Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

@cipo mașina cu care ai mers era 4x4 cumva? Am văzut că asta cauți dar nu am înțeles dacă și cea cu care ai mers avea 4x4. Întreb pt că tracțiunea integrală e mai puțin agresiva, chiar mai un pic mai lentă pe reprize la viteze mari în comparație cu tracțiunea față. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, era AWD, insa ma surprinde observatia ta. asteptarea mea era fix pe dos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ca masinile 4x4 sunt mai slow si mai putin fasnete, chiar si cu 20-30 cp in plus fata de alta FWD.

In alta ordine de idei, de ce nu incerci 190cp benzina sau 280cp benzina (tot motor 2.0) :D 

Motorul de pe cea de 280cp dezvolta defapt aprox 300cp, e acelasi motor+cutie de pe Golf 7R (un deliciu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo Feeling-ul ca e mai inceata chiar daca are mai multa putere e din cauza ca puterea e distribuita la toate rotile iar fata primeste mai putina putere decat una asemanatoare dar cu tractiune fata. Ca la aceeasi putere e mai inceata cea 4x4 e din cauza greutatii suplimentare si a pierderilor mai mari de putere. 

Incearca si sa gasesti si 2.0 tdi 190 tractiune fata sa vezi poate ti se potriveste mai bine stilului tau de condus. 

@bubu182 pe superb non-fl nu exista motorul de 190 de cai. Exista 1.8 tsi 180 de cai (care e de luat in calcul dpmdv doar cu cutie manuala), 2.0 tsi 220 fwd si 280 4x4 (ambele cu dsg umed).

Echilibrul perfect daca nu tii la consum asa mult il ofera dpmdv 2.0 tsi cu 220 de cai. Silentios, fiabil, decent la consum fiindca e mai usor si nu are 4x4, sprinten, pereche foarte buna cu dsg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incetam aici discutiile despre motoare si motorizari, sunt superflue si oricum nici exacte nu sunt ... la breakul din semnatura mea cifrele sunt mai bune sau semnificativ mai bune decit la acelasi utilaj FWD. Va rog sa va canalizati pe consiliere de achizitie, ce motor si cutie trebuie se convinga omu' daca e hotarit sa cumpere, ca masini se gasesc slava Domnului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

On Topic: am mai testat vreo 2 masini similare 190CP TDI DSG 4x4, dintre care doar SportLine mi-a lasat impresia ca e ceva mai dinamica. Am pus insa achizitia on hold, asteptand salonul de la Geneva si lansarea Face Lift la cea de mai sus.

Va multumesc pentru comentarii.

 

Eu vad ca insisti cu vitezele, daca vrei aplicam si Regulamentul 

Modificat de vdragos
Viteze peste cele legale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate n am citit eu toate post-urile, dar faceliftul la Superb este lansat de 9 luni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipo faceliftul a aparut de ceva timp, gasesti la dealeri masini la test drive. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce părere aveți de un Superb nou, Ambition, 1,5 TSI 150 CP, manuală, cu opționale de vreo 2500 euro, la un preț ce ar include rabla, dacă se încadrează, de cca 24000 euro?

Oare s-au remediat la facelift problemele cu acele zgomote despre care s-a discutat pe forum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, dadusem avans de un passat avance cu dsg dar aparent vw inchide fabricile in contextul actual... :( asa ca incerc sa ma reorientez.

Am vazut ceva masini pe stoc dar imi e neclar cum sta treaba cu superb ambition si am cateva neclaritati.

In varianta de baza are faruri led sau normale? Cum imi dau usor seama daca este facelift sau nu? In stocul dealerilor nu pare sa zica si dupa faruri pare facelift totusi cand ma uit la dotari unele au faruri cu halogen (poate au gresit).

Legat de senzori de parcare, vad ca are in spate, se pot pune ulterior pe fata si sa fie ca cei originali? Camera video merge?

Bolero MIB 2 ce diagonala are? Nu imi dau seama cum arata...

Daca are front assitant mai pot pune ceva gen lane assist, acc, etc? Ma refer in principal la sistemele de siguranta.

Unele vad ca au "Cleverpack Ambition", astia sunt prefacelift? Asta inseamna ca masina a fost produsa cu mult timp in urma, nu?

 

Oscilez intre https://stoc.skoda.ro/car/C-2019-0722381-RO care e in Buc si ajung usor si https://stoc.skoda.ro/car/C-2019-0720036-RO care arata bine dar de dus la Iasi imi e extrem de greu.... As suna sa intreb, eventual sa vad si daca le mai au dar inainte de asta incerc sa inteleg daca merita sa ii sun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In varianta de baza ai doar luminile de zi si proiectoarele de ceata led(uitate la dotari standard si ai sa vezi ce spune Faruri Basic LED cu lumini de zi LED).

Din ce m-am documentat poti activa Lane assist doar daca ai camera de la oglinda, asta ar insemna sa ai ca optional pachet top led sau Inteligent light assist.

Da, la cele care vezi  "Cleverpack Ambition" sunt non-facelift.

Prima masina din link este facelift( Pachet TOP LED care contine matrix led este doar pe facelift)  si cea de-a doua este non-facelift(in dotari optionale ai sa vezi  ***WLTP 1 - lista final serie). 

Eu am dat comanda de un superb acum vreo luna si momentan nu am fost anuntat ca se inchide fabrica, desi vazusem ca si Cehia intra in carantina. O sa sun dealerul sa vedem daca are ceva informatii.

Modificat de doggy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de raspuns, ma ajuta sa stiu ceva clar de la cineva care s-a documentat mai devreme, cel putin cum facusem eu cu passat-ul.

Legat de scaune, se poate regla suportul lombar, bancheta din spate are cotiera cu loc pentru pahare? In spate exista guri de ventilatie? Sunt diferente de confort la scaune fata de style? Intreb pentru ca la advance erau alte scaune....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. cum a spus si colegul, Superb facelift are faruri led, in timp ce cel de dinainge, are optional, faruri cu xenon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am fost atent la asta, dar imi este greu sa cred ca nu poti regla suportul lombar(la Octavia din dotare se regleaza). Da, are suport de pahare. Da, exista guri de ventilatie in consola centrala. Nu stiu, nu am testat scaunele la varianta Style, dar as crede ca difera doar tapiteria. Ar putea sa ne spuna colegii daca la modelele anterioare erau diferente de scaune(confort) instre Ambition si Style. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. Si eu am la octavia cu suport lombar reglabil dar la passat nu era iar scaunele erau diferite la trendline fata de restul.

Multumesc mult pentru raspunsuri. Astept sa vad ce imi zic, la cea prefacelift nu mai sunai sa discut iar la cealalta intelesai ca e data dar ramasa sa mai vedem ce au pe stoc. Sper sa gasesc ceva ok, parca ma vedeam deja in masina noua cand a venit vestea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si fabrica din Cehia se inchide pana pe 5aprilie. Sa speram ca pana atunci se linistesc apele si apoi se va deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, ce inseamna trapa electrica portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, pana la urma o sa merg pe superb desi aparent nu se mai inchide fabrica de la wv dar chiar urasc sa zic ceva si sa fac altceva... Inteleg ca passat-ul se va produce oricum dar o sa ramana la dealer si imi iau banii inapoi.

Din pacate si trapa asta si multe altele sunt dotari inutile cel putin pentru mine dar o iau asa si asta e desi platesc cu peste 2000 de euro in plus fata de passat.

Multumesc de ajutor si clarificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Lascae Bogdan

Salut, am si eu o intrebare in legatura cu Superb 3 FL , in configuratorul online daca bifez scaune fata/spate incalzite ma obliga sa iau si climatronic in 3 zone , cand am fost la dealer i-am spus ca vreau scaune fata/spate cu incalzire dar nu mi-a spus de climatronic spate 

nimic, intrebarea mea este :vine automat cu climatronic daca am ales optiunea cu scaunele incalzite sau vine cu acel ceas digital?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La versiunea Style ai inclus climatronic în 3 zone. Probabil ai configurat pe Ambition, unde ai climatronic cu 2 zone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lascae Bogdan

Salut, pe versiunea Ambition ma obliga sa bifez și climatronic în 3 zone nu pe Style

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreti echiparea Ambition va recomand o proba de drum inainte, nu sunt asa confortabile scaunele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Ambition ai Climatronic doar pe două zone. Pentru a avea încălzire în scaunele pe spate trebuie cel cu trei zone, de aceea te pune să-l adaugi în configurator. Probabil că dealerul nu a mai menționat dependența, el a bifat opțiunea cerută de tine și ți-a dat prețul final. Dacă ai primit o ofertă printată/pdf, climatronicul pe 3 zone în mod normal ar trebui să fie acolo.

Modificat de zaboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lascae Bogdan

Am inteles, nu am oferta printata, probanil nu știe pentru ca el a zis ca nu am nevoie de climatronic pe spate cabd a bifat încălzirea:), în privința confortului scaunelor nu poate fi mai rău decât la Logan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!