Jump to content

Instrument cluster IC (ceasuri) - probleme


Shok
 Share

Postare recomandată

am si eu aceeasi problema. Dupa ce am inlocuit senzorul de viteza ieri mi s`a aprins iar beculetzul CHECK iar dupa o diagnosticare am aflat ca e tot acel senzor. Mi s`a resetat eroare si ramane de vazut daca imi apare iar.

T - VALI : Ai aflat pana la urma unde era problema?

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 218
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    16

  • Al Bundy

    11

  • Ice_2k

    10

  • cudritescuvictor

    9

am si eu aceeasi problema. Dupa ce am inlocuit senzorul de viteza ieri mi s`a aprins iar beculetzul CHECK iar dupa o diagnosticare am aflat ca e tot acel senzor. Mi s`a resetat eroare si ramane de vazut daca imi apare iar.

T - VALI : Ai aflat pana la urma unde era problema?

Numai bine !

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate nu ,........sunt si eu cu ochii pe bord in asteptarea reaprinderii martorului iar dupa aceea trebuie sa ma prezint din nou la Augsburg.

Am inteles ca au comandat si ei VAG-COM-ul deoarece programul folosit de ei nu facea fata.

Salut si succes...poate scapi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Iar mi s-a aprins beculetul "CHECK" pe bord si asta inseamna doar un singur lucru : senzorul de viteza. Sunt in aceeasi situatie pt ca l-am schimbat acum cateva luni si mi s-a mai aprins doar o singura data de atunci. Am fost la cineva care are tester, mi-a sters eroarea si acum vad ca a reaparut. Care sa fie problema? Ma poate ajuta careva cu o scanare VAG Com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nimeni nu stie ce ar putea fi? Se poate sa fie contactul intre bord si vitezometru slab? In afara de solutia asta alta nu vad, decat aceea de a reseta eroarea de fiecare data :banghead: . Masina nu se comporta diferit...Totusi e enervant sa mergi cu acel beculet "check" pe bord..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca senzorul furnizeaza informatii gresite/intrerupte e identificat ca senzor defect. Acelasi fenomen se intampla si daca nu primeste chiar senzorul iformatii corecte. Nu stiu cum, de unde, de la cine primeste senzorul impulsurile (banuiesc ca ele sunt magnetice) dar ar trebui luat in considerare si faptul ca s-ar putea ca senzorul sa primeasca informatii gresite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul are o rotita care este antrenata mecanic de un mic pinion din cutie ....mai apoi in interiorul lui apar intr-adevar impulsurile de tensiune printr-un camp magnetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult celor care au postat. Azi m-am vazut cu dl.Voinea , am resetat eroarea si daca va mai aparea o sa ma prezint la cineva care se pricepe la electrica la masina sa vad ce are. Deci, astept sa se aprinda iar :) sper sa nu apara. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Iar s-a aprins beculetul cu pricina si mai mult ca sigur ca e acel senzor de viteza (VSS). Deci trebuie sa verific si contactul intre senzor si bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Acul vitezometrului refuza sa se mai miste. O data cu el nici indicatorul de km de la bord nu mai inregistreaza.Initial acul refuza sa se ridice de pe 0 doar atunci cand nu acceleram masina sau cand o scoteam din viteza. Ma deplasam cu 50km/h, dar nu mai acceleram si acul indik 0. Ulterior, a refuzat sa mai indice si cand o acceleram. A mai patit cineva asa ceva? Aveti idee ce poate sa fie? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am patit si eu acelasi lucru dupa ce pe percursul unui drum de vreo 300 km :Driver: a indicat normal in momentul cand am vrut sa plec de la un stop, acul...pauza parca era intepenit :) . Am ajuns a doua zi cu masina in service si au rezolvat problema scotand sigurantele de la vitezometru si introducandu-le la loc. De atunci nu am mai avut asemenea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai climatronic pe masina intra in modul de diagnoza si vezi daca pe climatronic iti arata viteza sau nu. Este un punct de start pt diagnoza. Alta solutie este sa pui un VagCom si sa vezi ce viteza iti arata acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu am climatronic. Probabil o sa merg la un dealer vw din oras sa se joace cu VagComu putin la masina, si sa vedem ce zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin brici

e ok. am rezolvat. am fost la dealerul din Sibiu si au gasit nu stiu ce fire intrerupte pe la cutia de viteza. Ei au spus k de acolo era problema. cert este k acum vitezometrul este ok. Ce m-a surprins cel mai tare a fost k pe factura "detaliata" un montat/demontat de baterie m-a costat 25 ron ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o operatiune necesara pentru a avea acces la cutia de viteze, iar bateria nu se scoate asa de usor cum ar parea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Astazi am patito si eu ! Am scos masina din service (citycenter) am avut o aripa si usa indoite calumea ... etc. Toate bune si frumoase cand ajung aproape de casa surpriza mare!! Vitezometru pauza, nu se clintea nici de al naibi! Furios ma intorc inapoi la service. Ma duc la seful mecanicilor si ii spun problema, el foarte surprins de problema cheama un electrician sa se uite la masina. Am testato pe toate partile si cu vagcom nu imi indica nici o problema am testat toata masina si nici o eroare! La test se misca acul de la vitezometru!

Pana la urma am plecat cu buza umflata, nu au reusit sa-i faca nimic!

Singurul lucru pe care la-m facut este schimbarea limbi meniului,

Astept o indrumare, un service ieftin si bun :D

Sau poate un sfat, ca am doua maini foarte dibace:)

Poate o fi deplasat senzorul de viteza ...etc

HELP PLS...

Modificat de maloje
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg, nu e problema celor de la service? de ce te complici tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema!

Lipsea o siguranta(suspect), dar e bine ca sa rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine. tocmai ma pregateam sa-ti insir lista de reparatii cu care s-au laudat cei de la service k mi-au rezolvat problema si pt kre am platit aproape 200 ron :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce in talon imi arata viteza maxima constr. 158 km/h.....avand in vedere ca eu am la bord 260.O fi bordul schimbat...E motor ATD daca va ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca ti-au gresit talonul! Viteza maxima constructiva lka Golf4 ATD Limusina este de 188KMH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bordul este comun pentru o parte din platforma de motoare a unui producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinile in 2 usi au 260 pe bord asta pt ca pe 2 usi este instalat bordul de la GTI.

viteza maxina de 158 este pt motorul de SDI

pentru ATD, cum e si al meu, este 188 in talon si eu m-am dus la 190 si mai mergea.(cred ca se duce la 210)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinile in 2 usi au 260 pe bord asta pt ca pe 2 usi este instalat bordul de la GTI.

Sunt doar 2 tipuri de vitozemetre: 220km/h sau 260 km/h.

220km/h este montat doar la 1.4 benzina si 1.9 SDI. In rest toate celelalte Golfuri au vitezometrul pana la 260km/h indiferent daca sunt 2 sau 4 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este pana la 260 km/h - dar banuiesc pentru ca a fost la sfarsit de serie si are multe chestii "gratuite" puse: AC, 205/55 R16, inele cromate la ceasurile din bord, geamuri si oglinzi electrice. Sau sa fie pentru ca am 2 usi? :D

Cu 5 luni inainte, un prieten si-a luat un G4 identic cu al meu si are 220Km/h pe ceas (si fara inele... :D ).

(Pentru clarificare: am 1.4 benzina 75CP, cum e in semnatura!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doar 2 tipuri de vitozemetre: 220km/h sau 260 km/h.

220km/h este montat doar la 1.4 benzina si 1.9 SDI. In rest toate celelalte Golfuri au vitezometrul pana la 260km/h indiferent daca sunt 2 sau 4 usi.

Imi pare rau, dar nu ai dreptate. Am 1.9 TDI ALH 90CP si am bord cu 220km/h. Si am mai vazut asta la multe alte Golfuri TDI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!