Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Am inlocuit setul de Textar cu Ate (discuri si placute)

Discurile demontate prezinta la interior crapaturi destul de serioase. Placutele sunt uzate uniform. Si acuma intrebare: pot folosi la urmatorul schimb placutele date jos, ele fiind f.putin uzate?

Alea nu sunt discuri textar...nici macar 1 secunda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca Ate are un sistem antipiraterie cu un cod MAPP. Codul poate fi scanat cu o aplicatie de tip barcode scanner instalata pe un spartphone si primesti un raspuns daca produsul este original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand urmeaza sa imi schimb si eu placutele de frana pe fata. Discurule sunt destul de uzate dar nu ma risc sa le schimb vazand ce "panarame" sunt la noi pe piata! Intrebarea mea este ce placute sa aleg, care ca aiba un raport, pret/calitate bun, si sa tina o vreme.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat discuri fata brembo max si vreau sa le pun pe masina, ce ma roade este de ce a mai facut o gaura pe disc eu am 7 gauri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Te referi la gaurile mici pentru surubul de ghidaj?

Cu ce te deranjeaza? ia uite cate am eu :)

post-14266-0-91755500-1427454001_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Da am crezut ca poate au gresit discurile...mersi mult

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TRW sau ATE

Multumesc la ATE ma gandeam si eu.

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si ale mele aveu holograma si 2d matrix pe ambalaj si punctat pe buza ate.n-am probleme cu ele.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. A trebuit sa dau etrierul jos cand am schimbat discurile (era blocat pistonul) si la reasamblare, cand am pus furtunul la loc, se pare ca saibele alea de cupru nu mai etanseaza bine (am observat dupa cateva zile ceva urme de umezeala pe acolo). Are cineva idee ce dimensiuni au acele saibe ? ( Ele in mod normal vin cu tot cu furtun, dar nu as schimba furtunul doar pentru saibe). Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Cam greu...dar astea sunt specificatiile furtunului...

1 1J0611701

brake hose
M10X1X435MM / fr.wheel drv

 

Daca presupunem ca M10 este surubul care intra in etrier...ar fi o varianta sa incerci cu niste saibe de dimensiunea aia...

Daca tin minte bine pentru surubul de la conducta se foloseste cheie de 12 nu? 

 

LE...am presupus bine :)

post-14266-0-67839900-1427710805_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In curand urmeaza sa imi schimb si eu placutele de frana pe fata. Discurule sunt destul de uzate dar nu ma risc sa le schimb vazand ce "panarame" sunt la noi pe piata! Intrebarea mea este ce placute sa aleg, care ca aiba un raport, pret/calitate bun, si sa tina o vreme.

Multumesc!

Mergi pe discuri originale daca iti e frica de cele AM. Odata tot trebuie sa le schimbi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa in general, c-am cat tin o pereche de placute si discuri daca in medie se merge aproximativ 5000 km/an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Depinde cum faci aia 5000...depinde unde ii faci...sunt foarte multi factori...

Tin pana se termina....in general discurile si placutele se schimba cand se consuma...nu la un anumit nr de km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

"c-am" aproape o viata de om tin daca mergi cu ea normal 5000km/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu circul mai mult in oras, mai ies si in afara orasului cand ma duc la o tura undeva sau la pescuit. Nu abuzez de frane, frana o apas intotdeauna in ultimul moment, nu o tin apasata de la 100m sa le tocesc. 5 ani ma tin placutele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg rostul intrebarii... Daca nu te tin 5 ani ce faci, nu le mai schimbi?

Ca statistica, minim 60k pentru discuri si 30k pentru placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vrut sa stiu. Ms Toni.

 

Nici vb sa nu le schimb :-)) cand am cumparat masina(de 1.5 ani) mi s-a spus ca am discuri si placute noi montate in germania, si deja ma uit la discuri/placute pe cand astea se duc sa am altele noi...ready to go :-)

Si am vrut sa stiu daca e cazul sa ma uit dupa ele sau deocamdata nu e nevoie. Ca la cate planuri am pentru masina, as avea unde pune banii. 

 

Multumesc de lamuriri. Weekend placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am discurile oem pe spate... 121.000km :D arata jalnic dar urmeaza sa le schimb

 

pe fata la fel erau oem, numai placutele erau schimbate, si mai aveau viata, dar erau ovalizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scapat cineva de ovalizarea discurilor dupa inlocuirea butucului si rulmentului(+ disc,evident)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am discurile oem pe spate... 121.000km :D arata jalnic dar urmeaza sa le schimb

pe fata la fel erau oem, numai placutele erau schimbate, si mai aveau viata, dar erau ovalizate

Ale mele au 240k km :))
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de discurile comline is de slaba , proasta calitate ? ( nam avut timp sa citesc daca a mai cerut cineva parerea )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca sunt de slaba calitate. Cand vine vorba de frana nu te zgarci. Cumpara ATE sau TRW. In ultima vreme dau si astea chix. Iti dai seam Starline, Comline and stuff sunt praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,,leam montat deja ( fata , spate ) ...la "recomandarea"  unui coleg ce zicea ca pe masina de firma (peugeot 207) are montate comline si cas oke ...eu nu vreau sa ma tina o vesnicie :) vruiam niste pareri ca nu ma pricep deloc la chesti de masini acum invat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu zic ca nu e prea tarziu nici pt lb materna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!