Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Bravo @adi_bm :icon_thumright:

Din alea vreau sa-mi pun si eu pe masina mea :rolleyes: Discuri si placute de frana ATE :)

Aici la Tg-Jiu le scot de la un prieten care si-a deschis un magazin de piese auto, la 250 RON bucata/disc :) Ele se vand cu peste 350 RON :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul ii bun, eu am dat 200 per bucata la cursul valutar de atunci :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat o groapa cu masina partea stanga fata si misa aprins becul la placutele de frana.Am demontat roata s ama uit la placute.Firul de la senzor era rupt.

INTREBARE: martorul din bord nu se aprinde atunci cand placutele sunt uzate si cele 2 fire care intra in constructia placutei fac contact?Deci la mien daca s-au rupt nu trebuia sa nu se fi aprins?Sau ele trebuie sa stea atinse asta pana schimb placutele?

Firele alea doua sunt unite intro pastila de grafit in placuta de frana. In momentul in care unul din fire se rupe, din diverse motive, ti se va aprinde becul in bord. Eu am patit ceva asemanator cand am vopsit etrierii, adica am scapat etrierul din mana si a iesit cablul din placuta. Noroc ca nu s-au rupt firele si am putut sa le bag la loc ca altfel ramaneam si eu cu beculetul aprins pe bord (iar placutele sunt aproape noi). Acum nu stiu exact ce poti face in cazul tau. Daca placutele sunt bune si nu te deranjeaza sa mai mergi cu beculetul aprins le poti lasa asa. Eventual le mai verifici uzura din cand in cand.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat trebuie sa ma tina discurile astea de frana ATE cu placute noi ? Aprox. 3-5 ani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

discurile si placutele te tin in functie de cati km faci cu masina

Avertisment

QUOTE / REPLY (citatul) ajută c

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu fac cam 20.000 km pe an :D Poate mai putin, dar am facut 10.000 in primele 6 luni de cand am luat masina :alien:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

luni schimb placutele...mi-am comandat Lucas (180 ron). Odata cu asta vreau sa schimb si lichidul de frana. Ma poate ajuta careva cu tipul de lichid care sa-l comand. (am dat search si nu am reusit sa gasesc - my bad)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 litru de DOT4 iti ajunge. Poate te ajuta si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb placutele de frana si nu ma pot hotara asupra firmei producatoare. As inclina spre Textar. Ma puteti ajuta ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand ATE. Le-am schimbat de curand si sunt foarte multumit de ele. Din Germania avea tot placute ATE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am optat si eu pentru Lucas la recomandarea service-ului...n-am facut inca numai vreo 100 km asa ca inca nu pot spune o parere. Desi mecanicul a zis ca nu are rost sa schimb si lichidul de frana, am insistat sa-l schimbe deoarece sunt convins ca nu a fost schimbat de cel putin 50000 km si 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

eu am pus Bosch - fata si spate - 300 ron + 100 ron manopera inlocuire.

am numai 100 km cu ele. revin cu impresii.

Modificat de bradulescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea dupa vreo 200 km...am frana de Dacie :Driver:. Am inteles de la macanic ca pana se formeaza placuta pe disc (sunt cam uzate discurile) o sa am frana mai slabuta, dar nu m-am gandit ca o sa fie chiar asa. Am pedala destul de tare dar nu prinde...se opreste cam greu masina, sincer mi frica sa ma duc cu 90-100 :blah_:. Sa fie chiar cum zice mecanicul sau ceva nu a facut bine pe acolo?

Modificat de Miky_xXx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat pe fata placute+discuri TRW(au fost cele mai bune la raport calitate/pret), luate de la colegul audia6tdi. Primi 100km la fel a fost franarea slaba, dar dupa 2000km facuti de atunci, acum tin perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gresit nu prea au ce sa-ti greseasca. Mai fa vreo 200 - 300 KM si vei vedea ca va tine bine. La fel am patit si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot placute de la TRW. Am schimbat si discurile de pe fata dar nu mai stiu ce firma erau discurile. Acuma dupa aproape 1000 km la viteza mica daca franez usor aud din cand in cand un scartait, dar f mic, abia daca se aude. Sper sa fie bune placutele astea. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acel mic sunet de frecare dar eu inca nu am atatia km cu placutele noi...astept sa ajung si eu pe la 1000 km si apoi revin cu impresii. Tks !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Stiti ceva de discurile FERODO?? Am gasit la un pret prea bun dar nu stiu cat de bune sunt .. ( SET 2 BUC. ) 141.16 Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna eu am schimbat azi iarna pe fata si discurile si placutele pe fata am pus TRW destul de multumit, acum de paste o sa schimb si cele de pe spate nu stiu ce marca sa pun, as vrea sa pun altceva de ce am sa vad daca chiar is bune sau am eu impresi. Voi ce ati pune bun si nu f scump .?

in legatura cu lichidu de frana eu nu l-am schimbat cand am pus discurile si placutele noi oare sa il schimb acum cand schimb astea de pe spate ? tacamio mia zis ca daca nu o scazut nivelul sau nu curge sau am probleme nu trebuie sa umblu ( tin sa precizez ca el are si o avut numa mercedes), voi ce ziceti am vazut ca uni zic sa schimb alti nu ...

merci

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la lichidul de frana,citeste aici si te vei lamuri cand si de ce trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cobra? la alea nu trebuie sa umbli niciodata :D.

Referitor la franele spate: lucas sau brembo max. Fereodo as mai fi zis dar am citit aici ca lumea a patit-o cu marca asta, cel putin cu discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot e legat de subiect si G4 e identic cu O1, as avea cateva nelamuriri:

1. Am schimbat discurile si placutele cu unele Roadhouse. Se pare ca-s spaniole, ati auzit de marca asta, e ok?

2. Cand mi-a schimbat discurile nu au avut cheie cu impact si a improvizat una cu ciocanul. Problema este ca a distrus floarea de pe surubelele care fixeaza discurile. Operatiunea am facut-o intr-un service f ok, doar ca nu neavand altele le-a pus tot pe cele vechi. Oare sa ma duc sa caut sa-mi puna unele noi? Imi este teama sa nu am probleme data viitoare.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile se fixeaza in prezoane si nu in surubul ala mic care nu are alt rol decat sa nu se invarta discul cand schimbi sau dai jos roata si sa te chinui sa pui prezoanele la loc.

Oricum daca dupa jumatate de an dai roata jos si desfaci acel surub ai sa vezi ca discul sta fix datorita mizeriei care se depune in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!