Jump to content

SEAT Ateca - discutii generale


cristi511
 Share

Postare recomandată

Neavand ce face si in continuare orb privind termenul de livrare ma gandesc sa adaug pachet asistenta sofer 1,z pachet protect si portbagaj actionat electric.

Chiar am avut de curand un drum lung extern si mi-am dat seama ca high beam asist ar fi o optiune de luat in calcul.

Intrebarea este legata de lane asist. E tot timpul activ sau il pot activa si dezactiva dupa bunul plac?

Totodata legat de pachetul protect merita? Sau gasesc covorasele la un pret mai bun pe piata?

Legat de portbagajul electric merita? Sau e doar un moft?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa/dezactiva când dorești, dacă bifa e pusă se activează singur o data ce ajungi la 70km/h, la marcaje lipsa sau semnalizare se dezactivează din nou automat

Eu am luat ulterior preșuri de cauciuc și pentru portbagaj cu dublu față, portbajul electric mi se pare util în combinație cu deschiderea din picior, îl folosesc tot timpul când sunt cu mâinile pline, la încărcare sau descărcare, fara deschiderea din picior nu știu dacă l-aș fi lăudat neapărat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul z protect nu merita din punctul meu de vedere. Presurile sunt cam rigide si nu au margine deloc iar cel de portbagaj e cam cu 5cm mai scurt pe adancime(nu e o greșeală, asa vine) si la fel, nu are margini, fiindca asta il poti folosi pe ambele fete. Mai vine si cu o plasa de portbagaj care are o prindere incomoda si nu am folosit-o niciodata.

Pachetele de asistenta merita din punctul meu de vedere cam toate, mai putin lane assist in cazul meu, fiindca nu prea il folosesc, nu ca nu si-ar face treaba. High beam assist functioneaza chiar f bine. Portbagajul electric subscriu la ce-a zis Toni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bifat pachetul de asistenta sofer 5, pentru ca am considerat ca siguranta e cea mai importanta. Folosesc toti asistentii inclusi in pachet, inclusiv lane assist, mi se pare foarte util, chiar daca nu iau niciodata ambele maini de pe volan.

Portbagajul electric e ok, confirm ce spune Toni, cand ai ambele maini ocupate cu bagaje sau cumparaturi e foarte util. In restul timpului poate parea un moft, insa daca mai ai buget, ia-l.

Ps: din cate tin minte, lane assist incepe sa functioneze de la 60 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin cam ciudat primele dati cand incepe sa ti se miste volanul singur sau cand vrei sa depasesti ei volanul vibreaza sau opune rezistenta. Tehnologiile astea sunt insa vechi, imbunatatite, au fost montate pe modele premium de peste 10 ani si cred ca sunt perfectionate, nu sunt multe situatii in care dau gres. Eu le am bifate pe toate, folosesc foarte des chiar si high beam assist, e foarte precisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Covorase ptr interior/ portbagaj gasesti la preturi bune si calitate cel putin la fel de buna ulterior.

Portbagajul electric e ok daca permite bugetul. Ofera confort in plus, eu apreciez pedala virtuala, iar sotia inchiderea portbagajului la o simpla apasare de buton.

Daca vrei sa vezi zilele urmatoare covorasele aftermarket, da un semn. (pozele din topicul de Jurnal de bord nu se mai vad, din pacate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am comandat si eu covorasele de pe bestautovest, Gledring, le astept sa ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am vorbit pentru adaugarea portbagajului electric si a pachetului asistenta1.

Asistenta faruri si lane asist sunt deqjuns pentru mine.

Astept sa vad daca se mai poate modifica comanda. Data trecuta a fost un da fara abtineri din partea dealerului. Acum a ramas sa fac cererea scrisa si sa vedem daca se mai poate.

Chiar daca nu le mai pot adauga macar poate voi primi o data de fabricatie/livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am primit confirmarea telefonica pentru adaugarea pachetului asistenta I si pentru portbagajul electric.

Poate cei ce mai citesc pe aici sa ia aminte la mine care am facut pana acum 3-4 modificari la comanda initiala ca sa nu faca la fel.

La cat dureaza livrarea la ateca ganditi-va bine la optionalele alese pentru ca e posibil sa va hotarati pe parcurs sa mai adaugati ceva si sa nu fiti norocosi ca mine sa faceti atatea modificari fara a influenta data initiala a comenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre termen livrare nimic?

Cat estimezi momentan ca va fi durata totala de asteptare de la lansarea comenzii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nimic oficial sau neoficial de la dealer referitor la livrare. Eu as fi optimist si as spune ianuarie sau februarie dar exista posibilitatea sa vina si mai tarziu.

Asa ca ma innarmez cu gandul ca e posibil sa fie in aprilie livrarea pentru a sta mai linistit.

Am zis ca o sa mai dau o tura la dealerul din constanta dupa ce configuratorul va contine toate motorizarile atat in varianta fwd cat si 4motion dar asa de verificare sa vad ce informatii imi dau ei pentru o "posibila" comanda.

Din ce am citit pe forumurile din anglia si germania sunt destui care au primit mai rapid masinile intrucat in acest moment se fabrica numai fwd 1.0tsi 1.5tsi si 1.6tdi.

Si cei ce au comandat in europa in octombrie au primit termen de livrare  aproximativ aprilie.

Erau ceva informatii ca versiunile 4motion vor intra in productie incepand cu saptamana 45. Dar nu e nimic oficial nici in chestia asta.

 

 

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar voiam sa punctez ca ptr 4drive inca nu apare vreo omologare.

Eu o sa am drum sapt asta pe la dealer, daca nu uit o sa intreb despre livrare Ateca, desi fara ca macar productia ptr anumite modele sa fie in desfasurare, greu de obtinut vreun termen pe care sa te bazezi.

Tu pe ce data ai plasat comanda, de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor aparea pe adac certificari separate pentru 4wd. De exemplu pe siteul adac nu gasesti certificare separata pentru tiguan 4motion sau pentru kodiaq 4motion.

Dar aceste modele apar in configurator. Deci tind sa cred ca s-a obtinut wltp pe o anumita motorizare cu toate optiunile posibile.

Legat de comanda avansul initial a fost dat in iulie dar a trebuit sa modific actele in august. Deci oficial data comenzii este 24 august. Toate modificarile operate ulterior nu mi-au modificat aceasta data.

Si tot pentru cei ce vor sa se inhame la o comanda sa se stie ca la fr e cel mai mare termen de livrare. Daca in DE sau UK unii au primit masinile dupa 5-6 luni cei cu fr au de asteptat aproape 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost optimist in februarie ca va fi livrata pina in septembrie ca sa evite WLTPul. N-a fost sa fie :( si se apropie perioada asta de iarna cind chiar voiam sa ma folosesc cel mai mult de ea.  Acum astept cu nerabdare luna decembrie cind teoretic ar trebui sa vina. Am ceva indoieli si sper ca macar saptamina de fabricatie sa fie stabilita clar pina atunci. Cind vorbim de termene de livrare e foarte important sa specificam si ce asteptam(prin urmare sper ca s-a facut update la semnatura ;)). E descurajator sa vezi prin alte tari cum primesc masini comandate in aprilie si chiar august. De fapt majoritatea de acolo sint tractiune fata si de-aia vin mai repede. Am gasit poza asta pe forumul din Anglia. Omologarea WLTP se potriveste pe inceput de octombrie. Din pacate sau din fericire si informatia pe care o am eu cu luna Decembrie se potriveste. Sper sa fie saptamina de start livrari, nu de incepere a productiei.

seat.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vazusem si eu acel tabel dar pana acum nu m-am uitat bine pe el. Daca inteleg eu bine atunci incep comenzile pentru respectivele modele.

Deci posibil si productia sa inceapa tot atunci.

Deci pentru al meu 1.5tsi 4motion sapt 51 ...mai calculam si vacanta de iarna....

Avand in vedere ca pana atunci vor trage tare pe fwd si vor disparea multe din acele comenzi e posibil ca dupa intrarea in productie sa nu dureze foarte mult la modelele care pana acum nu se fabrica.

Si oricum in vest se comanda majoritatea fwd.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea, fwd, a avut termen de asteptare aproape 10 luni, nici o diferenta fata de cele 4drive. Dar productia era continua, nu defalcata cu fwd prioritar (de context), ca acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru ca posturile voastre nu au legatura directa cu subiectul topicului acestea au fost ascunse. Va rog sa reveniti la subiect, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru ca nu am zapada, m-am multumit si cu noroi.

Primul off-road, ma rog a fost mai mult soft road, dar extrem de distractiv.

Cateva dovezi.

VWForum01.JPG

VWForum02.JPG

VWForum03.JPG

VWForum04.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cu noroiul, masina nu are scut fata si nu e deloc protejata partea din fata. Eu ma gandesc serios sa cumpar un scut metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

ART 102. Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda clasa IV:

26. pătrunderea pe drumurile publice modernizate cu un vehicul care are pe roţi sau pe caroserie noroi ce se depune pe partea carosabilă ori din care cad sau se scurg produse, substanţe sau materiale ce pun în pericol siguranţa circulaţiei;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata zona e un imens șantier, drumul e doar pe jumătate asfaltat. Pana ies la civilizație dispare noroiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o rugaminte la voi, cei care aveti 4drive. Tocmai am citit pe un forum ca roata de rezerva mai ocupa vreo 100litri din capacitatea portbagajului. Pt mine cei 485 l specificati pentru 4drive erau in limitele acceptabile. Daca insa capacitatea portbagajului se reduce la vreo 400litri, cu 2 copii si obisnuit cu 500litri actuali va fi complicat. 

Portbagajul din masina de test era ceva de genul asta la care am presupus ca mai scad cei 25litri pt 4drive:

dsc_9718.thumb.jpg.02ac2f9cec93b03faf293b0d7802121d.jpg

Din pacate nu mai tin minte daca avea sau nu roata de rezerva.

Acum cind m-am uitat mai atent am vazut ca pt 4Drive cu roata de rezerva portbagajul arata asa:

   1437121140_4drive2.0TDIDSG2.thumb.JPG.ed58e2e1241e750e0d5d8fecfc306516.JPG

Va rog pe voi cei care aveti 4 drive si roata de rezerva sa-mi spuneti care din cele 2 variante de portbagaj le aveti. Merci.

PS:presupun ca intre diesel si benzina sau intre automat si manual nu sint diferente in portbagaj.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta 2.

Iti recomand sa Iti iei plasa separatoare.

Daca pui bagajele in picioare e ceva spațiu. Daca calculez doar volumul disponibil cand e utilizat si raftul care se ridică o dată cu usa spate, nu iti mai ramane prea mult loc. Pe adâncime un troler mare intra la marele fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!