Jump to content

Golf 6 - Lumini de zi - DRL


Cocoon
 Share

Postare recomandată

Daca lasi switch-ul pe auto si e lumina e normal sa mearga doar DRL,daca acoperi senzorul de pe parbriz cu ceva nu va mai primi lumina si se vor aprinde luminile de intalnire(xenon la tine) impreuna cu stopurile de pe spate.

Modificat de tfv82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    19

  • The_Ego

    12

  • Mistery

    10

  • gmihai24

    6

22 hours ago, GabiB77 said:

pe DRL, in niciun fel nu ai cum sa ai stopurile aprinse pe spate, s-a mai discutat in topicul dedicat

BA da, se poate, cum sa nu.

22 hours ago, giamgiu said:

Sunt curios de o chestie. Înainte când aveam stopurile cu bec incandescent și switch-ul pentru lumini era pe auto erau aprinse și stopurile. Acum de când am pus stopurile cu led, pe timp de zi daca switch-ul e pe auto, stopurile sunt stinse. Doar daca pun pozitia se aprind dar daca pun pozitia scade intensitatea Led-urilor de pe DRL fata. Exista vreo codare sa am și stopurile aprinse când sunt pe auto sau sa maresc intensitatea DRL-urilor când sunt pe poziție?

depinde ce codari ai facut dupa ce ai pus stopurile led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre "auto" nu am observat ca e in fraza, mi-am adus aminte doar de aceasta postare:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Al Bundy said:

BA da, se poate, cum sa nu.

depinde ce codari ai facut dupa ce ai pus stopurile led.

Byte 18 - 04

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, GabiB77 said:

despre "auto" nu am observat ca e in fraza, mi-am adus aminte doar de aceasta postare:

era prin 2011, acum am mai descoperit si noi codari, mai bine zis am mai invatat sa umblam in eeprom.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate din byte 18.

Ultima la care am butonat a fost un Passat B7, la care am facut retrofit la bixenon-ul oem, leveling, etc. Si am putut aprinde lampile spate cu DRL fata - pe DRL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, am o mica mare problema si anume, am activat functia la DRL ca sa se stinga cand semnalizez, am ramas surprins sa vad ca se stinge in partea opusa, pe avarii se sting amandoua. Ce ma sfatuiti? Sau unde sunt conectate ca sa inversez firele macar?

Am faruri cu halogen, sunt clasice.

Multumesc.

Modificat de gmihai24
am uitat sa mentionez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt conectate in centrala electrica. DAr, ca sa verifici daca sunt conectate OK, scoate un bec de DRL de pe o parte si vezi ce eroare iti da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai exact sunt conectate, ce pini folosesc? O sa fac si testul respectiv dar sa stiu ce fac in caz ca sunt inversate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Black connector

6 - Left Daytime Running Lamp (DRL) Lamp -L174-

nu gasesc unde e pt dreapta... curios.

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca ii trebuie un depinator sa traga pinul afara, altfel....cam greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Black connector

28 - Right Daytime Running Lamp (DRL) Lamp -L175-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in doc eu am gasit asa pt black 28:

28 - Left Back-Up Lamp -M16-

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc, am gasit si schema electrica la toata masina si cu specificatii/culori cabluri etc. are 1165 pagini pdf :huh:

L174 -left DRL pin6   albastru/galben

L175-right DRL pin28 albastru/verde

Asadar manualul gasit este bun

 

Am verificat eroarea prin scoaterea becului si se pare ca eroarea este pe partea cu becul scos.

Buuuun, schimb pini intre ei si automat se muta eroarea pe partea opusa cand se arde becul (sa presupunem), ar mai afecta cu ceva acest schimb?

1.pdf

11 hours ago, F l o r i n said:

Doar ca ii trebuie un depinator sa traga pinul afara, altfel....cam greu.

Ba sa vezi cei dau eu afara ca nu mi-au platit chiria si mai se si joaca prin gauri :rolleyes:

O fac pe romaneste, tai firele respective le intercalez, le sudez si le pun tub termoretractil. Nu cred ca ar fi o problema.

Numa ca becul fiind dublu filament sa nu detecteze ceva aiurea centralita si sa se inhibe , asta e duda mea cea mare. :huh:

Modificat de gmihai24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca eroarea este pe partea cu becul scos de ce mai vrei sa tai sa inversezi firele?

sunt legate corect, m-as fi mirat sa fie pe invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cand semnalizez stanga se stinge dreapta iar cand semnalizez dreapta se stinge stanga, asta e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca le inversezi si ti se arde sa zicem drl-ul de pe stanga o sa ai mesaj ca e ars drl-ul de pe dreapta :))

nu inversatul e solutia, problema e cred in alta parte

sa nu mai spun si de faptul ca o sa fie o placere a naibii sa tai si sa lipesti fire sub bord la bcm, la pozitia care e acolo si spatiul foarte limitat

eu nu am activat optiunea asta sa se stinga drl cand semnalizezi, nu-mi place, arata aiurea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici un video

 

Credema ca este utila aceasta functie pe aici unde esti obligat sa ai drl aprins si sa vada idiotul, sa-i atraga atentia la ce intentii ai, poate ca 50% e moft:cool:

dar daca e acolo macar sa fie corect functionala, nu ma deranjeaza eroarea data inversa ci sa nu apara alte probleme, de aceea ma documentez de la voi:argue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit firele in soclu, e un pic chinuiala, am facut si un video rapid despre cum se face accesul catre fire

nu am vb ca sa nu sperii copiii :) totul functional si fara errori sper sa nu faca figuri cand se va ;arde; becul

multumesc pt ajutor tuturor, o zi buna va doresc si km fara reparatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pot face ca Parking light sa stea aprins in loc de faza lunga parca la intensitate scazuta pe timpul zilei?

Am faruri cu halogen si senzor aftermarket instalat care isi face treaba OK cand vine vorba de comutat pe faza scurta cand conditiile de luminozitate sunt intrunite.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica luminile de parcare sa inlocuiasca faza lunga ?

Sau vrei sa folosesti luminile de pozitie (parcare) ca si DRL ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da asta vroiam sa spun. 

 

"Sau vrei sa folosesti luminile de pozitie (parcare) ca si DRL ?"

Modificat de M@rcel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum deoarece intensitatea lor este cu mult mai mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!