Jump to content

Alegere jante OE - Golf 7


Skiper1a
 Share

Postare recomandată

La un consum mai mare, confort mai mic, un design frumos.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, poate ca o sa par acid dar s-a mai discutat de 1 milion de ori si crede-ma, cazul tau nu face nota discordanta. 

1. Cu ce tip de suspensie vine masina?

2. Ce asteptari ai?

Raspunsuri posibile:

1. Daca masina vine cu suspensia normala atunci vei avea in primul rand o "problema" vizuala. Cand vei pune rotile pe 18 golful va arata oarecum "pe picioroange". Daca in schimb ai suspensia sport atunci masina va arata foarte bine.

2. Masina are DCC? Daca nu, atunci diferenta de comportament va fi sesizabila insa nu insuportabila. Vei pierde la confort insa vei castiga stabilitate si viteza de reactie a masinii la schimbari de directie. Pe scurt vei avea o masina mai fun to drive. Daca insa ai DCC atunci diferenta ca fi ceva mai mica pentru ca ai posibilitatea sa "te joci" cu setarile optiunii: confort, normal si sport.

De asemenea conteaza foarte mult si ce anvelope vei lua. Spre ex, gy assy 3 au talon mai moale decat aproape orice altceva asadar vor fi ceva mai confortabile.

Edit: ca a adus Calin vorba de consum. Diferenta este de regula 0.5 l pe inch. Dar si aici te poti juca cu indicii anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cu ce anvelope vine din fabrica..asta o sa stiu cand ajunge.. vad ca la aceste jante am de serie suspensie sportiva...

dcc nu o sa am... eu sper sa ma simt bn in ea..  

calin.g.. cat de mare sa fie consumul in plus?

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca e vorba de golf 7 2.0 tdi cumparat de nou,nu? In cazul asta sigur masina vine cu suspensie sport dar si cu suspensie independenta pe spate. Deci confortul va fi destul de ok iar consumul cam cu 1 litru mai mare fata de cele pe 16 inch. In schimb aderenta si tinuta pe un drum virajat vor fi net superioare. Pe iarna sa ramai totusi la un set de jante pe 16 sau 17 inch. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da va fi un golf 7 cumparat de nou... aici unde sunt de iarna nu e obligatoriu..daca am lanturi ..

se pare ca suspensia independenta va fi si pe fata...

cu 1 litru in plus nu moare nimeni..importat sa ma simt eu bine

oricum ms de sfaturi

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la Golf, la motorizarea ta, dar la mine la E90 era diferenta destul de mare, 1,5l  si demarajul suferea putin, am trecut pe 17 nonrunflat, alt consum, confort pe drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MariusPD  la toate golfurile suspensia e independenta pe fata, insa pe spate devine independenta doar de la 125 de cai in sus. Ce e sub, primeste semi-independenta (ca pe golf 4 cam) si implicit va fi mai putin confortabila. Jantele sunt cel mai usor de schimbat in caz ca nu te obisnuieste cu ele, dar daca ai drumuri bune prin zonele tale, nu vei avea probleme.

@calin.g  la tine diferenta mare la consum era data probabil si de cauciurile runflat vs nonrunflat, primele fiind mult mai grele. Ceea ce nu e cazul cand vorbim de golf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca cele care-i vin lui Marius pe masina sunt nonrunflat la jante pe 18, imi e greu sa cred, ca diferenta de consum e mai mica avand in vedere motorizarea de 105 cp , slaba pentru roti pe 18,  am simtit disconfortul la 163cp. e diferenta sesizabila.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine masina o sa fie de 2.0 de aceea am cerut si pareri pt aceste jante...

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minute în urmă, calin.g a scris:

Si crezi ca cele care-i vin lui Marius pe masina sunt nonrunflat la jante pe 18, imi e greu sa cred, ca diferenta de consum e mai mica avand in vedere motorizarea de 105 cp , slaba pentru roti pe 18,  am simtit disconfortul la 163cp. e diferenta sesizabila.

El stie cel mai bine cu ce o sa ii vina masina, dar, spre deosebire de bmw, golful in principal vine cu roata de rezerva si anvelope normale. 

Daca spui ca ai simtit disconfortul la 163 de cai inseamna ca nu ai inteles nimic din ce am scris mai sus cu punte semi-independenta si suspensie independenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu stiu cu ce cauciucuri vine masina pana o sa ajunga..da stiu sigur ca nu o sa am roata de rezerva.. ?

va rog nu va certati..parerile sunt de folos de la amandoi.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac polemica, am emis o parere a unuia care a avut jante pe 18 pe o masina cu suspensie sport, independenta, pentru Romania nu e ce trebuie, (Mihai vorbeste din carti, nu cred  ca are pe Beetle jante pe 18 sa vada diferenta  majora) la tine acolo e alta treaba, sa le invarti sanatos ca sunt frumoase, ne spui tu cum se comporta cel mai bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g Ai dreptate, nu am jante pe 18 pe beetle, dar am mers cu alte masini cu jante pe 18 (si anume superb 2 si bmw e90) care erau mai confortabile decat masina mea cu suspensie stock si jante pe 16. Dar, niciuna din ele nu era cu cauciuri runflat, superbul avand roata de rezerva. In cazul bmw-ului, proprietarul mi-a spus ca jantele pe 18 cu runflaturi ii scoteau pietrele de la rinichi si risca sa mearga cu nonrunflat, jante pe 18 si fara roata de rezerva pentru ca e o diferenta majora, in bine. In conditiile astea, daca as fi vorbit despre masina mea cu jante pe 18, atunci chiar as fi vorbit aiurea, dar asa am oferit o opinie despre masini cu suspensii mult mai rafinate decat a mea, tocmai pentru a-i fi de ajutor colegului. 

@MariusPD Pana la urma cel mai mult conteaza calitatea drumului pe care mergi zi de zi si in functie de asta trebuie sa alegi marimea jantelor si duritatea suspensiei (normala sau sport). Nici eu si nici altcineva nu poate sa iti spuna ca masina se va simti groaznic cu jante pe 18 daca tu acolo mergi numai pe sosele ca-n palma pentru ca nu ar fi deloc adevarat. In Bucuresti si cu jante pe 16 zici ca se dezmembreaza masina la ce cratere sunt... 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, asta am spus si eu, la noi se simte un disconfort, cel putin eu am renuntat in favoarea confortului chiar daca aratau f. bine, nu mi-au placut, am trecut la 17 cu anvelope normale, alta viata, cat despre design nu e mare diferenta de 0,5 la talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, calin.g said:

Si crezi ca cele care-i vin lui Marius pe masina sunt nonrunflat la jante pe 18, imi e greu sa cred, ca diferenta de consum e mai mica avand in vedere motorizarea de 105 cp , slaba pentru roti pe 18,  am simtit disconfortul la 163cp. e diferenta sesizabila.

Pot fi si de 19". Nu se pun runflat pe Golf, de fabrica.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus de asta, ce dezbateti voi e o chestie pur subiectiva. Ceea ce pentru unul poate sa fie un chin si sa ii omoare spatele si rinichii, pentru altul poate sa nu fie nici o problema. Plus ca mai conteaza destul de mult si suspensia, nu doar jantele.

Eu unul in momentul asta am pe Golf jante pe 18'' si DCC, dar pe care il tin 100% doar pe sport si inca mi se pare destul de moale setupul, venind de pe un Scirocco unde aveam jante "doar" pe 17'', si unde intr'adevar imi zguduia rinichii dar si statea masina ca pe sine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!

Am o curiozitate... in momentul asta rulez pe niște jante originale Vw de 15 cu anvelope de 195/65/15. Iarna și Vara.

Intrebarea mea este dacă as putea schimba anvelopele de vara cu ceva mai lat. 205 mai exact. Fără sa schimb jantele. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste ceva de genul asta:

https://tiresize.com/calculator/

sa verifici care e diferenta exacta dintre diverse dimensiuni de cauciucuri. Recomandat e sa ramai la dimensiunile trecute in carte, inclusiv din punct de vedere legal (casco de ex)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! 

205/60 R15 e cel mai apropiat de standard. -1.2% in diametru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si daca poti sa pui 205 pe jantele tale ca e si asta de luat in calcul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare Baieti,

As dori sa-mi achizitionez un set de jante pe 17 pentru un golf 7. Atasez modelul pe care il caut.

Aveti idee unde as putea gasi? Nu ma intereseaza sa fie neaparat produse de VW sau stantate VW.

jante 17.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva daca niste jante cu 8.5j ET 40 cu cauciucuri 235/35/19 pe suspensie stock se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stoc nu, difera portfuzete, etriere, amortizoare arcuri si bare antiruliu... dinamica sasiului nu este calculata pentru dimensiunile tale... masina va avea tendinte sa faca curbe singura pe asfalt in drum drept.

Parerea mea este sa montezi doar ce spune fabricantul! Trimiti mail la reprezentanta ta si vei primi lista oficiala cf seriei de sasiu a masini... ce nu se trece in tabelul furnizat de ei nu are drept de echipare.

Pentru masina 2.0TSi R 296hp-330hp se poate monta urmatoarele dimensiuni pentru 2.0tdi sunt o gluma proasta.

225/40ZR18 7.5Jx18 ET51 5x112M14 x 1.557.1

225/35ZR19 7.5Jx19 ET49 5x112M14 x 1.557.1

235/35ZR19 8Jx19 ET50 5x112M14 x 1.557.1

235/35ZR19 8Jx19 ET45 5x112M14 x 1.557.1

255/30ZR19 / 235/35ZR19 8.5Jx19 ET45 / 8Jx19 ET40 5x112M14 x 1.557.1

Se va potrivi si dimensiunea specificata de tine dar masina va deveni RatCar specifica doar evenimentelor de show... nerecomandat pe drumuri publice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o intrebare la care inca nu am gasit raspuns. Pe un Golf 7, 1.4 tsi, 150 cai, suspensii sport din fabrica, cu jante pe 17 (Dijon) se pot pune jante de 15, tabla, standard (doar pentru perioada iernii)? Se micsoreaza garda la sol sau sunt probleme de compatibilitate? Multam anticipat pentru raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!