Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

ms mult de sfat....chiar am fost azi in carrefour si m-am uitat de becuri....26 de lei becu....o sa incerc mai intai cu philips-urile avand in vedere cas student...:cheers:)...daca nu merge nici cu astea sparg pusculita si...xenon :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. maine vreau sa-mi cumpar si eu alt set de becuri pt faruri. ajutati-ma cu niste sfaturi, caci nu vreau sa dau banii degeaba p ele. la g3 meu farul e cu 1 camera si, deci, pe acelasi bec am si faza lunga si faza scurta. cat m-ar ajunge niste philips-uri si d cati wati tre sa fie + d care H tre sa i-au (ex.H1). 1 rasp rapid daca s poate. ms :icon_thumright:

scoti frumos becul de la masina si te duci si iei unul identic philips nightvision sau nightvision plus

ai grija sa nu il tii de sticla nici cand il scoti, nici cand il pui pe cel nou..........pretul este undeva in jurul a 100 de ron

Salutare...ca multi altii de pe forum am si eu probleme cu lumina farurilor. Am faruri cu doua camere,le-am orientat in toate directiile posibile si imposibili...dar tot degeaba.am fost la un magazin de piese unde un nene de acolo mi-a dat niste becuri cica de 100W....sincer nicio diferenta....daca ati putea sa imi dati vreun sfat daca se mai poate face ceva...sau alte faruri....si inca in caz de alte faruri c imi recomandati dastea tuning sau originale...ma intereseaza sa vad drumu nu sa arate si bine...multumesc anticipat

ao dpua variante.......ori becuri philips night vision si pui un mic amplificator de curent sa lumineze mai tare, ori cauti cu vreo 100 euro xenon aftermarket, ca cele mai ieftine nu sunt ok, platesti 50 ron montat si se face lumina in sat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am si eu o problema cu farurile. Farul de pe stanga e mai jos decat cel din dreapta. Reglajul din bord nu imi ajuta la nimic, indiferent cum le misc cel din stanga bate mai jos. Ce ar trebui sa ii fac?; Exista o alta modalitate de reglare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi ar mai fi una...adica la mine asa este...am faruri cu 2 camere...sunt niste rotite albe deasupra farului...trebuie sa le vezi si cand te uiti in lacasul becului si rotestu de alea si reglezi farul sus jos....:D...normal bagi o surubelnita p deasupra farului in rotita respectiva si cand rotesti surbelnita se regleaza farul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am aceeasi problema doar ca am far cu o camera.am observat rotitza aia alba dra pt asta este ea facuta? eu ma gandeams a merg la service... ms si eu d info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc deodata, mersi de sfat :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu are nici 1 rezultat daca invart de rotita aia alba. se pot regla farurile pt a aduce la acelasi nivel lumina la orice service? precizez ca farul din dreapta lumineaza putin mai sus decat celalalt( cineva mi-a zis ca asa trebuie, pt siguranta mea, ca ma ajuta sa vad ce este pe marginea drumului mai bine fara a deranja ceilalti soferi ce vin din partea opusa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi normal ar trebui sa se ridice sau sa coboare farul daca rotesti...dar e posibil sa nu mai mearga...incearca si u seara cu farurile pronite....sau te poti duce la service ca e un aparat special de faruri ...si chiar ti le regleaza cum ar trebui...iar faza cu farul din dreapta din cate stiu eu e adevarat....trebuie sa vezi marginea drumului...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ genu

bineinteles ca farul din dreapta bate mai sus ca si cel din stanga.Asa sunt facute din fabrica.De ce vrei tu sa le schimbi? ca poate o sa reusesti sa nu mai vezi nimic apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

apropo, la mine farul din stanga bate mai sus ca cel din dreapta si bate spre dreapta...am incercat de la rotita cea alba dar nu se regleaza nika. o fi dus sistemul de reglare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m-am intalnit cu 1 prieten si mi-a zis ca pe fiecare far sunt 2 rotitze prin care poti sa iti reglezi manual farul. 1 care este pt stanga-dreapta si a 2 a care este pt sus-jos, deci herman, ai avut dreptate. a 2 -a rotita este ascunsa si ai acces la ea , daca vrei sa o invarti, doar cu 1 surubelnitza

post-48993-1258819390_thumb.jpg

Modificat de GenuVW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate chestiile astea le gaseati si in manualul in lb. romana, dar mai postam ca sa mai facem ceva posturi.

Reglarea farurilor

"Este foarte importanta reglarea corecta a farurilor pentru siguranta circulatiei. Reglarea exacta a farurilor este posibila dar cu un aparat special de reglare. De aceea doar se arata unde se pot regla farurile si ce conditii trebuie indeplinile pentru o reglare corecta.

. Presiunea aerului in pneuri trebuie sa fie cea indicata.

. Vehiculul trebuie sa fie incarcat cu 75 kg (0 persoana) pe locul conducatorului, iar rezervorul de combustibil trebuie sa fie plin. Apoi se parcurg cel putin cativa metri, ca sa se detensioneze arcurile corespunzator.

. Asezati vehiculul pe o suprafata plana.

. Fixati butonul de reglare a distantei de iluminare la ,,0".

. Farul peate fi reglat doar pe faza scurta. Echivalenta inclinarii este de 12 cm pe 10m departare pentru farurile normale, pentru farurile de ceata este de 20 cm

pe 10m departare.

Suruburile de reglare sunt: 1 - reglarea pe laterala,2 - reglarea pe verticala. Imaginea prezinta farul din dreapta: in stanga sunt ordonate invers suruburile."

post-1353-1258824534_thumb.jpg

post-1353-1258824544_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

f bine explicat. da stii cat ajunge la service sa reglezi farurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

Maine ma bag si eu sa imi reglez farurile....aseara m-am apucat eu sa le reglez si mai mult l-am dereglat pe cel din stanga ca imi bate in partea dreapta sus.

Multumesc de indicatii, sper sa gasesc optiunea de reglare a farurilor pe verticala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.

Farul poate fi reglat doar pe faza scurta, conform manualului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu ca doar faza scurta se regleaza,cea lunga nu.Daca exista reglaj electric(functional), se mai poate regla farul sus/jos manual din acea rotita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

De ce umblati voi sa va reglati singuri farurile cand astfel de operatiune costa doar cca 30 ron intr-un service specializat si cu o aparatura pe care cu siguranta toti cei ce ati postat aici nu o aveti?

Credeti ca e mai bine asa??? Oare va ganditi si la ceilalti participanti la trafic???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa stiam si eu ca doar faza scurta se regleaza,cea lunga nu.Daca exista reglaj electric(functional), se mai poate regla farul sus/jos manual din acea rotita?

eu unul am si reglaj electric , deci asa cred ca este la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul am si reglaj electric , deci asa cred ca este la toti

sper sa nu spun vreo tampenie da eu stiu ca atunci cand am reglat farurile cand roteam de rotita din dreapta...cea de langa sigla nu cea de langa aripa si am dat p faza lunga mi se regla...inca o data sper sa nu spun vreo tampenie...da mie unu asa mi s-a parut :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am preferat sa invart 10 minute la rotite decat sa dau 30+ ron la un service. Seara, la un perete...e usor ca si cum ai schimba niste stergatoare :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

De curiozitate, si reglajul stanga/dreapta tot la perete l-ai facut? Cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am umblat la cele de stanga-dreapta pentru ca pozitia lor mi se parea ok. Eram intr-un garaj subteran ....am stins lumina. Farurile bat destul de "geometric", adica apare o delimitare destul de neta intre zona luminata si zona unde nu lumineaza. Fiind si putin praf in aer, se vedeau "razele".....ca atunci cand mergem noaptea pe ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, stanga dreapta l-a facut la un stalp. :huh:

Uite aici cateva poze cum se face un reglaj pe genuchi.

Si eu recomand un service dotat care sa faca reglajul in parametri optimi.

Mai cititi si voi de la inceput http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=909994

http://www.danielsternlighting.com/tech/aim/aim.html

Am pus link. edit

post-14771-1258970442_thumb.jpg

post-14771-1258970449_thumb.jpg

post-14771-1258970461_thumb.jpg

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!