Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

Adu, inseamna ca baietii tai de la service au reglat directia din ochi. Mergi si fa un bracaj mai ales ca ai schimbat bucsele de la brat (e indicat de fiecare data sa refaci bracajul in astfel de situatii) si o sa se rezolve problema, mai ales ca nu risti sa ti se uzeze neuniform cauciucurile - de obicei pe interior.

Modificat de Costasd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite mai jos ce bucse ai:

post-11233-1182330309_thumb.jpg

post-11233-1182330312_thumb.jpg

post-11233-1182330315_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oho, prietenul meu, bamsemad :) , multumesc :) , de data asta a functionat functia search.Da, exact ca in prima schema furnizata de tine le-am schimbat pe cele mari de brat.Intre timp m-am interesat si mi-am facut o programare la service, problema se rezolva=>volanul se poate indrepta.

@costasd- nu cred ca e facuta din ochi directia, masina nu trage stanga/dreapta, merge f.bine, exceptia fiind ca au neglijat sa mai indrepte si volanul dupa reglarea directiei.

Multumesc pt.sfaturi, concluzia este ca problema se poate rezolva, nu este nimic grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e valabil si la mine???

Daca nu ai 4motion, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Frumoasa schema facuta de tine bamsemad acum intelege oricine ce bucse are la un golf 4. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta am si postat pozele din ETKA. Sa stie oricine, e un singur pivot si 3 bucse pe fata (pe o parte) iar pe spate o singura bucsa (pe o parte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal am gasit bucse pentru punte spate cu 37 ron bucata. A durat vreo ora si ceva sa le scot pe cele vechi, la un service, si o jumatate de ora sa le montez pe astea noi. Sunt cu camasa din plastic, nemtesti, 80 ron manopera si sunt foarte multumit de rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un pic de retineri vis-a-vis de cele spuse mai sus...

chestia cu strasul bucselor pe pozitia jos sau pe roti cum vreti sa ii spuneti se aplica in cazul bucselor ce sunt incastrate interior exterior in metal pt a nu aparea torsiunea cauciucului...si anume bucse brat fata mici si bucse punte spate indiferent ca e cu suspensie cu punte integrala semirigida(golf tractiune fata ) sau cu suspensie independenta (4motion)

bucele de la bara stabilizatoare nu intra in aceasta categorie pt ca nu au invelis metalic si bara stabilizare se invarte in interiorul lor.

cat despre bridele de prindere a bucselor se pare ca vw recomanda schimbarea modelului vechi (cele drepte) cu modelul cu cocoasa...am avut de curand un caz: golf 4 benzina a schimbat bucsele la service de 2 ori si dupa o sapt aparea scartiitul din nou...a venit la mine si am schimbat si eu bucsele din nou (model de brida dreapta) exact pe dimensiune...aceasi simptom dupa aprox 1 saptamana. acum am schimbat si bridele si am pus modelul nou de bucse si astept rezultatul...

montajul se face intradevar fara vaselina pt ca ataca cauciucul provocand imbatranirea si uzura lui prematura.

bucsele sunt aprox 10ron bucata febi sau swag iar bridele sunt 28 ron bucata total distractie piese 76 ron+manopera care difera in functie de service...la mine e 20 ron.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se manifesta masina atunci cand sunt uzate bucsele punte spate?! Pentru ca eu la franare si nu numai aud un mic "poc" venind din partea stanga spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Am fost si am dat comanda de busce si bride si astept sa vina ca sa le pot monta sa vad daca mai scartaie.. Pe mine unele bucse m-au tinut 1 zi :icon_cool: . Adik le-am pus.. nu se mai auzea nimic... iar a doua zi iar a inceput sa scartaie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

si la mine se aude un scartait usor in spate ..pot fi tot bucsele??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca este cineva care a pus bucse bara stabilizatoare cu cocoasa si a rezolvat problema cu scartaitul sa-mi dea un reply. Ca fac cu nervii nu alta asa de urat face masina. :( Si bucsele le-am schimbat acum o luna, tot pentru scartait... am pus la momentul respectiv bucse normale, fara cocoasa.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat in toamna trecuta , de atunci liniste .

Du-te inapoi in service si verifica strangerea lor . Ale mele au scartait la cateva zile dupa montare , un mic control a aratat ca nu erau stranse bine colierele.... Si ca sa fie tacamul complet , cel care le-a montat ( servive VW cu pretentii ) a pus vaselina la montaj , lucru contraindicat ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu o problema cu ceva troncanituri pe fata si spate. Am cumparat masina acum vreo 2 luni, iar cand am luat-o am suit-o pe un elevator si am constatat ca intr-adevar bucsele bara stabilizatoare trebuiau schimbate. Dar la inceput nu facea zgomot pe spate, acum insa troncane cand trec in viteza peste gropi sau denivelari. Sa fie oare flansele amortizor spate? La viteze mici nu prea face zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Un service in Bucuresti unde as putea si eu sa schimb bucsele spate stie cineva? Am inteles ca se pot schimba si fara a fi nevoie sa se dea toata puntea spate jos.

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. A inceput si a mea sa bata un pic pe fata la gropi. Intrebarea mea este urmatoarea: Ce se schimba in afara de bucsele de la bascula si capul de bara? Pivoti ceva? Preturi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pai depinde poate sa bata din mai multe cauze, bucse bara stabilizatoare, flanse, bielete antiruliu... Eu unul am schimbat acu 4 luni doar bucsele si nu mai bate dar acum ma confrunt cu laborioasa problema de a le schimba pe cele de pe spate...

Cat despre preturi intreaba-l pe Volksman in functie de ce piese vei avea nevoie. Daca stii un service care poate schimba si bucsele de la puntea spate let me know te rog.

Mai arunca o privire si aici : http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=200

Bafta

Modificat de L3fou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai completa locatia te-as putea ajuta. Nu am de unde sa stiu din ce parte a tari esti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L3fou eu am schimbat bucsele singur....trebuie sa te pricepi un pic si sa ai o presa ca altfel nu ies ca is coxate sau nu intra.....decat cu presa....si nu trecuie sa dai puntea jos...aporopo cat ai dat p bucse ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru napster: spune-mi te rog se pot schimba bucsele spate 9presupun ca cele de la punte spate) fara sa dai puntea jos??? Daca imi poti recomanda si mie un service unde se face asta, pls..ca unde am intrebat eu mi-a zis ca trebuie data puntea jos si doar manopera era 300 ron...bucsele nu costa mare lucru insa manopera dupa cum se vede e cam mare...

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alec Napster zice ca le-a schimbat singur. Si eu caut un service care sa le schimbe fiindca pe unde am intrebat mi s-a spus ca este nevoie de o unelta VW si ca pana la urma se baga sa o schimbe si fara dar am zis pass dupa ce mi-au zis ca trebuie sa dea jos puntea. Manopera e in jur de 200 depinde pe unde intrebi.

Napster, bucsele nu mai stiu exact cat au fost o sa ma uit pe factura. Ce presa ai folosit? Si cum ai reusit fara sa dai jos puntea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte usor....ridici prima data masina pe partea dreapta spate....scoti furtunele de la frana din locasuri ca sa nu le traga puntea dupa ea....apoi puntea este prinsa de masina prin aceea bucsa care are un surub foarte lung.....daca nu au fost schimbate niciodara bucsele la masina este ff greu sa il scoti pentru ca si ala este coxat......apoi dupa ce ai scos surubu puntea se lasa in jos dar mare grija....masina sa nu fie foarte ridicata p cric pentru k altfel se lasa puntea prea mult si trage telescopu dupa ea......apoi dupa ce ai lasat puntea destul d mult in jos.....te apuci si scotzi la buca....asta in caz ca nu e coxata....eu am folosit o presa improvizata....cu un surub mult mai mare decat cel care este pe masina si niste flanshe de amotizor de la o solentza....asta ca sa aibe tragere...........apoi tre sa aduci puntea la loc ca sa potzi sa bagi surubu prin ea.......nush eu m am descurcat......tre sa fii un pic indemanatic....:) cred ca am fost destul de explicit.....ciao si bafta la schimb de bucse pentru k merita si poate imi zici si mie cat ai dat p buci ca sunt curios...ale mele sunt originale si chiar sunt curios aaaaaaaaaaaaaa si era sa uit......bucile voastre in exterior sunt din plastic sau fier.....:P

Modificat de napster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!