Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

Te referi la bucsele de la bara stabilizatoare?ca si alea le-am schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat placutele de frana? la mine suna ceva de genu metal pe metal de la placute.. dupa ce le-am schimbat, nu s-a mai auzit.

Bucsele de la bara egalizatoare scartaie in general. Cel mai bine iti dai seama vara, cand te lasi pe aripa fata cu greutatea corpului si balansezi sus jos.. si se aude acel scartait clasic de bucse. (piesa cu nr 3 din poza atasata primului post)

Modificat de Balan Radu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un pocnet, in zona suspensiei fata, cind dau in marsarier si apoi frinez.

Am suspectat bucsa de care se vb mai sus, dar nupa ce am controlat-o pe elevator, am vaz ca nu misca de fel. Ce parere aveti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o avem si eu la fostul Golf3 - in marsarier pocnet - partea stanga fata - la mine a fost arcul !!!

si era foarte ciudat ca pe timp ploios nu imi mai pocnea .

da-i cu search in aria Golf3 si ai sa mai gasesti acolo topic-uri despre "pocnituri" fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu apare cand franez ci doar cand trec peste denivelari..ce sa mai vorbesc cand merg pe piatra cubica...parca nici volanul nu imi sta in mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea ma duc sa o ridic din nou pe elevator si va anunt ce a fost...sper sa descopar ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw-bora ridico pe elevator si intre bascula si lonjeron baga un levier si ridica in sus de el si ai sa vezi atunci unde ai joc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat acasa amortizoarele si bucsa mare de la bascula +bucse bara stabilizatoare iar cind am pus totul la loc am montat gresit pivotul inferior nu am bagat toate suruburilela locul lor [nu am elevator acasa ] iar cind i-am facut proba batea ceva .....noroc ca am auzit si am descoperit problema .Verifica la ce ai umblat sa nu fie ceva slabit

in timp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aud si eu un troncanit la partea din fata, cel mai mult la gropi de asflat, la viteze mai mici, se aude ca si cum ar fi rotile slabite din prezoane, e posibil sa fie tot de la bucsele astea? Pe spate le-am schimbat acum 2 ani pentru ca simteam gropile pana in creier, oricum au imbunatatit cu mult comportamentul masinii. Ma gandesc ca in 7 ani cat are masina tot trebuie schimbate, ca in Germania nici atat nu au fost.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ca bieletele sa pocneasca, cind dau inapoi si pun frina?

Am verificat jocurile la roti si nu am gasit nimic. Ce poate fii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula, atunci cand mergi inainte sau inapoi si pui frana si pocneste ceva este o problema la etrir sau mai bine zis la suport. Este slabit sau, in cel mai fericit caz ti-a intrat vreo pietricica(ca slava Domnului nu ducem lipsa din astea pe strazi) intre disc si placuta de frana sau pe acolo pe undeva. Daca se ajunge sa trosneasca bieleta la mers inapoi, mai are putin si se rupe. dupa parerea mea, nu bieleta este cea care pocneste la mersul inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si parca, pe zi ce trece pocnetul se aude tot mai tare, si nu il pot depista.

Azi am observat ca, daca rotesc volanul , st- dr, in scurt, se aude un usor poc, dar nu se simte nici un joc in volan sau roti. Asta am incercat cu motorul oprit, pe loc, cu frina de mina trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude acel pocnet atunci cind dau inapoi ,nu conteaza pozitia rotilor ,dreapta sau stinga ,si cred ca este de la placutele de frina .Atita timp cit masina merge de regula inainte ,la frinarea la mersul inainte nu se aude ,placutele sint impinse in etrier spre fata .Atunci cind se schimba sensul de mers si frinezi prima data placuta este impinsa spre spate si se aude pocnitura . daca dai in continuare inapoi si frinezi iar nu se mai aude .Eu cred ca de la asta se aude .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am testat , asa cum zici tu. O sa incerc sa vad, daca face si a doua oara, nu e de la placuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut testul. Sint placutele de frina, cam batine. Cred ca asta e si cauza pt care frina e mai potin eficienta. Tre sa apas mai tare pedala. Cred ca placutele sint foarte tari si de aici si franarea mai slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am si eu..cand e masina rece(iarna in special) si trec peste un hop se aude un scartait pe fata....am schimbat 2 bucse de cauciuc acum 1 an...dar vad ca acum s`au dus iar..m`am plic sa tot le schimb..mi`am luat un spary si la ung si nu se mai aud...Bafta!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in aprilie mi`am luat golf iv 1.6 16v din dec2000, 108.000km, adus direct din germania, boboc! dupa vreo 2000 de km au inceput sa scartaie bucsele de la bara stabilizatoare. schimbat. acum pe langa faptu ca scartaie alea de pe spate, mai si cloncane ca o carutza si cand incetinesc/franez parca mi se deplaseaza ceva pe sub ea si imi bate. plus scartaie usile, placa aia de sub luneta, 100 de greieri si geamul lasat pe jumate si tetiera pasagerului cand e lasata si usa pasagerului cand e muzica tare si bancheta din spate tot timpul.

concluzie: pe drumuri nemtesti, masina e aceiasi si dupa 8 ani, ramane noua... cum a intrat in tara cum incep sa pice toate, e incredibil. practic ce n`a schimbat neamtzu niciodata intrucat pentru masina lui singura uzura a fost turatia motorului si cutia, schimb acuma ca incep sa pice toate pe rand.

si totusi o intrebare: in afara de bucse, ce altceva poate sa fie cauza ca masina sa faca intocmai ca o carutza peste micile/marile gropi?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel scartait care se aude cand apesi pe masina sau mergi prin gropi este sigur de la bucsele de la bara stabilizatoare(la montare trebuia pus un pic de vaselina) iar pocniturile se pot auzi de la bratele din fata unde e posibil sa fie un surub slabit(am patit eu) asa ca pune mana pe o cheie tubulara si verifica toate suruburile de la brate(posibil sa mai fie si vreo bucsa dusa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bataia asta peste gropi nu poate fi si din cauza telescoapelor?o am si eu si am verificat toate bucsele inclusiv pivotii.de fapt a verificat un meserias si a zis ca sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil daca bucsele sunt ok atunci flansele la amortizoare sunt duse(99%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

poate face cineva o lista cu ce bucse trebuie schimbate la g4? sau eventual consumabile pe partea de articulatii/bucse.

In primavara vreau sa schimb cam tot ce tine de bucse&comp si vreau sa stiu cat m-ar costa "operatia"

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un test pentru amortizoare la un service SKODA din Baia Mare Mecanicul a spus ca amortizoarele is bune in proportie de 70 % conform testului si ca trebuie schimbate In curbe masina sta bine doar la drumul cu denivelari se mai balanseaza stanga dreapta Mie mi se pare cam repede sa le schimb :( normal la ce uzura se schimba un telescop ? mai trebuie schimbat la ele si flanse rulmenti si altele? de batut nu bate inca nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!