Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Imi cer scuze daca nu am postat exact unde trebuie, rog un moderator sa mute postul daca este cazul. Am frunzarit o bucata buna de timp forumul in cautarea raspunsului, dar nu l-am gasit. De ceva vreme am dat intamplator peste el, dar acum cand imi trebuie nu-l mai gasesc.

Cum se face rodajul la discuri/placute noi ?

Cat lichid de frana intra in instalatie ? (daca intentionez sa-l inlocuiesc)

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit de rodaj doar ca trebuie mers cu atentie ca franale nu lucreaza la maxim vre0 50-100km. Cat despre lichid Autodata spune 500ml dar azi fac eu schimbul si iti comunic. preventiv am cumparat 1 litru sper sa-mi ajunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur o sa-ti ajunga. Si eu l-am schimbat si a fost suficient un bidonas (dar nu mai retin de cat era, un litru sau mai putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu placutele si discurile frana.m-a costat 150ron discurile fata(ferodo),180ron cele spate tot ferodo.la cele din fata a fost oferta si au fost mai ieftine..si placutele am cumparat ferodo la 150 ron cu senzor si mi-a spus vanzatorul ca sunt cele mai bune ca au protectie termica ,adica nu iti incalzeste discul de frana..schimbul in service 100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau sa pun si eu pe Golf-ul meu discuri de ARL. Intrebarea mea este: Mai trebuie sa schimb si etrierele? Sau eu stiu, dati-mi si mie o firma de discuri perforate si pret-uri. Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, la un moment dat am gasit un topic in care scria si despre rodajul discurilor/placutelor... ceva cu mersul pe un drum neaglomerat si franat nu stiu cum si ... nu mai stiu. Stie cineva sa ma indrume ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia era despre regenerare sau asa ceva al discurilo si placutelor care au fost supraincalzite. Am schimbat lichidul si am folosit o.6 litri, faraaparate speciale, am dat drumul la aerisitoare la fiecare roata pe rand si am scos 200ml de pe spate si cate 100ml de pe fata. la sfarsit am facut aerisirea cu toate ca nu a fost nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
am dat drumul la aerisitoare la fiecare roata pe rand si am scos 200ml de pe spate si cate 100ml de pe fata.

Si ambreiajul ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu placutele si discurile frana.m-a costat 150ron discurile fata(ferodo),180ron cele spate tot ferodo.la cele din fata a fost oferta si au fost mai ieftine..si placutele am cumparat ferodo la 150 ron cu senzor si mi-a spus vanzatorul ca sunt cele mai bune ca au protectie termica ,adica nu iti incalzeste discul de frana..schimbul in service 100 ron

Salut

spune impresia despre placutele FERODO

din acelea am pus si eu si pot spune ca TIR-rile sunt zero pe langa mine la scartzait

asa ca sunt interesat de impresia cu ele

mersi

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pe spate discuri plus placute FERODO, discurile au fost 150 ron, placutele 100 ron,manopera 30 ron(un mecanic cu care sunt prieten) ,vreau sa spun ca dupa aprox. 500 km cu ele sunt multumit de modul cum functioneaza, dar am sesizat un usor scartait cu toate ca vanzatorul m-a asigurat de calitatea buna a placutelor de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu placutele de frana. Am pus TRW. 180 Ron placute fata + 120 Ron placute spate. Manopera 108 Roni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ambreiajul ? :icon_thumright:

Am uitat, o sa scot si de acolo vreo 200ml.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat acum 1000 km placute fata ferodo.nu scartie de nici un fel si franarea este k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ar trebui sa schimb si eu discurile pentru ca sunt "ovalizate" rau de tot. Am avut placuta Lucas adica TRW puse in urma cu vreo 15,000km dar de discuri ma asteptam pentru ca erau de pe atunci destul de tocite.

Deoarece nu cred ca voi mai rula cu masina asta mai mult de 10-15,000km optez pentru o varianta mai ieftina si anume TRW sau Ferodo dar mecanicul imi tot repeta sa pun ATE (diferenta de 250lei discuri+placute) pentru ca, zice el din experiente anterioare, marcile acestea mai ieftine nu tin - referitor la disc nu placuta.

Vreau sa va intreb are cineva rulati 10-20,000km cu discuri din acestea mai ieftine (TRW sau Lucas, Ferodo, etc.) ?! Va rog sa imi spuneti niste pareri dupa schimbarea lor si un numar bun de km parcursi. :icon_cool:

De ce e bine sa fie aceiasi marca atat discurile cat si placutele, are vreo importanta daca ambele sunt noi :( ?!

Ce ziceti se reduce cu mult eficienta franarii daca "discurile bat" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu, ieri, placutele de frana. Am lasat masina toata ziua in service pt ca am schimbat mai multe la ea, inclusiv distributia, asa ca nu pot sa pariez ca baietii chiar au facut/pus ce au zis, chiar daca m-am dus la acel service recomandat de cineva.

Ideea este ca mi-au zis ca au pus placute ferodo, cu senzor pe fata. Pretul: 915.000 lei vechi fara TVA pe spate si vreo 935.000 lei vechi fara TVA pe fata (cu senzor). Manopera n-o stiu, pt ca am zis, au lucrat mai mult la masina si am platit la gramada.

Mecanicii mi-au zis ca 100 de kilometri franele n-o sa lucreze la capacitate maxima si am simtit asta imediat ce am plecat din service, cand era sa ma infig intr-o Dacie la semafor. In rest... au avut ceva urme de scartaiala, dar s-au potolit repede si sper sa pastreze linistea de acum incolo :icon_cool: Ce pot sa spun, din ce mi-au zis oamenii de la service, sunt placute de mijloc ca si pret/calitate. Asa ca... fara asteptari ecorme de la ele, dar nici sa le schimbati dupa 2.000 de km. Toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e bine sa fie aceiasi marca atat discurile cat si placutele, are vreo importanta daca ambele sunt noi :lol: ?!

daca placutele sunt de aceeasi marca cred ca ar conta doar in cazul cand ar fi un set mai performant (sport/semisport), in cazul de zi cu zi nu cred. in schimb cred ca este mai indicat ca in momentul cand schimb duscurile sa schimbi si placutele, pentru ca placutele s-au uzat pe vechiul disc si au pe ele santuri, astfel priza cu noul disc nu va fi la inceput de 100%, pana in momentul cand se "rod" si se aseaza pe noile discuri. dar oricum si daca foloseti un set nou de placute&discuri tot va dura pana se vor "aseza" si ele pentru a avea o franare eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

blackstar:

cei care nu pot sa-si ia placute cu senzor pot lega cele 2 fire ce merg la senzor impreuna :) ca sa se stinga becul in bord fara a apela la vag -com iar pe urma tre sa isi formeze urechea ca la dacia cand se termina placuta face ca trenul :P ce bec in bord ... putorile de nemti si cand lii foame se aprinde becu :P

eu cand mi-am schimbat placutele de frana nu am stiut ca sunt cu senzor sau nu(pe bord nu imi aparea nici un martor iar la service mi-au spus ca trebuie schimbate...asa ca am luat fara senzor ca erau mai ieftine). "Toate bune si frumoase"...am pus noile placute pe bord inca nu mi-a aparut nici un martor dar dupa vreo 500 Km a inceput sa-mi apara pe bord iar comp de bord sa ma buzzuie de fiecare data cand pun contactul!!!

spuneti-mi si mie cum fac sa scap de acel martor(fara sa schimb iar placutele)?..eventual poate ma ajutati si cu niste poze(nu sunt mare mecanic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ti-am legat firele intre ele atunci cand sa schimbat placutele si acum poate sau desfacut firele.Baga ochiul pe acolo si uitate :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dezactiva cu vag com-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori legi intre ele firele care se duc la roata, folosesti o mufa de la placute cu senzor uzate la care legi firele intre ele, ori dezactivezi cu vag-com prin recodarea bordului (IC).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, pe fata la ambele roti exista senzori la placute sau numai pe stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci mult, deci daca comand placutele fata , numai la cele din partea stanga o sa fie senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu discuri+placute fata, si la frinare usoara si viteza mica se aude un sunet de genul "hirs hirs" la una din roti si nu prea imi dau seama care e motivul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!