Jump to content

Golf 7 2.0 TDI DSG6 HL R-line


Victor Lala

Postare recomandată

Salutare, 

Tin sa imi prezint si eu viitoarea masinuta care trebuie sa apara cat de curand (in 1,5-2 luni).

Este renumitul Golf editia a VII-a cu pachet interior+exterior R-line si culoarea deosebita "Limestone Grey Metallic" care se potrivesc de minune cu jantele pe 17" Dijon.

Motorizarea este din nou renumitul 2.0 TDI de 150 hp/320 Nm cu cutia DSG6, pentru care am in plan un tuning de la abt/mtm care sa NU afecteze garantia :D.

Masinuta pe langa dotarile standard care se afla pe varianta Highline, avem urmatoarele optionale :

- Clima

- Alarma antifurt "Plus"

- Camera video Rear Assist

- Discover Media care vine la pachet cu Car-Net, Nav si pachet conectare comfort.

- Fara inscriptionare model si motorizare, ca sa nu am prea mult de sters :))+ dupa parerea mea arata mai bine.

- Keyless Access

- Light Assist

- Oglinzi exterioare full electric

- Pachet business care are Front assist + city emergency brake + ACC

- Pachet iarna 

- Pachet lumini si vizibilitate

- Pachet Technology la care am adaugat si farurile cu ajustare dinamica a fasciculului luminos in funtie de viteza + la virare.

- Parbriz incalzit cu reflexie radiatii infrarosii.

- Park Pilot fata/spate.

- Privacy glass 65%.

- Selectarea modului de conducere.

- Roata de rezerva 

- System Dynaudio.

- Suspensie sport. 

 

Sunt anumite optionale care nu le-am pus in lipsa de buget dar si unele care le-am omis din diferite motive :D. Acum sper sa va placa cum a fost configurata si atunci cand va veni, revin cu cate poze vreti voi :P .

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Vizitator a deschis acest topic

Si iata ca a sosit! Deocamdata am facut cateva poze cu telefonul, weekendul acesta planific sa o scot la pozat.

2016-06-07 09.04.58.jpg

2016-06-07 09.05.18.jpg

2016-06-07 09.05.37.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Hai, povesteste despre impresii :)) 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

Da da, hai cu mai multe impresii :D 

 

Link către comentariu

Multumesc ! Prima noapte sa ii spunem asa pentru ca a vazut asfaltul romanesc ieri dupa 18:00 a fost super, mi-a intrecut toate asteptariile.

Scaunele sunt o minunatie, poate dupa drum lung vei cobora umpic cocosat din cauza aripioarelor care te tin drept dar nu ma pot pronunta inca si suspensia destul de rigida fata de fosta dar este sport :D. Astazi am luat o curba cu ea la o viteza mai maricica si ma bucura faptul ca nici nu s-a clintit de pe carosabil. 

La consum nu ma pot pronunta inca deoarece este in rodaj dar ieri cand am mers din baneasa la afi in aglomeratie a consumat undeva la 10%.

Mai trebuie sa ma scotocesc de niste bani sa activez si app-connect ca parca nu e completa navigatia :)), dar asta cand va fi posibil...

Cutia este super !!! Schimba lin si imi pare bine ca am experienta pe automata de pe masina tatalui meu deci stiu cu ce se mananca si nu o voi strica.

Navigatia am folosit-o de dimineata si este ok mai ales ca prin car-net culege si traficul de la google maps.

La MIB II se pare ca se poate face actualizare software prin intermediul car-net care se conecteaza, cel putin la mine, la wi-fi-ul de acasa.

Am inteles ca din cauza ca am navigatie si se conecteaza la satelit am si poze la mai toate posturile de radio cand le memorez.

Frana si aceleratia - 10 !

 

Cam asa arata prima impresie, sa vedem cu ce ma mai incanta :D.

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu

masina arata superb si este configurata pe masura aspectului.

Iti urez sa te bucuri de ea fara incidente de nici o culoare !

Link către comentariu
lambda_dryver

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! Arata foarte, foarte bine, cu singura mentiune ca ar fi nevoie de niste distantieri - rotile spate par foarte intrate sub aripa :D. In rest, o configuratie mai mult decat echilibrata!

Multi kilometri fara probleme si ne vedem live la intalnire, duminica :).

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea !

a fost vecina cu a lui Cezar ?

Link către comentariu

Frumoasa jucaria :)

Poate pe viitor lasi 17 iarna si faci 18 vara, ii va schimba look-ul ;)

DSG + ACC = Cruise mod ON - mai vede si soferul din peisaje ^^

Sa o plimbi sanatos!

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos este frumoasa, dotata si voinica, un adevarat cruiser dar si super manevrabil in oras (mai ales capitala). O sa vezi tu dupa rodaj, pe drumuri virajate unde traficul permite dai pe sport si iti scoate zambetul pe fata :) mai ales ca inteleg ca ai suspensie sport.

Sa ne povestesti cum merge Front Assist / city emergency brake, ca nu sunt multe cu optiunea asta pe la noi.

Link către comentariu

Arata foarte bine masina! Sa te bucuri de ea cat mai multi km! O schimba total pachetul R-line. :cool:

Link către comentariu

Multumesc tuturor pentru aprecieri si cuvintele de lauda.

@lambda_dryver sigur ne vedem duminica !!!

@F l o r i n Eu am comandat masina la Midocar Otopeni si din cate am inteles Cezar a comandat-o la PBV1 deci din pacate nu au fost vecine :(...

@ToniM Cred ca voi ramane la 17" de vara :)). Zgaltaie rinichii si asa iar Bucuresti nu este un oras de 17"+ dupa parerea mea. Intradevar daca nu aveam suspensia sport poate ma bagam la un 18" dar asa din pacate nu :D. Pe iarna o sa bag 16" Assetto Garra de la Sparco + Michelin sau ceva, am avut Fulda si nu prea m-au convins ramanand intepenit cu fosta de cateva ori... DCC+ACC pot spune ca e super !!! mai ales unde locuiesc pentru ca il pot folosi mai des mergand legal, nefiind o persoana teribilista, vitezomana, etc. Faptul ca franeaza singura ma cam sperie putin dar voi trece peste in cateva saptamani sigur :)).

@codz Sincer cele 2 functii nu prea am apucat sa le folosesc si sper sa nu trebuiasca sa le folosesc niciodata, pastrand distanta destul de mare intre masini dar am observat la stop daca vin cu viteza marita imi punea ea acolo umpic de frana :D.

@DDoc Pentru el am luat R-line.

@Razvan RXR Intr-adevar, mai ales partea din spate e ceva aparte, in poze nu se vede bine dar in realitate e cu totul special !!!

La final atasez si o poza nocturna cu a mea si a prietenei mele + o poza cu, culoarea parbrizului incalzit cu reflectia uv care se pare ca tot gri se face :D.

Poze mai profi voi face cel mai probabil maine cand o sa am bateriile incarcate la aparat. Seara buna !

 

 

2016-06-07 18.03.15.jpg

2016-06-07 21.27.19.jpg

Link către comentariu

Poze noi dupa o spalare ca la carte acasa . Se pare ca am gasit si prima problema, estetica, stopurile de pe haion nu se aliniaza cu cele de pe caroserie...

_DSC0002.JPG

_DSC0004.JPG

_DSC0008.JPG

_DSC0010.JPG

_DSC0011.JPG

_DSC0013.JPG

_DSC0014.JPG

_DSC0017.JPG

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu

Nu e o problema cu stopurile, s-a mai discutat, este asa pentru ca stopul de pe hayon este "lipita" de tabla iar stopul de pe caroserie trebuie sa lase un luft ca sa nu il atinga hayonul cand il inchizi de acolo vine nealinierea, pentru pretentiosi, pe mine nu ma deranjeaza, mai bine ca sau gandit tehnic decat artistic :)

LE: si la Golf 6 este la fel, poate un piculet mai mic luftul, dar nu se observa pentru ca linia stopului o ia in sus pe cand la G7 este aproape orizontala

Am eu impresia ca o sa pui km rapid pe masina asta :)

Modificat de codz
Link către comentariu

Da intr-un fel ma bucur atunci daca au gandit tehnic :D. Km nu cred ca o sa pun prea multi pe dansa deoarece facem drumuri relativ scurte, eu stau in Bucurestii Noi si am totul aproape sa zicem :))(pe fosta in 3 ani am pus 43.000 km). In cazul in care ma hotarasc sa plec din tara atunci da, va fi alta mancare de peste :P.

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu

De exceptie configurata. Multi km fara peobleme si cu zambetul pe buze. 

Cu ce anvelope a venit?

Pacat de motorul diesel daca nu il explotezi cu multi km extraurban. Atentie la regenerarile dpf daca faci drumuri scurte si in oras.

Link către comentariu

@The_Ego Hankook Ventus S1 Evo2 225/45/17, pe net am gasit la 400 bucata la prima cautare... eficienta A la ploaie, E la consum si 71dB zgomot... destul de ok zic eu, notele fiind de 4-4.5 stele din 5 :D. Da intr-adevar am luat diesel in defavoarea benzinei pentru ca nu aveau motor de 2.0 pe benzina, doar la GTI/R si nu dispun de asa multi banuti din pacate :(... Despre DPF trebuie sa ma mai documentez, cred ca ieri a inceput ceva regenerare pentru ca mirosea de zici ca scoate sobolani pe toba :)). Zambetul pe buze este din prima zi si nici nu se va lua vreodata :D.

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
On 2016. 04. 07. at 6:45 PM, The_Ego said:

Sa stii ca aici trebuie sa ii dau dreptate colegului The Ego... Stiu ca pe golf din pacate 1.8TSI nu se pune, dar nici 1.4TSI ACT cu 150CP nu merge rau, stiu ca am in familia apropiata. La 0-100 ma bate clar... Eu fac majoritatea kilometrilor extraurban si acolo imi place ...dar in oras si dupa 7 luni si cutie manuala zic ca nu este in largul lui, chiar se comporta ca elefantul in magazinul de portelan. Si sa nu mai vorbim de faptul ca daca umbli zilnic in oras, cam la 3-4 zile face cate o regenerare care ma cam supara dar deja nu ii dau atentie. La drum lung deja se echilibreaza lucrurile, acolo isi da drumul motorul acesta :) 

Masina cum am mai precizat PM, este de vis si precis te va purta in multe locuri frumoase daca circulatia de Bucuresti nu va face ceva rau motorului sau DPF-lui... oricum DSG-ul estompeaza sau probabil face sa dispara cea ce am descris mai sus in legatura cu combinatia 2.0TDI/oras :) . Aaaaa 1.4TSI nu are din pacate DSG umed :( . Aici te inteleg...

Link către comentariu

Frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos!

Parerea mea ca ar fi mers un benzinar (TSI de 150cp) de minune pe ea... look-ul o cere :)

Dar sigur si 2.0 tdi cuplat cu un dsg scoate ceva timpi buni daca i-o vei cere :)

Am vazut eu bine sau n-ai bifat farurile led?

Cheers,

 

Link către comentariu

Nu exista deocamdata faruri led pe G7. Vor aparea pe facelift-ul de anul acesta.

Link către comentariu

Sunt doar pe gte, golf-e. Iar mi.am luat masina si apare face-lift :))?

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu

Pai tocmai de aceea sunt discounturile atat de mari in perioada aceasta, pentru ca e ultimul an pentru Golf 7. In toamna trebuie sa anunte ceva pe Golf, posibil Golf 8, care ar trebui sa nu aduca mai mult de cateva modificari estetice, poate si la motoare, in orice caz nimic revolutionar :) 

Link către comentariu

Motoarele am inteles ca s.au schimbat anul trecut de cand cu scandalul. Da nu prea au ce sa mai schimbe dar vom vedea cu ce vin :D

Link către comentariu

Nu de anul trecut, ci de cand a aparut platforma mqb sunt alte motoare, adica de acum 4 ani.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!