Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

100 ron doar cu seria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ma ajuta si pe mn cineva cu o codare pentru a schimba poza actuala in alta cu jetta 6 , pentru park assist la rns 510. Ce cod sau care biti ar trebui schimbati ?! Multumesc

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la Parktronic  ce ai setat - acolo intra la Long Codind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am intrat syiu ca trebuia sa apara o lista cu mai multe masini dar nu apare nimic. Aveam byte.ul 4 selectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la codarea noilor faruri cu xenon , am gasit un tutorial pe net cu modificarile si ce anume trebuie codat pentru a functiona faza lunga insa nu am reusit sa fac nimic . Apoi am bifat un bit acolo bi-xenon without addaptation ceva de genul si a mers insa daca am faza lunga aprinsa si dau flash nu mai merge ... 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a bifat bi-xenon with shutter, daca te ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica byte 14 , bit 3 bifat ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...insa daca am faza lunga aprinsa si dau flash nu mai merge ... 

Multumesc frumos

 

Ce nu mai merge? Se stinge becul sau ce? ca nu inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu , faza scurta merge , pozitiile merg , semnalizarile merg . Am activat ceva functii flash pot sa dau , adica implica tot faza lunga insa daca aprind faza scurta asa ramane , nu mai functioneaza lunga .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa dai flash daca ai lunga aprinsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles gresit , am spus ca pot da flash daca am faza scurta stinsa , daca este aprinsa nu pot da flash sau sa activez lunga . Merge doar flash-ul cand e faza scurta aprinsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte ciudat ca poti da flash cand ai farul stins... in mod normal "a da blit" inseamna a ridica acea lamela, deci daca faza scurta nu e aprinsa, nu ar trebui sa se arpinda nimic... incearca sa bifezi "bi-xenon with shutter" sa vezi daca e vreo schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu miroasa a centrala ce zici tu acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt flash - trebuie sa codezi cu xenon shutter

 

pt restul - fa printscreen sa vedem ce ai codat si modificat pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte ciudat ca poti da flash cand ai farul stins... in mod normal "a da blit" inseamna a ridica acea lamela, deci daca faza scurta nu e aprinsa, nu ar trebui sa se arpinda nimic... incearca sa bifezi "bi-xenon with shutter" sa vezi daca e vreo schimbare

 

Sa nu miroasa a centrala ce zici tu acolo...

 

Pt flash - trebuie sa codezi cu xenon shutter

 

pt restul - fa printscreen sa vedem ce ai codat si modificat pe acolo.

Centrala mea electrica are cod : 1K0 937 086 M , din cate am vazut pe aici pe forum toti au spus ca nu merge codata insa pe http://volksurf.blogspot.ro/2011/09/bi-xenon-led-retrofit-diy.html am vazut ca se poate coda si centrala midline daca sunt farurile fara led-uri . Ma mai documentez in acest scop si daca nu merge intradevar o sa cumpar o centrala cu 87 ...

 

 

 

 
Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ma intereseaza sa stiu daca se poate activa la un G6 cu retrofit de stopuri led de Golf R sa se aprinda la frana si ledurile de pe haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot aprinde toate daca ai centrala electrica veche si/sau nu se pot coda cum trebuie. La fel raman aprinse cand se deschide haionul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Centrala de pe masina mea este 5K0 937 086 J. Pe net am vazut ca ar fi highline cu toate ca masina este CL.

Intrebarea este daca suporta led taillights.

 

Address 09: Cent. Elect. (J519)       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
   Part No SW: 5K0 937 086 J    HW: 5K0 937 086 J
   Component: BCM PQ35 M    011 0046  
   Revision: BC011001    
   Coding: 0E000A3A802DE3C040000080140081E403610088508089605C8000000040
   Shop #: WSC 00066 000 00000
   VCID: 3B7F2935BA7E811

   Subsystem 1 - Part No: 1K8 951 171
   Component: DWA-Sensor 00  001 0104
   Coding: 000000

   Subsystem 2 - Part No: 1K8 951 605 B
   Component: LIN BACKUP HO  H11 9005
   Coding: 000000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul a fost luat de la reprezentanta si au fost cam 3000 de lei, au venit si cu adaptoare si tot ce trebuie inclusiv codarea. Masina este a unui prieten, nu e a mea. Stiu ca mi-a zis ca nici nu a fost nevoie sa se conecteze cu vag-com, probabil ca o fi avut dongle d-ala care recodeaza centrala si este de unica folosinta. Masina nu e highline sigur.

Deci acum ele functioneaza perfect, nu sunt erori in bord. As vrea eu sa ii fac prin long coding sa se aprinda la frana si ledurile de pe haion.

Stiu ca se pot face d-astea la Audi, am facut pe A4 B8 recodari de genul asta pentru retrofitul de stopuri cu led aftermarket, gen pe becul pe care era doar pozitie sa fie si pozitie si frana ca sa se aprinda si ledurile de pe haion ca la ledurile OEM. Practic acelasi lucru am vrea si pentru G6, pe ledurile de pe haion sa fie si pozitie, si frana.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa nu intreb: de ce?

OEM se aprind doar cele de pe aripi la franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca sunt curios cum ar arata! Stiu cum se aprind OEM ca doar le-am vazut :D

Deci stie cineva daca se poate sau nu, va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegul @kadettro a pus stopurile OEM si le-a codat asa cum doresti tu din greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi poate spune cineva cum pot dezactiva avertizarea sonora pentru portiera (sofer) deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Dar de curiozitate, care este cauza pentru care vrei sa o faci? Ti-o arata mereu in bord ca fiind deschisa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la avertizarea pentru pozitii aprinse? De ce ai dori-o dezactivata? Daca uiti luminile aprinse ramai fara baterie. Oricum nu se poate ce vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!