Jump to content

Consiliere achiziție Superb 3


75NOR
 Share

Postare recomandată

Cand ma uitam eu pe configurator acum 1 an am ramas cu impresia ca erau doua optiuni.

Despre matuire....nu stiu ce sa spun, nu mi se pare sa fie notabila; mai ales sa afecteze vizibilitatea. Pana la urma de asta ma si gandesc sa reinnoiesc la 2 ani ca sa fiu "nou". Un parbriz tot asa dupa ceva timp are imperfectiuni de la utilizare. (acele puncticele si glare in lumina directa fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca au actualizat configuratorul de Skoda - pe model VW - si e tot 1 optiune pentru parbriz incalzit...

Da, ai dreptate cu inlocuirea foliei, desi, la 150Eur costul, ies mai ieftin achitand franciza unui nou parbriz OEM. Doar ca exista riscul sa iei un bolovan in el a doua zi dupa ce l-ai schimbat... (am patit eu asa la 1 saptamana dupa schimbare, asa ca am avut 2 dosare in 2 luni consecutive :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce fel de CASCO aveti voi, dar daca schimb 1 parbriz de 4000 RON pe ansau la doi ani, imi va creste prima, pe langa fransiza de 100 EUR.

Daca mai spargi si o janta si o schimbi pe casco, te vor manca astia de la asig.

Si eu mi0-am pus folie transparenta pe proiectoare si faruri de la Llumar. Acolo in showroom exista si o lampa cu care iti face demo cu filtrarea caldurii. Exista folii transparente ptr parbriz prin carre nu trece caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic putin - Cazul meu: am contract pe 4 ani cu asiguratorul - exact  cat am si creditul. Suma fixa in fiecare an neafectata de ceea ce faci. Probabil ca si altii la fel

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si la leasing e la fel: CASCO fix pe toata durata contractului... Fiecare eveniment(dosar) e insotit de o fransiza de 100Eur.

 

29 minutes ago, nsm said:

Acolo in showroom exista si o lampa cu care iti face demo cu filtrarea caldurii. Exista folii transparente ptr parbriz prin carre nu trece caldura.

De banii de folie transparenta prin care nu trece caldura, poti pune parbriz incalzit de fabrica si in felul asta beneficiezi si de protectia IR si de beneficiile parbrizului incalzit. Si eviti discutiile/amenda referitoare la prezenta foliei pe parbriz, care este interzisa si motiv de picat ITP, sau luat talonul la control in trafic.... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca folia e transparenta si autorizata RAR cum se lauda astia, nu ai probleme. Problema nu sunt cei 200 EUR initiali ci cei cheltuiti ulterior cu inlocuirea parbrizului .

Eu sunt persoana fizica si prin urmare nu am leasing, iar casco sunt liber sa il cumpar de unde vreau eu.

In cazul meu il iau online direct de la asig, fara intermediari (gen broker, agenti) si fara inspectii de risc anuale sau initiale. Este mai ieftin, poti plati cu cardul comod de acasa si daca nu abuzezi de el se ieftineste usor cu timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi suntem offtopic, @nsm si eu am casco tot pe persoana fizica, fara fransiza si daca am doar un incident pe an nu-mi creste nicio prima, doar ca nu voi primi bonus mai mare anul urmator. Daca am doua incidente practic voi plati casco cat anul curent, desi valoarea masinii scade. Iar de abia daca am 3 incidente intr-un an creste peste cat am platit anul curent. Deci nu cred ca se pune problema chiar asa. Practic eu daca ma aleg cu un parbriz schimbat, nu platesc nici fransiza nici mai mult la casco.

Iar cu folia, eu nu sunt convins ca are vreun sens sa pun asa ceva pe parbriz sau faruri/proiectoare. De ce? Simplu, pentru ca la cealalta masina, dupa 7 ani jumatate si 127k km nu am spart niciun parbriz si farurile arata aproape ca in prima zi (au doar urme foarte fine de zgarieturi, dar vizibile doar daca te uiti atent de aproape), nu sunt zgariate/sparte/matuite. In cazul asta, nu vad necesitatea foliei (care oricum se face urata in cativa ani), din moment ce sa zicem vreo 10 ani oricum nu ai probleme cu matuit/zgariat cat sa necesite vreo interventie.

Intr-adevar, am vazut multi cu masini de 2-3 ani care au farurile super matuite, dar nu am idee cum fac oamenii aia de arata asa farurile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar suntem offtopic, eventual se face un thread de asigurari.

Pe mine ma oripileaza gandul de a merge prin service-uri si asigurari, timp si nervi pierduti, eventual niste mecanici cu chef de munca ce iti lasa numa degete pe capitonaj stalpi, etc, etc. Asa ca vreau sa minimizez astfel de ipostaze.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, sln said:

 timp si nervi pierduti, eventual niste mecanici cu chef de munca ce iti lasa numa degete pe capitonaj stalpi, etc, etc. 

Asta e si groaza mea cea mai mare....Din fericire, am noroc cu service-ul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o nelamurire, am auzit ca in alte tari ca  de ex Rep. Moldova sunt mai ieftine Skoda  superb. Este adevarat? Va rog sa-mi dati mai multe informatii

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt mai ieftine. La fel cum la noi sunt mai ieftine decat in vestul Europei. Motivul e unul clar pentru toata lumea cred (si nu ma refer la motivul ala despre care unii abereaza - cum ca masinile din vest sunt facute mult mai bine decat astea pentru pietele de la noi).

Daca ai pe cineva acolo care te poate ajuta in cumpararea masinii de acolo cred ca e cea mai buna varianta, si eu ma uitam inainte sa o cumpar pe a mea pe la ei.

L.E. Bine punctat de @75NOR. Eu cand am verificat acum mai bine de 6 luni, erau dotari similare cu cele din RO, deci diferenta de bani nu de acolo venea.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In completare la cele spuse de @RzzV trebuie verificat si nivelul de echipare. Spre exemplu, Style-ul din Moldova sa fie mai slab echipat standard decat Style-ul de la noi, la fel cum al nostru de exemplu e mult mai slab echipat decat cel din Norvegia sa zicem... Nu doar pretul conteaza, ci si ce primesti in schimbul sumei platite.

L.E. Daca nivelul de echipare e similar, atunci e din politica importatorului. Nu-mi dau seama de TVA, dar cert e ca din Moldova ar trebui sa fie si taxe vamale, nu e import UE

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de diferente in functie de tara. Ca o curiozitate, Style-ul de Romania vine cu Kessy standard? Ca cel pe care il volanesc eu (nu in Romania) are Kessy in standard. Iar acum (2017) vad ca este pe standard Style si ACC 160 in configurator. In 2016 cand l-am configurat eu, ACC-ul era optional (atat cel de 160 cat si cel de 210).

Ciudate politici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kessy e standard pe style dar nu si acc... in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba & @corbu33: aveti dreptate amandoi. Cred ca are legatura cu faptul ca se va introduce in standard ACC in curand, ca parte din pachetul de siguranta, citisem intr-un Autobild. Probabil pe alte piete au intrat mai devreme, la fel cum a fost cu TPM acum ceva ani. (la noi se platea, la altii era standard)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu culoarea mașinii, care este cea mai buna pt a nu se vedea zgârieturile si mizeria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate mi o fac si pe a mea cu acc :) desi cred ca modificarile vor veni din sap 22 si pare ca la mine va fi sap 20.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, cristyan2000 said:

In legatura cu culoarea mașinii, care este cea mai buna pt a nu se vedea zgârieturile si mizeria?

Probabil Capuccino Beige sau Argintiu Briliant. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, cristyan2000 said:

In legatura cu culoarea mașinii, care este cea mai buna pt a nu se vedea zgârieturile si mizeria?

Argintiu sau Gri Business.

Bej Cappuccino e pretentios :( daca vrei sa-l tii spotless

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, cristyan2000 said:

In legatura cu culoarea mașinii, care este cea mai buna pt a nu se vedea zgârieturile si mizeria?

Daca ai dioptrii multe si sa te apropii de masina pe intuneric nu o sa le vezi. Iar daca are mult mizerie peste nici atat :).

A mea a stat fara zgarieturi fix o saptamana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Argintiu briliant. Testat pe ultimele 2 masini (una de la VW si actuala, aprox. aceeasi nuanta). Inainte la alt VW am avut negru briliant (o pacoste, arata bine doar o ora de la spalare).

Am perioade si de 2 luni intre spalari. La partea cu zgarieeturile, cata vreme nu sunt profunde (pana la tabla), asijderea,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci gri  e cea mai recomandata din cate vad. Va multumesc pt sfaturi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Posibil achizitie noua in familie: se vrea schimbat O3 1.8TSI180 CP DSG7 Style MY2013 cu Superb3 2.0TDI 190CP DSG6 MY2018.

Masina face undeva intre 23.000-25.000 km/an, proprietarul a vrut mentinerea performatelor (motor minim 180CP), pastrarea cutiei automate (DSG6 fara problemele avute cu DSG7), si indeplinirea cerintele remat 2017 (maxim 130 CO2/km). Din start nu prea aveai de ales decat Diesel pentru CO2 (si pentru DSG6), si Style pentru a putea selecta rotile de 19" (fara sa pierzi Actiunea CleverPack).  

Ca si dotari initial erau obligatorii roti 19", interior piele si carlig. Pe langa acestea reusesc sa conving sa adauge parbriz incalzit(masina nu are garaj) si scut motor (stim cum sunt drumurile la noi) iar trapa a fost adaugata de viitorul proprietar. In plus apare Navigatia Columbus si Media Command App care sunt necesare pentru "Actiunea CleverpackStyle".

Sper ca o comanda facuta in luna mai, in urmatoarele 2-3 saptamani sa prinda MY2018 si implicit Adaptive Cruise Control 160km/h si Columbus 9.2". Oare dealerul stie cu ce MY va intra o comanda? Ce parere aveti in legatura cu configuratia atasata (proprietarul este mai "old school" si nu prea l-au interesat chestiile electronice) ? 

Superb_Style_2.0_TDI_190CP_DSG.pdf

PS: combinatia Quarz Grey cu jante 19" Phoenix se poate vedea aici: https://www.briskoda.net/forums/topic/367311-the-superb-iii-picture-thread/?do=findComment&comment=4822342 (nu facem si noi un topic de poze reale  cudiverse combinatii de culori/vopsea si jante? )

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod logic nu prea mai are cum sa nu fie my2018 pt ca sap 22 e la finalul lunii si in productie efectiv intra cam intr o luna si jumatate din ce am vazut eu pana acum asta dc nu le a scazut dramatic cererea si ti-o fac maine :)). 

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, rempha said:

Posibil achizitie noua in familie: se vrea schimbat O3 1.8TSI180 CP DSG7 Style MY2013 cu Superb3 2.0TDI 190CP DSG6 MY2018.

Ce parere aveti in legatura cu configuratia atasata (proprietarul este mai "old school" si nu prea l-au interesat chestiile electronice) ? 

PS: combinatia Quarz Grey cu jante 19" Phoenix se poate vedea aici: https://www.briskoda.net/forums/topic/367311-the-superb-iii-picture-thread/?do=findComment&comment=4822342 

@rempha: recomand si Sunset, e mare diferenta fata de Sunset de pe S2, adica e mult mai inchis. Coroborat cu jaluzelele de la geamurile spate - care sunt standard, da o ambianta foarte ok interiorului si protectie fata de privirile nedorite, mai ales daca vrei sa nu atragi atentia in caz ca iti lasi o haina/sacou pe bancheta spate cat timp masina e stationata. 

Ref la Phoenix, vezi ca pe MY 2018 sunt 3 variante: argintii, chrome/oglinda, negru lucios... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!