa îmi spui te rog la ce cuplu !

Modificat de Aly97
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!