Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

intre placuta si etrier / butuc si disc vaselina cu cupru. rezista la caldura, nu curge. dar vad in linkul tau ca aia o dau in conductivitate electrica favorizata de cupru.

in culise vaselina siliconica.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 600 de km de cand am schimbat butucul si rulmentul(printre altele) de pe partea dreapta fata,inca nu s-a ovalizat discul.Sper ca dd data asta sa fie bine si sa nu se mai ovalizeze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O întrebare pentru cei care au discuri de 312mm sau 288mm, ca sa scoti discul trebuie demontat portetrierul? Eu am incercat azi sa scot discul sa il rectific da nu vrea sa iasă, nu are loc de la portetrier :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci dintre cele doua mai buna pentru culise este TRW ? Ca le-am luat pe amandoua si trebuie sa schimb discuri si placute si sa curat culisele iar acum sunt indecis cu carw sa dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru culise trw este perfecta. Ceratec pentru locurile unde placuta atinge etrierul si portetrierul

Modificat de nelutzui
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect exact asa am procedat pe fata cand am schimbat discurile si placutele , deci le fac la fel si pe spate . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai schimbat nimic pe spate pentru ca......la fiecare roata culisa de sus are joc foarte mare cea de jos foarte putin , e posibil sa fie numai culisele duse sau s-a largit si gaura in suportul de etrier, stie cineva codurile culise spate? Apropo la cele de fata sa nu luati Autofren ca gaura pentru inbus e foarte putin adanca si inbus de 7 nu intra iar de 6 are joc foarte mare si e posibil dupa strangere sa nu le mai poti scoate decat cu flexu eu am comandat 4 seturi de fata toate erau la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este si la mine,culisa de sus are joc mare fata de cea de jos.

Eu am schimbat ambele culise,am luat Trw noi si tot asa este joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca e normal , tot TRW as vrea sa iau si eu dar m-ai pus pe ganduri .....in cazul asta trebuie suporti etrier noi , ca second , dar am anteles ca o culisa trebuie sa fie mai groasa si una mai suptire la tine cum erau cele TRW?

SSRazvan tie iti bat discurile pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inafara de inlocuirea suportului de etrier ,a mai avut cineva problema asta si a rezolvato altfelaltfel ? , alte culise de la alte firme de masini care sa fie la fel dar unpic mai groase sau altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

colegu "suptire".

Ai incercat cu imbus de 6.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu colegu , dar la cele de pe masina intra fix imbus de 7 nu are joc de loc nu 6 sau 6,5 plus ca in gaura respectiva inbusu intra cam 3 mm pe cand la cele care le am eu pe masina intra Cam 8-9 mm dar am avut noroc pe fata ca nu am joc la culise .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Stiu ca e de 7, ca a trebuit sa cumpar special imbus pt ca nu se gaseste in toate trusele.

tot ce-i posibil sa-ti fi livrat piesele gresite daca-s atatea in neregula cu ele. Daca sunt AM ai putea sa le si returnezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am si facut ;) .Dar nu stiu ce fac pe spate , oare toti au joc la culise pe spate? Din fabrica vine fara nici un pic de joc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Tu te referi cu ele montate pe masina? normal nu au joc, adica la mine nu au, decat foarte putin, sau cel putin asa-mi aduc aminte.

Culisele alea erau cu vaselina si pareau intacte, asa ca nu am investigat, ca nu aveam ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , pe masina , adica dai etrieru jos dai placutele dai discul si cu ele in suportul de etrier le tragi um pic in afara si misti sus jos fara sa iasa din burduf , la mine cele de sus au joc foarte mare cele de jos mai putin si auzisem pe un coleg ca zicea ca nu sunt la fel cele de sus cu cele de jos, ma gandesc si la varianta ca cineva a umblat pe acolo si a pus la fel si sus si jos , si poate de aia am joc la unele mai mult la altele mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de sus au forma conica in trei trepte, cele de jos au o tesitura pe lungime. Asa l-e am din fabrica. S-ar putea sa aibă un pic de joc, cea de sus daca tragi de ea, pentru ca fiind conica rămâne înăuntru partea mai subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am mai linistit un pic cred ca o sa verific ce ai spus si tu nelutzui si pana la urma comand un set de culise cu burduf si surub de la TRW si gata , ca sa pot monta discurile si placutele pe spate.Multumesc la toti cei care m-au ajutat cu sfaturi , sper sa iasa bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa verifici jocul dupa ce pui vaselina pe culisa, iti mai ia din joc. Vaselina fiind siliconica este mai vascoasa.

Nu inteleg de ce apare joc, solicitările acolo sunt mici.

Modificat de nelutzui
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific si va anunt , Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am montat discuri placute si am schimbat si culisele, burdufurile si suruburi la culise , am rezolvat cu jocul in culisele de sus , am luat set 4xculise TRW cele groase (noi) le-am pus jos si cele groase (vechi) le-am pus sus si nu mai e joc nici sus nici jos acum ambele au foarte foarte putin joc exact cat trebuie am facut cam 60 de km deocamdata totul e perfect :)

Modificat de LUC79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. De vreo cateva zile s-a aprins martorul de la placutele de frana. Cat mai pot circula cu ele asa? Vreau sa schimb discurile si placutele de frana dar nu stiu la ce dimensiuni sa ma uit si ce sistem de prindere au placutele. Ma puteti ajuta cu niste coduri pt. ele? Ca firma ma gandeam la ATE ca am citit ca sunt destul de bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai poti circula, depinde unde circuli (urban / extraurban).

oricum nu o lungi mult...

ATE am pus si eu, franeaza foarte bine. mergi la un magazin de piese auto cu talonul masinii si iti spun ei toate detaliile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!