Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

de asta imi e frica.... eventual, sa ii copiem eepromul de la una normala si sa-l rescriem pe ce are el acum.....

 

trebuie vazut si care sunt diferentele hardware dintre cele doua tipuri de calculatoare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu am cum sa fac acel print screen, mai pe seara cand ajung acasa. Dar nu era nimic care sa descrie ceva de genul in acel popup.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc.... solicitarea avea rostul, ca rapsunsul sa fie cat mai exact - ca nu ai ce sa-i faci, decat alt calculator de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, momentan o sa il pastrez asa, nu e atat de deranjant. Cel putin am mirror down :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mirror down nu era suficient sa inlocuiesti numai motorasul oglinzii? Calculatorul vechi nu avea functia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu aveam deloc pinii 1,2,3 si 9 folositi de motorasul oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu toate calculatoarele de usi suporta mirror down....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu a venit din fabrica cu acea optiune, greu de crezut ca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este un HL ar trebui sa suporte. Trebuie vazut in codari si daca exista pinii pe calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai toate suporta/accepta codarea, problema este daca exista, fizic, pinii din mufa T16 a calculatorului de usa ( 1-2-3-9 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1. Toate accepta codarea.... nu toate executa, deoarece nu au componentele - fizic - pe placa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe maxidot imi apare optiunea de mirror down (asa a venit masina din fabrica) dar in realitate ea nu functioneaza,  sa trag concluzia ca este suficient doar sa schimb motorasul, fara calculatorul de usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm.... poti incerca asta... sau mai bine jos fata de usa si verifica pinii motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine aparea optiunea pe MFD, dar nu mergea. Ca sa fii sigur, trebuie sa dai jos fata de usa, si sa verifici ca exista pinii respectivi (1,2,3 si 9)  in mufa cu 16 pini din calculatorul de usa. Daca nu exista atunci trebuie sa iei si calculatorul de usa ( eu am dat 55 de euro pe el, dar trebuie sa ai grija sa nu iei unul de pe un cabrio sau scirocco, ca sa nu patesti ca mine :D ). Daca ii ai, atunci e indeajuns sa inlocuiesti motorasul si la coding in calculatorul de usa sa adaugi 256 (Seat memory) si apoi ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorasul de oglinda nu mai trebuie schimbat? Trebuie schimbat numai calculatorul de usa si atat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si motorasul de oglinda, ca doar el face treaba.

 

Doar ca la cei care au pinii in calculatorul de usa, nu mai trebuie inlocuit acesta.

 

nu ai pinii - trebuie sa inlocuiesti calculatorul de usa plus motorasul din oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mirror down e nevoie de urmatoarele lucruri:

 

 - calculator usa care sa suporte aceasta functie ( trebuie sa aiba pinii 1,2,3 si 9 )

 - motoras oglinda care sa suporte aceasta functione ( trebuie sa aiba 7 pini )

 

Mapare pini din motoras in calculator:

 

Pini noi (cand faci retrofit practic aduci din motorasul de oglinda 4 pini noi in calculatorul de usa prin care acesta poate sa citeasca pozitia oglinzii si sa stie unde anume sa miste oglinda):

- from mirror pin 3 to pin 9 of the door computer;
- from mirror pin 1 to pin 3 of the door computer;
- from mirror pin 5 to pin 2 of the door computer;
- from mirror pin 7 to pin 1 of the door computer;
 
Pini vechi (cei 3 pini care leaga in mod normal centrala de motorasul simpla sunt mapati astfel in motorasul nou):
- from mirror pin 2 to pin 12 of the door computer;
- from mirror pin 8 to pin 4 of the door computer;
- from mirror pin 6 to pin 5 of the door computer;

(Cu multumirile de rigoare lui Al Bundy pentru informatiile cu privire la mapare)

 

Mufa din motoras arata asa ( desi sunt numerotati 4 din pini pe mufa, e posibil sa nu fie atat de evident ):

 

7pulrmc.jpg

Ca si codare e nevoie sa fie in central electronics bifat "Mirror lowering with reverse gear" si in passanger door electronics sa se adauge 256 la valoare existenta (In info e trecut ca si Seat memory, deoarece in trecut aceasta optiune venea doar cu scaunele cu memorie, si acolo se pastra informatia, undeva prin 2007 aceasta functie a fost mutata in calculatorul de usa dar textul acolo a ramas la fel )

 

Pentru cablare o sa fie nevoie de o noua mufa pentru motoras care nu se prea gaseste. Eu am folosit pini de genul http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=44858 ( in magazin am gasit bara cu pini dubla, doar ca avea 10 pini si a trebuit sa tai 2 dintre ei si apoi a intrat perfect ). O sa ai nevoie de un pistol/ciocan de lipit ca sa lipesti firele de bara cu pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce varianta de echipare e masina ta?

E posibil ca pe HL calculatoarele de usa sa aibe pinii. Imi pare rau ca atunci cand am montat diverse pe la usi, nu am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La skoda sunt mai destepte calculatoarele, daca intrebi pt Skoda.

Sunt masini HL fara pliere a oglinzilor deci la "ambalare" nu aveau motiv sa foloseasca calculatoare mai destepte.

 

Singura metoda sigura de verificare este cea vizuala :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema , am schimbat centrala electrica 1k0 937 086M cu una 1k0 937 087 AG si nu imi recunoaste codingul pentru inchiderea centralizata. Nu pot incuia masina din telecomanda . Aveti idee ce trebuie bifat ? Nu se incuie , nu se descuie din telecomanda . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. trebuie scoasa din modulul de service si apoi invatate telecomenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh doamne , si asta cum se face mai pe romaneste  :tuktuk: , stau ca popandaul la ora asta in masina si nu stiu ce sa ii fac ca nu o pot incuia  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa o incui cu cheia fizic, in manerul de la usa, acolo unde ar trebui sa fie gaura pentru cheie e un capac care se scoate folosind cheia, daca te uiti de jos o sa vezi un spatiu cat sa intre cheia ... bagi cheia acolo si rasucesti, sare capacul ala si in spate ai gaura de cheie. Si ar trebui sa mearga sa o incui asa ;)

 

Eu nu am facut asta niciodata :D dar daca ai grija nu ar trebui sa patesti nimic ;)

Modificat de 70mmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eroarea asta pe tester , o fi de la ea ? 

Mersi 70mmy , chiar nu stiam ca se poate incuia manual de acolo , dar partea proasta este ca se incuie doar usa de la sofer .


 
                Address 09: Cent. Elect.       Labels: 1K0-937-08x-09.clb
Control Module Part Number: 1K0 937 087 AG    HW: 1K0 937 087 AG
  Component and/or Version: BCM PQ35  H+  111 0709
           Software Coding: 40180A3A98251AC04008008050008924458602FF724D85F0648040000040
            Work Shop Code: WSC 12345 123 12345
                      VCID: 76E9F801D1DC1C9
1 Fault Found:
 
00907 - Intervention load Management 
            000 -  - 
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 174
                    Mileage: 45573 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2023.14.28
                    Time: 22:44:37
 
             Freeze Frame:
                        Term 15 On
                    Voltage: 11.85 V
                        ON 
                        ON 
                        Term 50 Off
                        OFF 
                        OFF 
Modificat de NaikonutZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!