Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

Inseamna ca ai si alte probleme daca se incuie doar cea de la sofer.

Dupa ce ai schimbat centrala, ai copiat codingu;l de pe cea veche pe asta noua?

 

 

Adaptarea cheilor se face in adaptari, pe canalul 1, din ce imi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus doar centrala noua si atat , am codat functia xenon dar am uitat sa vad de ce nu merge inchiderea centralizata , nu am copiat codingul . Daca ii dau test din Output Tests se incuie usile dar asa din telecomanda nu raspunde masina si nici de pe interior nu o pot incuia din buton , merge doar butonul de unlock din masina atat .

@ later Am intrat pe Adaptari si am incercat una alta la cifrele alea de la 1 la 6 si intr-un final masina a clipit insa pot doar sa o descui si sa deschid portbgajul din telecomanda , nu o pot incuia nici din telecomanda nici din interior desi daca dau la output tests si apas pe usa lock apare ca swich-ul este functional. Iar legat de eroarea aia din vcds vreo solutie ?

Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe ebay la un pret acceptabil zic eu, o pereche de oglinzi pliabile electric, cu puddle light si mirror down (o data cu oglinzile am primit si calculatoarele de usa, si butoanele de pe portiera), le-am montat aseara, functioneaza perfect din butonul pentru oglinzi, dar nu am reusit sa le fac sa se plieze cand incui masina. Stie careva daca se poate face asta si pentru golf?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge fara modificari hardware.....sau calc de usi de Octavia 2 FL ....sau Seat Leon.

La VW doar modificand instalatia, adaugang un modul suplimentar - am gasit pe Ebay pe la vreo 60 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc, o sa le tin asa, daca se putea face din coding era ok de facut, dar nu mai modific hardware la usi :D

 

Mersi mult de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. trebuie scoasa din modulul de service si apoi invatate telecomenzile.

Am rezolvat problema cu inchiderea centralizata , acum merg toate functiile . Chiar nu mi-a trecut prin cap de factory mode , desi mi-ai scris aseara era prea tarziu si am rezolvat cu codarea abea astazi. Am fost si la reprezentanta in speranta ca ma ajuta ei dar au bagat masina in service,au bagat VAS-ul lor sa codeze centrala online ca nu stiu sa foloseasca un VAG-COM si mi sa zis ca e schimbata centrala si nu merge codata online , ma bufnit rasul , pai de asta am si venit la voi sa ma ajutati,nu sa imi ziciceti ca este schimbata centrala. Ma rog , sunt bucuros ca am rezolvat problema cu faza lunga si inchiderea si ca merge totul okay. 

Mai am o intrebare , cand iau contactul masiniii mi se opreste si RCD-ul , inainte functiona pana scoteam cheia din contact nu se oprea cand luam contactul. La ce byte trebuie umblat ? Multumesc pentru sfaturi  :beer:

Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e din codare. Pe adresa 16 nu ai erori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca s-a rezolvat cu codarea veche, plus corelarea LC ului, cf noului retrofit.... cel putin asta am facut eu aseara, cu ei la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nici o eroare pe centrala electrica insa sa rezolvat . Mi-am adus aminte ca am facut eu un auto-scan la masina cu cateva saptamani inainte sa dau centrala jos,asa ca am pus coding-ul vechi si apoi l-am modificat pana am ajuns la toate cele necesare . Multam fain tuturor  :D

Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, se poate coda ca in momentul cand folosesti stergatoarele de parbriz pe treapta 1 si te opresti sa treaca in temporizare(ca la O2)?

Este o functie destul de utila care ii cam simt lipsa.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A reusit cineva sa activeze tear drop pe Jetta care are centrala electrica cu BCM si nu are Wischer de selectat la Long Coding ? De asemenea aveti idee daca pe Jetta se poate activa inchiderea automata a geamurilor la inchiderea din telecomanda sau stagging ? am tot cautat si nu gasesc ...

Modificat de ionut_jetta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine merge inchiderea/deschiderea geamurilor din telecomanda -  trebuie sa tii apasat pe butonul de inchidere/deschidere.

Intri pe 09-Centrala Electrica - Byte 3 - Bit 5 = Comfort Operation via Remote Control active

 

Daca vrei doar sa apesi scurt pe telecomanda si sa se inchida geamurile, nu merge la jetta mk6.

 

Pentru staging intri in 17-Instruments in Adaptation. Posibil sa nu mearga staging.

Celebration_zps6a2c8691.jpg

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur.... nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Brazilia unii baieti au reusit la Jetta 2.0TSI...merita sa incerce chiar daca are TDI

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ceasurile de GTI, etc... merge - la celelalte - nu a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot accesa canalul, zice channel not available cand selectez staging - clona

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legratura = nu merge functia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat informatii legate de staging-ul pt Golf 6.. Din ce am citit si pe alte forumuri clusterele cu terminatie H fac staging, trebuie doar activat, cele cu C necesita activat prima oara instruments celebration inainte de activare staging, unele cu D si unele cu 5k6 920 871, fara litera..

 

Nu merg cele cu G, Q, L, B, P, F din ce am citit.

 

DAR am vazut cativa baieti destepti care activeaza staging pe orice tip de cluster, chiar si pe alte masini gen Caddy,etc.. (evident contra cost)

 

Deci se poate, problema e CUM? :))

 

p.s. daca se pot modifica din 'not available' in 'available' alte canale din VCDS, ma gandesc ca se poate modifica si aici..

Modificat de prunaionutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca stii cumva
am trapa panoramica si plafon actionat electric si am o problema mecanica  la trapa si as vrea daca se poate sa dezactivez trapa din VCDS temporar, pana am sa o repar (cred ca la primavara )si sa ramana activat doar plafonul  (daca se poate sa imi ziceti unde trebuie sa intru in VCDS) la masina din semnatura 

 Nu as vrea sa ma trezesc ca accidental sa actionat comanda de catre copil sau altii care nu stiu si sa raman cu trapa intredeschisa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Jetta mk6 cu BCM pot seta DRL pe faza scurta sau faza lunga dar sub 50% intensitate(si daca pot seta intervalul asta din adaptari)? In multe tari inclusiv Romania , politia face figure daca mergi cu DRL , ei vor faza scurta, dar ma gandesc ca ar merge la 50% intensitate sa fie DRL ul pe lunga sau scurta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge pe scurta, dar nu cred ca merge diminuata, mai ales daca ai xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe pozitii, pe proiectoare, dar nu pe scurta sau lunga, nu am xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe scurta este optiunea de permanent low beam active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!