Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Jurid a fost (nu știu dacă mai e) furnizor de prim-montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

49 minute în urmă, aditzu' a scris:

De 3 chestii mi-e frica. 1. Ovalizare. 2 .Franare ineficienta fata de ce am pe masina acum. - disc oem 3. Scartait de fiecare data la fiecare franare.

De JURID nu am auzit niciodata....doar te ATE TRW TEXTAR..si clar cand ai banuti..OEM.

Daca le rodezi cum trebuie si nu mergi dupa un drum la spalatorie, nu ai de ce sa-ti fie frica....eu merg numai pe ATE din 1994 si nu am avut probleme niciodata!
 

 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mașina produsa in 2013 am avut placute jurid.  Am pus plăcute Trw fata spate (erau mai multe opțiuni de la Trw și am ales mai scumpe pe fata erau 250 ron plăcuțele) și nu am nici o problema. Frânează la fel că cele originale, nu au scârțâit niciodată. Singura problema este că nu țin mult la frânări agresive și repetate de încing rapid discurile și plăcuțele și iese fum din ele (mașina nu are dirijat curent de aer să răcească franele) așa că dacă trebuie să coborâți ceva extrem și puneți foarte multe frane cred că trebuie ceva mai performant și ceva fante care sa dirijeze aerul spre frânele fata. La mers normal oras- autostrada nu se întâmplă asta.
Atenție că sunt multe piese bizare, e răspunderea voastră să verificati daca sunt ce trebuie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. 

Am un golf 4 1.9 axr, vreau sa schimb discurile și plăcuțele de frână dar vreau o recomandare pentru ceva mai bun ca vreau sa ii fac și soft la mașină.. Ce marca recomandati? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Cazacu cristian

Salutare... Am schimbat rulmenții pe fata skf și discurile,  plăcute trw pe fata și după 2 luni am o vibrație în volan la frânare de la 110 la 80 de km, menționez ca vibrația nu e f puternica dar e sesizabila și enervanta. Am și cauciucuri noi pe mașină echilibrate... Ce sa mai fac ca să depistez problema... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele mari de la bascula in ce stare sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat placute si discuri, Ate toate, fata spate. Cele spate au fost cumparate de la un mare magazin cele fata de la un magazin mic de incredere. Problema e ca atat cele fata cat si spate  scartaie la franare usoara, daca apas mai tare nu-care sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele. Contin prea mult metal si acesta scartaie in frecarea usoara cu discurile. Nu ai ce le face decat sa le inlocuiesti cu altele - in functie de buget. (La mine, cu placute ATE nu le-am auzit sa scartaie vreodata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e problema, ATE am si nu luate de la iarmaroc, ci de la magazine ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate sunt de mai multe feluri, inclusiv eco, mai ieftine si din materiale mai proaste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzatorii de unde am cumparat au doar varianta cumparata de mine si alta foarte scumpa, placute ceramice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi pe cutie unde sunt fabricate...e posibil sa ai niste facaturi pe masina.
Folosesc ATE de multi ani si niciodata NU mi-au scartait!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate nu are varianta eco. Poate nu se impacă cu discurile tale.

Mie îmi scârțâiau ATE atunci când luau apă, dar dispărea după o frânare puternică. Mai scârțâiau și cănd le încingeam până la fum, dar dispărea după o frănare puternică.

Scârțâitul nu are nici o treabă cu performanța!

 

App, eu am măncat un set de ATE față în 17kkm. Acum am ferodo de 20kkm uzate foarte puțin, dar și forța de frânare este mai slabă ?. Prefer ATE cu scârțâit la orice oră.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai din acest motiv nu am cumparat ferodo, trw sau textar-pentru ca sunt tari si nu se compara ca eficienta. Discurile sunt tot ate,noi de asemenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Textrar, ATE sunt gama de top....uite aici un material explictiv bun.
 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update- in urma unui drum mai lung ( 4000 km ) fara franari lungi sau puternice,fara sa ploua sau sa spal masina cu franele incinse s au ovalizat discurile,vibreaza pedala la franare….cred ca trebuia sa cumpar piese de origine,se pare ca ATE nu mai e ce a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Si eu am probleme cu ATE, sunt la al doilea set (primul schimbat pe garantie la ~30k km cand bateaua urat de tot) si la franari usoare-medii volanul bate urat de tot, acum am 40k km cu ele. Am avut grija cat s-a putut de ele dar se pare ca multa lume se plange de ATE. O chestie pe care eu nu o inteleg este faptul ca placutele se consuma foarte greu ~%40, in timp ce pe discul de frana a aparut deja o buza evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vali zak...ai garantie, foloseste-o!
Imposibil sa se ovalizeze singure, probabil le-ai decalit...sau ai luat niste facaturi ATE, sunt multe pe piata.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la discuri pt garantie trbuie sa prezinti factura/hartia care atesta ca au fost montate intr-un service autorizat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus deviz de constatare a defectiunii si testul de frane 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie o gramada de dovezi iar eu nu am pentru ca imi fac singur mecanica curenta. Schimb de 15 ani placute, discuri - franne in general si e prima data cand am probleme cu Ate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu repar masinuta acasă si am mers pe brembo fata spate pana acum mulțumit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!