Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

prima poza din postul lui CVA G3 descrie perfect cum sunt farurile mele acum. cu toate ca farul dreapta tres a stea putin mai sus cred ac e prea mult la mine. nu??

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu spun vreo tampenie da eu stiu ca atunci cand am reglat farurile cand roteam de rotita din dreapta...cea de langa sigla nu cea de langa aripa si am dat p faza lunga mi se regla...inca o data sper sa nu spun vreo tampenie...da mie unu asa mi s-a parut :D

nu zici nici o tampenie asta am obs si eu la mine poti sa reglezi faza lunga mai sus sau mai jos.

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

odata cu faza lunga se deregleaza /regleaza si scurta pt ca oala e comuna

deci daca reglezi lunga sa bata mai sus si scurta automat o sa bata putin mai sus si invers

parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare all, azi am schimbat beculetele de pozitie , eu am far cu o singura camere becuri h4 si bec pozitie w5w d-ala mic, cum ziceam , am schimbvat w5w-urile alea cu unele albastre de la phillips , aviz amatorilor sunt colorate albastru dar filamentu ala lumineaza as puternic ca tot alb se vede , in fine , sunt mai ok decat cele vechi care se facusera de ziceai ca e oglinda. acu cateva zile am schimbat si becurile h4 cu vision plus de la phillips - recomand oricui sunt ffff beton . si am o problema ca sa ajung la motivul postului :) soclul ala mare si sanatos din faru dreapta care tine becurile se misca , se misca pe verticala (mai bine as zice ca se balangane , ca si cum s-ar tine in ceva sus si jos in nimic) vreo idee ceva cum sa fixez ala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e topicul legat de lumini am si eu niste intrebari.....

-la rotita aceea din bord de langa blocul de lumini am impresia ca nu e legata sau ceva pt ca se invarte prea usor si nu se produce nici o modificare

-nam nici un bec la proiectoarele de jos...ce becuri ar trebui sa caut ca sa pun?

-nam faruri de ceata...sau ca sa relatez cand trag de butonul de lumini in bord se aprinde ledu de ceata dar afara nu vad nici o modificare

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-rotita accea se invarte usor pentru ca reglajul este electric, si nu mecanic.probabil nu se produce nicio modificare pentru ca cineva a umbla inaintea ta la masina si ori a deconectat motorasele de reglare, ori sunt arse.trebuie verificat.

-nu ai bec pentru ca nu ai aceasta optiune pe masina.in locul proiectoarelor ai pusi niste ochi de pisica.sistemul se poate upgrada cu o instalatie de lumini noua + blocul de lumini cu comanda proiectoare

-nu ai faruri de ceata, in concluzie nu ai nici comanda pentru ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa merg sa verific la un service problema cu rotitza...dar comanda am la faruri si si pe capacul de la panou de sigurante imi apare logoul de la becuri de ceata nu mai stiu la ce pozitie....oricum in viitor vreau sa imi pun angel-eyes pe masina atunci voi vedea mai bn :)...poate daca e contact facut pt intrerupatorul de faruri de ceata si functioneaza asa am sa imi conectez proiectoarele...direct..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beculetul pe care il vezi tu ca se aprinde cand tragi de buton(cel de ceata) iti aprinde un stop suplimentar pe stanga spate.comanda de proiectoareo ai pe blocul de lumini atunci cand poti trage de 2 ori in afara butonul, daca intelegi ce vreau sa spun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

beculetul pe care il vezi tu ca se aprinde cand tragi de buton(cel de ceata) iti aprinde un stop suplimentar pe stanga spate.comanda de proiectoareo ai pe blocul de lumini atunci cand poti trage de 2 ori in afara butonul, daca intelegi ce vreau sa spun :D

a :) nam incercat sa trag de 2 ori :D dar am sa ma uit....de curiozitate

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: as dori sa schimb unul din faruri, pt ca este atipic si sa imi pun din ala cu 2 camere. intrebarea mea este daca ala produs de KLOKKERHOLM care se gaseste pe autokarma e bun si daca vine cu tot cu motorase? intreb daca e bun, pt ca vad ca lumea cam recomanda hella si nu imi dau seama ce are in plus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat far TYC de la Volksparts si a venit fara motoras. Din cate stiu asa vin toate, indiferent de marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: as dori sa schimb unul din faruri, pt ca este atipic si sa imi pun din ala cu 2 camere. intrebarea mea este daca ala produs de KLOKKERHOLM care se gaseste pe autokarma e bun si daca vine cu tot cu motorase? intreb daca e bun, pt ca vad ca lumea cam recomanda hella si nu imi dau seama ce are in plus

Poti sa iti pui ce producator vrei tu,dar trebuie sa fii atent pentru ca nu toate ofera o vizibilitate buna pe timp de noapte si s-ar putea sa ai surprize. Toata lumea recomanda Hella pentru ca,Hella este producatorul agreat de Volkswagen si sunt foarte bune mai ales cele cu 2 camere si sunt si multe modele mai noi (tot Hella) pentru masinutele noastre de exemplu cum are colegul GTI_85.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo de calitatea luminii..... cu ajutorul unui exponometru am masurat la mai multe masini cat de tare lumineaza farurile. Astfel, farurile pe care le-am cumparat (hella, look mk4, becuri chinezesti, cele mai ieftine.....pt ca aveam de gand sa pun xenon pe ele, cand le-am luat) lumineaza cu 100% mai mult decat cele cu H4 originale, la fel de tare ca la golf 5. Farurile cu xenon si lupa aftermarket (insurubata in locul becului pe faza scurta) lumineaza dublu fata de ale mele, iar niste faruri de pe octavia , cu lupa oem si xenon , luminau cu 130-150% mai tare decat ale mele.

Lumina farurilor H4 se poate imbunatati cu anumite becuri. Un coleg avea niste becuri mai speciale (n-am retinut ce model) si avea cu aprox 50% mai multa lumina cu ele in urma masurarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI_85 daca te rog frumos imi trimiti o poza cu modelul farurilor tale (eventual montate pe masina)? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa schimb sticla de la far stanga .... am comandat una, voi avea probleme in montarea sticlei noi ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema .... am spart sticla la farul stanga ... sticla nu prea am gasit ... doar pe la 75 lei dar mai bine as da 115 pe un far intreg.

Intrebarea mea e ... care producator este mai bun? KLOKKERHOLM sau EUROPARTS ? O alta intrebare ar fi ... farurile mele au reglaj electric, astea noi ar trebui sa aiba reglaj electric ... sau se potrivesc oricum ? Nu prea inteleg cum e chestia asta cu reglarea electrica ... in afara de rotirea unui buton ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul electric consta si intr-un motoras atasat de far, nu numai de rotita aia ce o invarti tu din interiorul masinii. Farurile noi vin fara motoras, trebuie sa iei motorasul de la cel vechi sa-l atasezi la farul nou.

Ca si producator ti-as recomanda TYC, in urma unui mic incident provocat de un coleg din trafic a trebuit sa-mi schimb si eu farul dreapta, aripa si alte cele, am cumparat far de la TYC si sunt multumit de calitate, legat de KLOKKERHOLM si EUROPARTS poate te ajuta alti colegi sa alegi, ca nu am folosit/vazut cum merg farurile lor (calitatea).

Bafta all!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@f@ne_tm ... mersi pentru lamurire, inseamna ca farul cumparat va mosteni motorasul de la cel vechi ...

de FIFFT a auzit cineva? asta aveau pe stoc magazinul la care m-am dus .... cica sunt made in Italy

pot cumpara asa sau trebuie musai HELLA? (de ala am pe dreapta :icon_thumright:)

Modificat de nightrayder
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nightrayder eu zic preferabil ar fi sa cumperi tot hella,ori de la un shrot ori de pe la vreun coleg de forum,daca iti vei cumpara unul nou de una dintre firmele enumerate de tine mai sus,va fi o mica diferenta intre intensitatea lumini de la farul nou si farul vechi,poate putin vizibil dar colegul de trafic care vine din sens invers sigur o va observa,pe testate vorbesc,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant ce spui tu pac2bang ... am vb cu colegul de la volksparts ... dar nu stiu ce sa zic ... nu prea stau bine cu banii acum si mai vine si luna ianuarie cu platile la masina ... desi vreau sa ma feresc si de efectul de care zici tu

ma mai gandesc pana "la anul" ... dar deja m-am saturat sa merg cu ciolofan la far ... desi vizual nu arata chiar rau ! :sbine:

a mai schimbat cineva far-uri pana acum? (golf 3)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut prin luna decembrie am schimbat si eu un far partea dreapta.Am fost prins intre masina care arunca pietris cu sare de la drumuri si o coloana imensa in spate ..... tot auzeam poc-poc prin capota si parbriz dar nu m-am gandit ca-mi poate buli farul.Dupa 4-5 zile am obs crapatura cand am dus-o la spalatorie si bineinteles sticla a inceput sa se faca nearga pe dinauntru.Am mers la toate magazinele posibile din suceava sa caut o sticla la far si nimik...nu se aduce decat cu farul complet.Am fost si la dezmembrari si acolo mi-au zis aceeasi poveste ori farul cu tot ori nimik.Pretul farului la dezmembrari era la fel cu cel din magazin 100 ron.At am comandat nou din magazin si de at bine mersi farul meu e foarte bun si pot sa zic ca vede mult mai bine fata de farul cel vechi.Acuma pe tine daca te tine buzunarul poti comanda un Hella dar as putea zice ca sunt si faruri mult mai ieftine care vad destul de bine.Ca fapt divers am pus si o foto cu farul meu.Bafta.

http://img689.imageshack.us/img689/750/foto0116l.jpg

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile tale nightryader sunt hella cu 2 camere sau normale?pacat ca esti asa departe,poate te ajutam eu cumva cu unu second,dar poate gasesti dupa cum am zis pe cineva de pe forum,la sectiunea vanzari cu un far,care iti este defect?sofer sau pasager?

Modificat de pac2bang
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!