Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

On 7/17/2018 at 1:36 PM, cristi511 said:

Nu este sigur si cu atat mai putin recomandat. 

Daca pe siguranta ta nu pui pret te rog tine cont ca pe strada nu esti singur. Daca 500 ron la 3 ani ( discuri fata/spate) ti se pare o suma importanta atunci poate ca ar trebui sa ti reconsideri ideea de a detine o masina.

 

Nu intereseaza pe nimeni asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat deja comanda de discuri si placute , nu mai stau la discutie . Siguranta mea si a pasagerilor din masina este prioritara . Eu am comandat trw , acum cum mi-o fi norocul . Revin cu noutati dupa schimbarea lor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! Urmeaza sa inlocuiesc discurile si nu stiu ce sa aleg... Zimmerman ventilate sau Ate ( cele cu striatii ) ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele variante pot dezvolta vibratii in timp. Mergi pe Ate normal. :)

Ps: ce treaba are leonul 1p cu Golf 4? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am avut pe golful disel marca Zimmerman si am avut probleme cu ele . S-au aovalizat dupa 2000 Km.

Ulterior am cumparat Ate cu striatii si nu am mai avut probleme cu ele pana am vandut masina .Depasisem aprox 20K cu ele. Acum depinde de buget si de noroc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile si placutele au fost schimbate pe axa spate !

Acum trecand la axa fata, am obresvat ca desi placutele cand le-am schimbat au fost noi , acum la verificarea facuta am observat ca cele de pe partea dreapta sunt mai putin tocite decat cele de pe stanga . Diferenta este de aprox 3 mm .

Rotile nu blocheaza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai servisat etrierii? 

Iti trage dreapta/stanga in caz de franare de urgenta/viteze mari?

Cel mai probabil este nevoie de o astfel de operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie placutele arata ce a spus testul de frane , partyea stanga placute ma tocite , frane mai bune, partea dreapta placute mai putin tocite , frana mai slaba ! Poate fi din pompa acesta inegalitate ! Dupa cum am spus , pistonasele nu sunt blocate , culisele sunt gresate si nu sunt blocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

La sfarsitul operatiunii pomeneste ceva de echilibrarea franelor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata pistonasul de la etrieri.Este de culoare neagra asa cum am spus in discutiile anterioare.Din ce stiam eu erau cromati ( argintiu) .A mai intalnit cineva modelul acesta.Culoarea este asemanatoare tubularelor de contact .

20180811_181750-1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cromat toata ziua....ce vezi acolo este mizerie...daca il dai afara si il cureti ai sa vezi.

Modificat de sdR+
ortografia...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine vrei sa faci o.telenovela  etrieri lor? Mergi la un service și fă o intervenție la toți cu garnituri și pistoane noi și schimbat lichid de frana cu aparat sub vid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut etrierii fata , asa cum am spus sunt de culoare Inchisa , am curtat pana la refuz , nici vorba sa fie cromati.Merg împinsi cu mana cand sunt fara presiunea lichidului , iar sub presiune lucreaza usor facand o parghie sau introdusi cu presa.La apasearea pedalei fac apasarea usor iar la debraiere fac acea usoara retragere inapoi.Acum astept sa fac ceva sute de km si apoi ma duc sa fac iar standul de franare.Au fost schimbate si placutele noi, incluziv rectificare discuri.

20180813_084448.jpg

20180813_084414.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa fie din cei acoperiti cu teflon. sau chiar din cei de plastic (da, exista si pistonase de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/7/2018 at 1:32 PM, Aerofan said:

eu am schimbat de 4 luni totul fata spate si m-a costat 200 de euro. totul e ATE. Franeaza masina perfect si ma simt in siguranta si nu am nici o dunga lasata pe disc.

Am avut cam o luna o dunga de rugina pe discuri dupa inlocuire discuri + placute fata Audi A6 2.5 diesel 2005.

Marca TRW, furnizor Autokarma. Dunga era fix pe mijlocul discului. deci nu pe margini! Explain that. 

Am fost f ingrijorat initial... totusi a disparut dupa un timp. Am avut de ales intre ATE si TRW si la acel moment postarile de pe forum m-au facut sa ma inclin spre TRW.

Acum as inclina spre ATE. Daca retin bine, multa lume avea probleme cu planeitatea la ATE la discuri dupa o luna sau doua.

Deci nu e chiar asa usor sa o nimeresti din prima totdeauna din pacate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am ales pt Fata discuri Brembo Max si plăcute Brembo normale.Se vor schimba mai târziu spre toamna mai trag de cele care sunt pe masina.Discurile si plăcutele s-au uzat uniform pe exterior iar pe interior nu prea.O sa pun poze in momentul demontarii.pana atunci.....

WP_20180816_19_56_13_Rich.jpg

WP_20180816_19_54_35_Rich.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.08.2018 at 15:50, detinator a scris:

Am avut cam o luna o dunga de rugina pe discuri dupa inlocuire discuri + placute fata Audi A6 2.5 diesel 2005.

Marca TRW, furnizor Autokarma. Dunga era fix pe mijlocul discului. deci nu pe margini! Explain that. 

Am fost f ingrijorat initial... totusi a disparut dupa un timp. Am avut de ales intre ATE si TRW si la acel moment postarile de pe forum m-au facut sa ma inclin spre TRW.

Acum as inclina spre ATE. Daca retin bine, multa lume avea probleme cu planeitatea la ATE la discuri dupa o luna sau doua.

Deci nu e chiar asa usor sa o nimeresti din prima totdeauna din pacate. 

Nu este normal atata timp cat piesa este noua , indiferent de marca .Ptr ca acesti fabricanti cu sedii prin garaje sa nu mai existe trebuie ca si noi sa nu mai montam piese in fata blocului. Atata timp cat montezi si cumperi din service ai garantie fara sa mai alergi dupa sute de hartii .Noi cumparam mai ieftin iar dupa 2-3 luni cumparam altele ptr ca vechile nu mai corespund . Partea proasta este ca acum au inceput si piesele ale unor marci de prestigiu sa dea rateuri.

Stiu o gramada de serviceuri  care din start nu monteaza unele marci de discuri ptr ca au avut probleme cu ele . Daca vii cu ele la sacosica , le monteaza dar nu raspund ptr garantie . Te duci si alergi singur .Nu spun ca exista si erori de montaj dar in marea majoritate ovalizarea discurilor tine strict de calitatea jalnica a materialului din care sunt confectionate.Sunt persoane care prefera ca atunci cand are de schimbat discuri se duc la dezmembrari si cauta ceva bun pe masinile aduse de afara . Prefera vechi dar bun in detrimentul lucrului nou dar prost.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/20/2018 at 1:56 PM, florin_gti said:

Nu este normal atata timp cat piesa este noua , indiferent de marca 

Legat strict de postarea mea, la ce te referi ca nu e normal? Nu s-a intamplat nimic anormal.

Piesele au fost TRW de la un comerciant f cunoscut, poate cel mai cunoscut.

Montajul s-a facut ok, ca dovada ca acum dupa mii de km totul e ok.

De ovalizare nu a fost vorba. Doar am spus ca si la mine se vedea o dunga de rugina ca si cum nu calcau placutele pe tot discul la inceput.

Primele zile. Se vedea si din forma placutelor ca asa erau ele concepute. De ce? Nu stiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut referire la fraza bolduita (ingrosata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare dragi colegi. 

Trebuie sa schimb discurile si placutele pe fata + placute frana spate la un passat cc. 

Ce firma recomandati? 2 service-uri din Timisoara mi-au recomandat JURATEK... nu stiu ce sa zic de ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am auzit de Juratek (poate o fi ceva chimezisme)poate vrei sa zici Jurid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti putem recomanda doar sa ai garantie pe montaj si lucrare si sa faci bine rodajul la discuri. Nu te dai la ele pana nu calca placuta pe toata suprafata discului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna colegi.Am schimbat discuri si plăcute frâna pe fata.cum se fac corect rodajul la discuri?

WP_20181022_13_38_16_Rich.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!