Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

eu am optat pentru ATE POWER DISC pt fata si placute ATE ceramice si discuri ATE si placte ATE normale pentru spate si sunt foarte multumit de ele, intradevar nu au fost cele mai ieftine dar a meritat investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si tu cine si ce si-a montat si nu a avut probleme.Eu am b maxx pe masina de peste 15000 km si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si tu cine si ce si-a montat si nu a avut probleme.Eu am b maxx pe masina de peste 15000 km si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele.

Gabi, am si eu o nelamurire...cum aflu ce firma sunt discurile de pe masina mea? Placutele de pe spate le-am schimbat si urmeaza cele de pe fata, totodata vreau sa masor discurile. Ce dimensiune in mm este minimul la grosimea discurilor? Multumesc anticipat!

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand desfaci discul,vezi ce scrie pe el,eventual postezi ce scrie pe el si poate reusim sa descoperim fabricantul:

280 mm, Grosime disc frana 22 mm/Grosime minima 19 mm

256 mm, Grosime disc frana 22 mm/Grosime minima 19 mm

288 mm, Grosime disc frana 25 mm/Grosime minima 22 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă pe el vei vedea scris ceva in genu' 1J0 ....atunci sunt OEM.

Pe ale mele ATE e ștanțat pe buza exterioara, care probabil când va trebui schimbat va fi plin de rugina si nu se va vedea absolut nimic,poate cauți degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OM=piesa originala cu coduri de original aplicate pe ea.

OEM=piesa venita pe relatia after market dar care este recunoscuta ca piesa folosita de producatorii de masini(ATE,BOSCH,BERU,TRW,MANN..etc)

E bine de stiut sa nu apara confuzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau nu

http://en.wikipedia.org/wiki/Original_equipment_manufacturer

VW pune sistem de franare fabricat de ATE, dar cu stanta VW-Audi la standardele corespunzatoare...deci piesa e OEM. intr-adevar OEM se refera la ATE in acest caz si nu la VW, pt ca ATE este echiparea de fabrica a masinii, ei sunt furnizorul uzinei producatoare si piesa respectiva poate fi montata decat pe un VW-Audi.

Nici nu am auzit de OM pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar ce scrie acolo se refera strict la codul piesei, numar(part number, i.e: 1J0 955 531) original equipment, nu mai conteaza si producatorul (manufacturer) chit ca e siemens, na uatevar, fiecare crede ce vrea, ideea e ca aici pe forum OE, OEM, ce-o fi, se refera la piesa cumparata de la VW :D

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand desfaci discul,vezi ce scrie pe el,eventual postezi ce scrie pe el si poate reusim sa descoperim fabricantul:

280 mm, Grosime disc frana 22 mm/Grosime minima 19 mm

256 mm, Grosime disc frana 22 mm/Grosime minima 19 mm

288 mm, Grosime disc frana 25 mm/Grosime minima 22 mm

Multumesc frumos, cand o sa scimb o sa postez si o sa masor grosimea discurilor. Pana acum ma gandesc sa merg pe placute ATE pe fata. Pana o sa le schimb (cam peste o luna) poate se schimba si decizia :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Ce parere aveti de uzura discului si a placutei ( puntea spate ). Placutele vreau sa le schimb neaparat, dar nu stiu daca este atat de necesar sa schimb si discurile ( buza de pe margine are in jur de 1,5-2mm ). Doresc sa merg pe TRW, mai ales ca sunt ceva reduceri zilele astea la consumabile.

post-25971-0-08883600-1359459893_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie schimbate si discurile. Mai ai uzura si pe partea aialalta a discului deci clar e sub limita data de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Este ok combinatia discuri + placute TRW (126ron x2+ 88 ron ) ? Iar ca magazin am gasit pe ingaraj si autokarma, sunt de incredere ? Am citit vreo 10 pagini in urma si spunea cineva sa fim atentie la cele contrafacute ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In autokarma cel putin eu am incredere am luat de mai multe ori si nu m-am putut plange de nimic. De la ingaraj nu am luat nu iti pot spune o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiti cumva daca se potrivesc discurile si placutele de frana spate de passat 2002 pe golf 4 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele nu stiu sigur dar discurile cu siguranta nu se potrivesc...

Distanta intre prezoane la passat este 5X112 pe cand la golf 5X100...si asta ar fi motivul principal...plus ca mai este si dimensiunea lor...dar asta deja nu mai conteaza avand in vedere diferenta de prindere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegul R@z0r, pt. ce masina intrebi?la fiecare exista o limita minima a grosimii discului, cand trebuie schimbate discurile, la golf de ex la cele din spate, grosimea minima 7mm, 9mm sunt noi.Placutele in scurt timp poti sa le schimbi.

Iuliu1984, clar nu!

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, pentru masina din semnatura discurile fata sunt 256 mm? sau difera in functie de sasiu?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi la discurile b max pe care le ai, sa inteleg ca ai placute brembo? sau altceva?

*** sti care e tara producatoare?

mersi

 

ps. vad pe siteuruile de piese auto> sistem Lucas si sistem ate? de unde stiu eu ce sistem am pe masina? sua e vb de diferentierea rotilor din fata cu cele din spate?

Modificat de 2mad4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brembo am senzatia ca are fabrica in Polonia.Pe cutii nu apare tara de provenienta.Oricum eu am ceva vreme cu ele si nu am nici un fel de problema...sunt fara greseala.Am pachet discuri  maxx si placute brembo.

Nu te mai ghida dupa site-uri,imi dai seria de caroserie si iti dau codurile de brembo..direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ1JZ1B075165

motor AXP / 2001

- m-am orientat sa le cumpar de la volksparts.ro, prezent si aici pe forum

*** exista diferente mari intre max si cele stock?

 

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar pe circuit si pe serpentine in jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma puteti ajuta cu o informatie dragi colegi? Am nevoie de un set de placute de frana pe fata  pt. un Golf 4 variant Tdi 130cp fabricat in oct.2001. Cu cine pot lua legatura pentru un pret cat mai bun? As prefera marca Pagid pentru ca acest model este pe masina din fabrica.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!