Jump to content

Golf 6/Jetta - Codari/activari VCDS


mark21
 Share

Postare recomandată

dar invers ai cautat ? cu BT-ul masinii sa cauti telefonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis mai sus : "dar in cateva cazuri unitatea a vazut telefoanele, numai ca in cazurile acelea imi dadea eroarea de incompatibilitate."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este vorba despre echipare HL, RCD310, de cele mai multe ori unitate BT vede telefoanele (mai putin cele doua despre care spuneam Desire rootat si Galaxy rootat), dar nu se poate conecta la ele, imi afiseaza eroarea de incompatibilitate.

 

Iar de luni incolo o sa fiu in Bucuresti cea mai mare parte din timp, deci daca este cineva binevoitor si dispus sa ma ajute in problema asta, ne putem intalni oricand.

Modificat de phenex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

 

Am dobandit de curand o Jetta din 2011, fabricata pentru USA (prima inmatriculare in California).

Motorul este 2.0 TDI, cu cutie DSG in sase trepte.

Incerc de o saptamana sa trec afisajul din bord pe unitati de masura europene (grade Celsius si kilometri).

Singura idee pe care am aplicat-o pana acum a fost sa schimb codul de tara din 17 Instruments Byte 0.

Codul initial era 20 (US) si eu l-am modificat la 00 (Germania).

Desi mi-a acceptat noul cod, singura modificare pe afisaj este ca imi arata ora de la 0 la 24, fata de 0-12 cum era inainte.

In rest, am ramas tot cu grade Fahrenheit si mile (vezi foto).

Add to Post

Mai mult, am si radioul (RNS 315) cu setarile de USA, din care cauza nu prind posturile cu frecvente pare.

Daca vreunul dintre colegi a mai avut o problema similara si imi poate da o idee de rezolvare as fi foarte bucuros.

Multumesc :)

post-21401-0-20774300-1361790644_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Existra vreo codare care sa permita functionarea claxonului fara contact ? :scratch:

(am cutat pe net , dar nu am gasit)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

din cate stiu nu, ca si eu vroiam claxon fara contact....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era ceva, dar nu stiu daca functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista

Am incercat eu la masina mea si nu a functionat.

O sa ma uit dupa codare si am sa o postez aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

exact, exista codarea dar nu functioneaza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mi-e lene sa traduc dar cred ca intelegeti voi.. , poate ma ajuta cineva care a pus LED si nu are xenon .. ce codare ati facut la byte 18?

 

Merci!

 

! i just install oem LED tails from a GTD 2012.

My car is mk6 from 2009, halogen front lights with DRL.

After install led tails, i coded byte 18 to 22 and 15 and no errors in BC, but after 2 days i observe the DRL is not working and when i push the break left DRL front is ON.

i put the 04 on byte 18 and DRL work fine but i have an error in BC+, check rear left fog light!

i try aslo 1F but same problem, 1F is for halogen without rear fog.

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala din 2009 are probleme si nu merg codate cum trebuie led-urile pe ea. Mai era tutu0581 de pe forum tot cu G6 din 2009.

http://vwforum.ro/topic/63345-golf-6-comfortline/?p=1263657

Lui kadettro pana nu a inlocuit centrala i se aprindeau toate stopurile pe frana si nu se stingeau la ridicarea portbagajului.

 

Softul ai vazut si tu difera de la 2009 la 2011. Poate nu cu mult, dar suficient.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu a mai pus nimeni stop uri LED oem pe masina din 2009 ?

 

am incercat 04, 15, 22, 1F , 31, 30, dar nimic..

 

04 e singura la care imi merg DLR urile doar ca da o eroare de check rear left fog light...

 

merci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste tot se recomanda ca la masinile mai vechi de jumatatea lui 2010 sa se schimbe centrala cand se monteaza stopuri led... Probabil din cauza ca nu pot fi codate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAna la urma trebuie sa [punem centrala de la The Ego sa vedem ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare: se poate anula limitarea de turatie de la 4000 rpm?

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laa un golf 6 as vrea sa i aprind ledurile din oglinzi pe o intensitate mai mica se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: se poate anula limitarea de turatie de la 4000 rpm?

 

multumesc.

 

Nu se poate din vagcom sa modifici turatia maxima la relanti. Este de protectie setarea ei la 4000rpm la benzina si 2500rpm la diesel.

Modificat de GabiB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare: se poate anula limitarea de turatie de la 4000 rpm?

 

multumesc.

 

Nu se poate din vagcom sa modifici turatia maxima la relanti. Este de protectie setarea ei la 4000rpm la benzina si 2500rpm la diesel.

La diesel se poate tura motorul mai mult de 2500 Rpm pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de masina.... la B6 TDI CR, daca nu decuplezi ESP-ul, nu-l poti tura mai mult de 2500 rpm pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina mea nu se poate decupla ESP-ul, pot sa opresc doar TCS-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta decupleaza TCS-ul si cu ambreajul calcat incearca sa turezi motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat.. singura varianta e sa fie masina in miscare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca asa:



 

I have verified that the below VAGCOM coding procedure(posted in another thread), works to disable the 2nd stage of the traction control:"If anyone still interested, the ESP disable for the Golf 6 R can be done by the adjustment channel 9 in steering control unit (address word 44) turn to off (from 0 to 1). In this case, as it were recoded to the old power steering which the steering angle sensor had in the steering wheel. The steering angle is no longer sent to the CAN bus and the ESP control unit, this information is not longer available. Makes sense only for the track, must also be coded using a diagnostic tester back again because the adjustment even with ignition off / on will remain.""Adjustment channel 9 put in power steering control unit to 1, ESP is permanently off. ABS and Co is retained."So anybody with a VAG-COM feel like trying out and reporting what happens changing the value for:- 44 "Steering Assist":......Adaptation channel 09 - Steering Angle SensorThe car is completely transformed when this is completed. Please do this at your own risk, as the car becomes much more tail happy and WILL get sideways. You will have three lights appear solidly on the cluster when you enable the coding; bulb out, traction control, and TPMS. The TPMS light can be disabled with a separate coding. I am working on the bulb out. 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita incercat, dar e foarte posibil sa mearga doar pe anumite R-uri. Stiu ca avea legatura cu data fabricatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!