Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

14 hours ago, DorinGh said:

Numai ca diferenta de 7000 euro, pe acelasi nivel de echipare (ce-i drept si cu alt kilometraj), e un argument destul de puternic. Mai am o temere, aceea ca benzina sa nu fi fost masina de test-drive (avand in vedere kilometrii putini).

Intre cele 2 e mult mai dubioasa cea pe motorina care a facut 70k in 4 ani, in Germania ?????? Pe bune ? Probabil ca batranica a mers cu ea doar pana la Aldi-ul din colt....

Nimeni nu tine de TD, nici macar in Ro, o masina 4 ani, avand in vedere ca sunt diferente serioase intre MY15 si MY19. Cam cum crezi tu ca ii arata neamtul unui potential client o masina cu infotainmentul vechi, asta ca sa ma refer doar la una dintre diferente...

Daca tot ce te intereseaza e cel mai ieftin Superb 3 posibil, vezi ca sunt pe net si la 13k Eur. Doar vreo 130 000 rulaj, evident, proaspat adusa.

Iar daca tot ce conteaza e sa fie ieftina,  nu inteleg de ce te uiti la L&K. Cauta Ambition si aia e.

Sau vrei o masina care a fost +40-45k de noua sa o iei in 15k si sa aiba si 50k rulaj ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, DorinGh said:

Problema este ca voi folosi masina 70% din timp in oras, drumuri scurte de 15-20 minute (atat fac pana la serviciu). Deci benzina este mai indicata.

Parerea mea..e ca nu te orientezi la masina care trebuie. Nu e masina de oras - e lunga o sa ai probleme cu locurile de parcare. Iar puterea 200+ pentru oras este...inutila cel putin. Daca totusi ramai la superb ia-ti pe benzina..tinand cont ca o folosesti in oras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Masina are absolut toate dotariile posibile de fabrica", inclusiv faruri LED!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru opinii ? m-ati mai adus cu picioarele pe pamant ?

Pana acum mi-e clar ca voi alege benzina, dar varianta mai "cuminte" de 1,4 150 CP (ramane un vis frumos cea de 220, dar nesustenabil). ma intreba cineva de buget, ar fi de 15k cash si restul din credit, inca vreo 7k, judecand la rece. Nu am posibilitatea de a o lua pe firma.

Legat de alte criterii - am unul singur la care cam tin: interiorul bej, de aici orientarea catre style sau L&K, desigur cu avantajul unor dotari superioare implicite.

Am mai facut niste cautari si am dat peste asta: Skoda Superb 1,4 TSI DSG Style

Cred ca alegerea ramane pana la urma intre:

1. Benzina SH Style cu 40.000 km 

2. Benzina Noua Ambition cu 0 km

Asta e dilema de baza. Weekend placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DorinGh vezi că este un coleg cu Superb 3 care a montat huse bej și care arata OEM . Asa ca nu trebuie obligatoriu sa mergi pe echiparea Style sau LK . La bugetul pe care îl ai cred că te incadrezi la una noua pe benzină. Ambition pe benzină este 25.000 euro , dacă găsești un pe stoc și la sfârșit de serie/an cred că poți obține un discount important. Mergi la dealer și vorbește direct, o sa fi surprins de diferențele de preț fata de site. Acum la sfârșit de an este cea mai buna perioada , incerca sa le vanda să facă loc noului model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, DorinGh a scris:

Pana acum mi-e clar ca voi alege benzina, dar varianta mai "cuminte" de 1,4 150 CP (ramane un vis frumos cea de 220, dar nesustenabil).

Mai exista si varianta cu 1.8 tsi care se gaseste si pe style. Asta asa ca un compromis intre cele doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras 1.8 nu are niciun avantaj in fata 1.4-ului. Concret, daca nu stai peste 4k rpm non stop sau ai de gand sa faci soft nu exista motiv real pentru care sa alegi 1.8-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciolib, da, dar pe langa scaune mai este si plansa de bord, plafonul...nu imi plac masinile cu interior negru, mi se pare mult mai luminos si mai elegant un interior bej.

 

Revenind, ii dau dreptate lui @75NOR: la 25.000 euro as avea un Ambition nou, 1.8 si as fi fericit ca e nou, dar pe de alta parte l-as simti mereu incomplet si inferior fata de un Style SH 1.8 cu vreo 40k km. Pana la urma conteaza bucuria de a te urca in masina in fiecare zi, placerea a de a calatori in ea. Si cred ca, la bugetul meu, ar fi mai mare intr-un Style SH (cu interior bej si mai multe dotari) decat intr-un Ambition nou.

 

Sarbatori fericite tuturor!! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara. Imi caut masina. Am gasit una, aici in tara, care la prima vedere, parca pare prea frumoasa sa fie adevarata...Skoda Superb din 2016, cu 31.000 km acum, adus din Germania la 8000km de cineva, care in 2017 decembrie vinde masina la actualul proprietar, care acum si el il vinde..pentru ca vrea sa-si cumpere... Audi... Motor 2.0 tdi, 190 cp, DSG, navigatie mare, trapa, incalzire stationara, bancheta spate incalzita, suspensie adaptiva DCC, ACC , FA, Canton hifi, park pilot....si restul de optionale "banale " la o versiune Style...Pretul: 19.500 euro. Stare perfecta, fara accident. Nu mai are garantie. Atat am aflat de la proprietar. Astept parerile Dvs. Merita macar sa ma duc sa vad masina la 500km sau nu? ?

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e pretul unui Ambition acelasi an dar de 150 de cai si cu 114 mii de km la Weltauto. Daca ar fi spotless, ar vinde-o pe loc la Weltauto, nu? Ca 190 cu DSG nu vad acolo sub 30 de mii la km astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai Weltauto dau niste preturi la buyback de tot...mai ales daca nu cumperi ceva mai scump tot de la ei, deci, poate de aceea nu vinde omul la Weltauto...

Modificat de vdragos
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 mii pe o masina care se vinde cu 27 nu ar fi un real chilipir? Ha!

LE M-am mai uitat si pe alte locatii de anunturi ... e ieftina ieftina la 19 mii. Cea mai apropiata dar idem de dubioasa e pe la 21, reprezentantele sub 25 de mii nu cer pe asemenea dotare si kilometri mai multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lol, inseamna ca a mea care are 23000 km si doar 4x4 diferenta as lua 22000 euro?? Ceva nu e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clrandrei a ta nu este din Germania :) just kidding

@DDoc daca masina este intradevar cum spune vanzatorul pretul este foarte bun.

De ex. in toamna pana sa cumpar masina din RO am cautat sa iau din Germania ( din ratiuni de TVA) si nu am gasit la KM / dotari si pretul asta nimic. De ex Style 2X4 sarea de 22.000 eur ; 4X4 era peste 26.000 eur . Vorbim de masini pana in 30.000 km. Cere mai multe detalii ( istoric , revizii etc ) , verifica cine vinde daca mai are si alte  anunturi.  Inteleg ca deprecierea la Skoda este mai mare dar totusi o masina de 3 ani cu echiparea descrisa si cu doar 30.000 km .......  ???

Nu vreau sa te desumflu dar sunt banii tai si e bine sa verifici toate aspectele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  De ce nu mai are garantie? In Germania nu se da 4 ani? Daca Km sunt reali, trebuie sa aibe inca cauciucurile cu care a venit din fabrica. Km din bord trebuie sa coincida cu Km de la DSG.  Neaparat trebuie platit un raport la inspectorauto sau autodna ca te poti trezi ca cumperi 2 jumatati de masini diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia VAG standard este 2 ani. In Ro se mai dau 2 ani suplimentari de la importator, evident daca masina este cumparata de la importator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In ultima perioada m-am tot gandit sa imi cumpar o masina noua. Initial am zis ca sa imi iau SH dar am ajuns la concluzia ca majoritatea in tara sunt tepari si decat sa dau 19-20k pe  o masina care imi poate creea probleme si sa regret mai bine fac un efort si incerc una noua.

Am facut o configuratie pe skoda.ro si evident, pretul a iesit mare. Planul meu e totusi sa dau un avans de 15-18k restul sa iau credit auto de la Porche bank dar nu as vrea sa am rata lunara mai mare de 1200 - 1300 lei. In momentul de fata rata mi-ar iesi in jur de 1700 lei conform calculatorului de pe site.

De ce postez aici? As vrea sa stiu, poate aveti experienta, cam la ce discount (min - max) sa ma astept si daca ati fi in locul meu la ce ati renunta sa ajungeti in buget.

O sa imi motivez unele decizii pentru optiuni scumpe adaugate

Adaptive Cruise Control - Merg destul de mult in oras prin traffic si ma ajuta sa fiu mai putin stresat in situatiile "bara la bara"

- Driving Mode Selection - Cel mai important lucru pentru mine este confortul dar cand sunt singur in masina vreau sa ma si pot "juca" putin

- Faruri Bi-Xenon - aici am dubii destul de mari, initial nu am optat pentru obtiunea asta fiindca sincer nu stiu daca merita dar am discutat cu cineva si cumva m-a convins ca sunt foarte utile si arata super smecher 

- Interior piele / piele artificiala - Aici ma gandesc la aspect si utilitate. Uneori mai calatoresc si cu cainele si inevitabil mai murdareste interiorul. Pielea imi permite sa tin curat mai usor. Am optat pentru scaune incalzite/ventilate pentru a rezolva problema de incingere/ingetare a scaunelor pe timp de vara/iarna (nu am avut piele pana acum, rog cunoscatorii sa imi spuna daca merita)

- Scaune fata reglabile electric - din pacate, in momentul in care am ales Interior piele, m-a fortat sa pun si scaune reglabile electric - nu vad ceva util fiindca am sa fiu singurul sofer al masinii ( ce ma sfatuiti aici? )

- Sistem de navigatie Amundsen MIB2 - sincer l-am adaugat dar nu stiu ce are peste standardul care vine cu masina si ce are sub Columbus MIB. Am facut ceva cautari pe google dar nu gasesti detalii - sper sa imi clarificati cat de cat

- Sound System Canton - aici sincer e un moft...parca totusi nu as renunta la el

- Jante aliaj Stratos 7Jx17" - tinand cont ca am adaugat DCC - jantele pe 17 nu ar trebui sa imi afecteze prea tare confortul si imbunatateste , din punctul meu de vedere, aspectul si stabilitatea

 

Va multumesc anticipat pentru orice fel de informatie si sfat care mi-l dati

Modificat de larry200ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva chestii:

Adaptive Cruise Control nu face nimic in bara la bara fara Traffic Jam Assist.

In loc de interiorul de piele poti sa iei o husa pentru caine. Eu asa am, se prinde de tetiere (si de la scaunele din fata si de pe bancheta) si e foarte ok indiferent de vreme. Asa poti sa economisesti peste 2.000 de euro din start...

Amundsen vine in plus fata de Bolero cu navigatie integrata. Columbus are si ecranul mai mare si cateva lucruri in plus, utile sau nu. Daca folosesti Waze poti sa ramai la Bolero +  cum ii zice la CarPlay / Android Auto fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In plus de ce a spus Rave ai grija si la airbaguri laterale spate; daca in spate ai doar caine si nu pasageri (copii) atunci nu vad rostul. airbagurile sunt utile si safe doar daca pasagerul de pe locul respectiv foloseste centura de siguranta. Nu sunt la curent cu transportul cainilor, dar nu cred ca il poti tine in centura, right ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi @Rave pentru raspuns - interesanta chestie - nu stiam ca ACC nu ajuta fara Traffic jam assist (optiune care nu exista). Totusi cu ce ar ajuta? doar sa mentina distanta in traffic normal (no traffic jam ) ?

 

In leg cu husa, am incercat optiunea asta la masina existenta (golf 4). Am luat o husa de prin LIDL dar nu se fixeaza prea bine si daca catelul(labrador) se agita un pic se descopera niste colturi si umple totul de par. Poate intradevar nu am cumparat eu ce trebuie, ai un link catre ce ai tu? Ai intampinat probleme de genu?

 

In legatura Cu bolero, daca intradevar vine cu Android auto si carplay si singura diferenta e navigatia, nu vad absolut nici un motiv sa dau banii extra. Daca diferenta ar fi si in felul in care se misca si screen sizeul atunci m-as gandi de 2 ori. Softul, inafara de navigatie, e acelasi?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, laduncaag said:

Salutare,

In plus de ce a spus Rave ai grija si la airbaguri laterale spate; daca in spate ai doar caine si nu pasageri (copii) atunci nu vad rostul. airbagurile sunt utile si safe doar daca pasagerul de pe locul respectiv foloseste centura de siguranta. Nu sunt la curent cu transportul cainilor, dar nu cred ca il poti tine in centura, right ?

 

 

Nu mi-as fi dorit in mod deosebit airbaguri laterale dar a fost fortata de optiunea `Crew Protect Assist`. Dap, nu poti pune centura la caine.

3 minutes ago, laduncaag said:

Super tare, nu stiam ca exista. nu am gasit totusi accesoriile pe site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as lua Crew Protect, nu mi se pare ca face ceva util... Oricum, e o chestie care se poate activa si dupa achizitie (daca nu ma insel, asa era la VW, sa ma corecteze cineva daca gresesc) si asa mai scazi rata masinii.

ACC-ul normal este activ intre 40(50?!) km/h si 160km/h si masina pastreaza singura distanta, in mers, fata de celelalte masini. In bara la bara nu face nimic si masina oricum vine standard (sau ar trebui) cu franarea automata de urgenta.

Amundsen este fix un Bolero cu navigatia in plus, acelasi ecran, acelasi soft. Nu e ceva ce as lua neaparat... Eu personal nu am folosit niciodata navigatia la masina personala pentru ca folosesc mereu Waze.

Eu am o husa normala si nu prea am avut probleme cu cainele (27kg) dar adevarul e ca nici nu prea lasa par. Oricum, exista niste huse care acopera si fetele de usi si ar trebui sa fie mai ok. Erau prin magazine pe la noi sau pe AliExpress, una d-asta am si eu de gand sa iau acum.

LE: Ceva de genul...

Husa auto de Lux protectie si transport animale, caini si pisici pentru bancheta autoturismului, impermeabila, matlasata, antialunecare, sectiuni laterale tip hamac, geam tip plasa, Virtupet, Centura de siguranta caine 
https://www.emag.ro/husa-auto-de-lux-protectie-si-transport-animale-caini-si-pisici-pentru-bancheta-autoturismului-impermeabila-matlasata-antialunecare-sectiuni-laterale-tip-hamac-geam-tip-plasa-virtupet-centura-de-sigur/pd/DCY7X4BBM/?utm_campaign=share product&utm_source=mobile app&utm_medium=ios

Aici diferenta intre ACC si Traffic Jam Assist

b8d4f11085535694.png

 

08b8c91085535714.png

a3aade1085535744.png

7b9ccf1085535784.png

Acestea fiind zise, ACC tot este ceva ce merita luat, doar ca nu cred ca face ce vrei tu. :) 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!