Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Am comparator,verific si rectific pe cele cu  deviatie. Gandesc ca din moment ce s au deformat odata probabil am noroc si dupa rectificare raman ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

E reducere la ****krma si am zis sa imi frane.

Am luat TRW si placute si discuri.

Urmeaza sa le montez. bun. Cu ce ung calaretii dupa ce ii curat? Ca am inteles ca nu orice vaselian e buna. Unele mananca garniturile si nu e ok. Nu am gasit Textar HydraTec. O pot inlocui cu ceva de la Liqui Moly?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu orice din secțiunea piese universale - produse întreținere - pastă frâne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Sunt 2 tipuri de pasta de frana. 

Prima pasta se aplica pe ...piciorusele... placutei de frana. si a doua pasta se aplica pe culise sau calareti..cum le ziceti voi.

Deci difera.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

textar ceratec merge la ambele aplicatii. Insa .. daca placutele de frana au tablite in care culiseaza in portetrier ( franele spate de regula - unde e cazul ) , nu este nevoie de vaselina (doar sub tablite sa nu le umfle rugina si sa ingreuneze retragerea placutelor de pe disc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Textar Ceratec, ATE Plastilube sau Liqui Moly Kupfer Paste 3080 pe suprafetele de contact iar la culise vaselina siliconica Liqui Moly Silicon Fett 3312

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru culise am una CRC foarte buna, speciala de frane iar pt picioruse placute vaselina cu cupru. Toate magazinele vand vaselinele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut operatiunea asta recent la un Renault MAster.

Pe culise ATE Plasilube. Pe placute Sonax vaselina cu cupru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florynbadescu

Salut, la Octavia 2 a tatălui meu se încinge roata stânga spate după ce am schimbat plăcuțe de frână, garniturile etrier, inlocuit lichid de frâna (la pedala), aerisit, gresat tot ce trebuia. Discul de frâna a fost uzat neuniform, în sensul că există rugină la extremități (1,5 cm sus si 0,5cm lângă butuc) dar fiind in parametri nu l-am schimbat. Asta să fie cauza? Se rezolvă dupa 100-200km cand se mai uzează plăcuțele după forma discului? Nici frâna nu e ok pe spate după ce am aerisit de vreo 3 ori la interval de 5 zile. La montarea plăcuțelor a trebuit să iau putin din urechiuse cu polidiscul deoarece nu intrau pe tăblițe ( ciudat este că plăcuțele vechi erau montate fără tăblițe (). Plăcuțele sunt trw. Pe dreapta spate nu se încinge la fel de tare ( discul pare uzat la fel). Să schimb si discurile, poate dispare problema? O zi buna!

Modificat de florynbadescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roata este infranata , ridica masina si invarte.

testeaza si cu cablurile de frana de mana deconectate, verifica jocul cablului in camasa.

verifica daca port-etrierul culiseaza liber, are 2 pini sus-jos (se schimba daca sunt uzati/ruginiti)

toate info ti le-am dat pt Golf 4, topicul unde ai postat. dar se aplica si la Octavia - te rog mai multa atentie unde postezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/3/2020 at 9:03 PM, andrei_221 said:

textar ceratec merge la ambele aplicatii. Insa .. daca placutele de frana au tablite in care culiseaza in portetrier ( franele spate de regula - unde e cazul ) , nu este nevoie de vaselina (doar sub tablite sa nu le umfle rugina si sa ingreuneze retragerea placutelor de pe disc)

nu merge la ambele aplicatii, Textar are una pt aplicatii la partea hidraulica a franelor, si una pt partile mecanice

le atasez pe amandoua, cu rosu sint incercuite partile unde se aplica

 

textarCeratec2.JPG

textarHydratec.jpg

On 5/16/2020 at 9:44 AM, florynbadescu said:

a trebuit să iau putin din urechiuse cu polidiscul deoarece nu intrau pe tăblițe (

as spune ca e clar ca placutele comandate nu au fost cele care trebuie. Eu as zice sa le inlocuiesti cu cele care trebuie, sint coduri asemanatoare cu dimensiuni care difera cu 1-2mm dar e suficient sa nu fie ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Am ajuns si la un prieten la service care s-a uitat la ea pe elevator, a dat spray si a ciocănit putin mecanismul franei de mână și am observat ca arcul pe stânga spate nu aduce complet mecanismul înapoi când eliberez cablul (rămâne o distanță de 3-4 mm), pe partea dreaptă revine complet. Cred ca arcul este problema, voi ce ziceți? Cablul si culisele sunt ok.

In ceea ce privește plăcuțele o sa vad daca mai gasesc ambalajul sau merg la magazin să întreb ce coduri mi-a adus. 

Modificat de florynbadescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca arcurile alea nu sunt de mare ajutor. G 4 meu nici nu avea, am montat eu dar arcurile nu rezolva problema,a trebuit sa reconditionez etrierii, desfacut complet, schimbate garnituri si totul e ok acum.In setul de garnituri Frenkit doua oringuri nu sunt de dimensiuni bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:

Am pus discuri si placute TRW. A fost promotie la autokarma, Am prins bine. Puncte de mentionat:

-frana foarte elastica in primii 300 km..acum si-a mai revenit

-desi am facut ca la carte totul..tot am niste mici dungi pe discuri care nu-mi plac..daca dai cu unghia pe ele nu agata...

-nu am facut niciun fel de rodaj cum mai scrie pe YT cu viteze nebune si frana violenta. am mers foarte eco si am folosit frana foarte foarte putin 

-mare grija la etrieri..eu am rectificat unul ( spate ) cilindru era blocat.

Acum toti zic ca in 1000km vor scartai ca naiba...insa sper sa nu ajung acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Golf 4 1.4 axp 16valve, am facut greseala si am cumparat placute fata bosch si spate delphi. Scartaie in draci. Ce discuri sa cumpar ca sa le mai lecuiesc putin ? Sa nu mai scartaie in ultimul hal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaie ca sunt foarte dure. Pe viitor poti incerca placute + discuri TRW. Eu am incercat ATE si au scartait rau de tot, cu TRW totul e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca combin cu un disc moale, scap ? 

M-am gandit sa iau tot bosch pe fata unde am placutele bosch si qwp sau ceva ieftin pe spate unde oricum am ieftinaciuni de delphi pe care inca nu le-am montat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Vă salut! Ce dimensiuni au discurile de frână față-spate la Bora 2001 cod AJM? Pe autodoc îmi dă doua dimensiuni și nu știu pe care să le iau..

 

VIN: WVWZZZ1JZ2W106490

 

Iar legat de plăcuțe, din câte știu până acum mașina a avut mereu plăcuțe fără senzor însa în bord mi se aprinde martorul de plăcuțe uzate când pun contactul...după ce aș putea să îmi dau seama dacă am nevoie de plăcuțe cu senzor sau fără?

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...

AJM-ul are 280 fata si 232 spate.

Cat despre placute dai roata jos stanga fata si vezi daca ai o mufa in aer...

Daca ai martorul aprins nu inteleg de ce au fost puse placute fara senzor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

voi ce brand recomandati la placute de frana fata-spate ? La trw am vazut ca sunt 2 variante, una mai scumpa DTE cu tablite rosii, materialul e mai dur sau mai moale sau e doar marketing ? Textar sau Brembo cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele sunt low dust (alea cu tablite rosii). Eu de astea am fata/spate si nu pot sa ma plang... sunt bune. Si da, jantele se murdaresc mult mai greu fata de cele normale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ VwAudiGroup - eu am pus TRW si discuri si placute in 2020 cred si am facut vreo 30.000. Nu sunt probleme cu ele. Acum depinde si daca sunt motnate corect si luate de la magazine mari (nu dau nume). Ca si aici e un risk de fake...

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut la mine  când și când la gropi mi se aprinde senzorul de plăcuțe Plăcuțele sunt bune să fie acel senzor  de pe.placuta din stg defect ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@aditzu' am luat de la autokarma, uneori de la epiesa mai iau, astea sunt magazinele de unde ma aprovizionez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/16/2020 at 9:44 AM, florynbadescu said:

Salut, la Octavia 2 a tatălui meu se încinge roata stânga spate după ce am schimbat plăcuțe de frână, garniturile etrier, inlocuit lichid de frâna (la pedala), aerisit, gresat tot ce trebuia. Discul de frâna a fost uzat neuniform, în sensul că există rugină la extremități (1,5 cm sus si 0,5cm lângă butuc) dar fiind in parametri nu l-am schimbat. Asta să fie cauza? Se rezolvă dupa 100-200km cand se mai uzează plăcuțele după forma discului? Nici frâna nu e ok pe spate după ce am aerisit de vreo 3 ori la interval de 5 zile. La montarea plăcuțelor a trebuit să iau putin din urechiuse cu polidiscul deoarece nu intrau pe tăblițe ( ciudat este că plăcuțele vechi erau montate fără tăblițe (). Plăcuțele sunt trw. Pe dreapta spate nu se încinge la fel de tare ( discul pare uzat la fel). Să schimb si discurile, poate dispare problema? O zi buna!

Si la mine am dunga de rugina pe discurile de la rotile din spate, cam 1 cm pe exterior si mai putin pe interior. Aparuta dupa un schimb de placute, in reprezentanta .. Ce sa fie? Culisele ? 

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!