Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salut

am schimbat cu ceva vreme in urma si eu placuteele si discurile de frana : discuri brem,bo placute ferrodo am o problema am facut cam 6.000 de km de atunci si la franare cateodata pe fata se aude un scartait la franare nu mereu ... am dat roata de fata jos sa ma uit la placute nu au absolut nimic arata ca noi si totusi scartie imi puteti spune si mie ce are ... ? sau de la ce e ?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil zgomotul provine de la placute, care in anumite conditii de sarcina/umiditate sau alti factori scartaie. Mai stiu pe cineva care are tot placute ferodo, si dupa un anumit numar de kilometrii la fel au inceput sa scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si azi scartie si e cald si frumos afara ... mai degraba cand ploua afara nu se mai aude ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate face asa pana se uniformizeaza placuta pe disc!

si trebuie ca zgomotul sa fie intermitent ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun problema asta mi-am pus-o si eu dar nu prea se leaga pentru ca am 8.000 km din care 3.500 in afara localitatii .... deci imi pun problema de la ce ar putea fi ... ?

kiar nu mai are nimeni aceasa problema ? poate sunt eu prea "chisat" cum se zice pe romaneste si imi sta pe creier zgomotul ala ... dar totusi nu sunt singurul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa stai calm , am auzit acelasi scartiit si la masini noi noute , si la a mea si toata lumea a spus ca e de la placute de la materialul din care sunt facute , e neplacut dar .......... frana va tine sigur.Chiar daca le schimbi nimeni nu garanteaza ca nu se va repeta fenomenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate garanta disparitia zgomotului folosind placute de calitate :lol: (de ex ATE, care sunt mai scumpe dar se vede diferenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun daca zici tu :Driver:) o sa incerc urmatoarele placute vor fi ATE sa ma interesez si eu putin de ele ce si cum sunt si pe urma sa vedem cat costa :Driver:

merci de tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la Passat placute de frana si discuri, se recomanda la 2 randuri de placute discuri noi. Am cumparat originale din reprezentanta din germania si au costat cam cat sant pe la noi cele mai ieftine, atati discuri cat si placute. Nu pot sa stiu cine le produce pe cele originale deoarece singura marcare este cu binecunoscutul W.

Odata cu schimbarea discurilor si placutelor am inlocuit si lichidul de frana.

Rezultatul? EXCELENT - masina franeaza foarte bine, le-a trebuit aproximativ 100 km sa functioneze la eficienta maxima.

Scartaitul e de la calitatea placutelor. Cele originale pe care le-am pus nu scartaie deloc, daca geamul de deschis se aude doar un fashait placut, ca si cum un camion ar scoate aer din perna lent asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate garanta disparitia zgomotului folosind placute de calitate :offtopic: (de ex ATE, care sunt mai scumpe dar se vede diferenta)

ATE sunt mai scumpe dar nu-si merita banii. Sunt mai proaste decat Lucas-TRW, care de fapt e producatorul OEM. Am avut discuri ATE si-au tinut fix 4-5 mii de km. Deci mai bine nu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la Passat placute de frana si discuri, se recomanda la 2 randuri de placute discuri noi.

Discurile fata se schimba daca grosimea lor este sum minimul specificat de producator. La G4 din 22mm noi, daca sunt sub 18mm se schimba.

Lucas-TRW, care de fapt e producatorul OEM.

Nu cumva e PAGID?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE sunt mai scumpe dar nu-si merita banii. Sunt mai proaste decat Lucas-TRW, care de fapt e producatorul OEM. Am avut discuri ATE si-au tinut fix 4-5 mii de km. Deci mai bine nu :icon_thumright:

Tot ce-i posibil, eu am auzit si citit de ele ca ar fi printre cele mai bune, dar vad ca nu e chiar asa.

ByG - Imi cer scuze pentru dezinformare daca am cauzat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat discurile(ATE) si placutele(FEROODO PREMIUM),pedela de frana tine sus,dar franele sunt prea elastice,daca vreau sa opresc masina trebuie sa apas cu putere frana.Trebuie sa astept sa se rodeze putin placutele si discurile?Am 200km de cand le-am schimbat.Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar,instalatia nu a fost aerisita,dar stiu ca nu e obligatoriu cand schimbi discurile si placutele;pedala tine sus,nu jos ca atunci cand ai aer pe instalatie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca au unceput sa se rodeze,azi vad ca tin ceva mai bine. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa sch placutele dar astept sa imi aduca cineva din vest. Am acum pedala tare, tre sa apas mai tare pe ea pt o frina mai violenta. Servo cred ca lucreaza bine, nu are pierderi de vacum. Ce sa fie oare? Placutele care le am acum sint la jumatate, nu sa aprins inca martorul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori sunt niste jafuri de placute puse pe masiana ori sau blocat repartitoarele ( culisare etrierului pe niste tije )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele sint puse in Germanica, dar acum arata mai rau, cu crapaturi in materialul de frictiune, de aceea vreau sa le schimb. Masina a avut garantie LONG LYFE, si multe consumabile au fost de prima calitate, ex, cureaua de distributie era cu insertie de kevlar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aproape 150k km am inlocuit discurile (originale, cred, ca nu am dat cu o perie de sirma pe ele sa vad ce scrie) si placute PAGID, perechea cu senzor parind sa fie mai noua ca cealalta, atit dupa marcaje cit si dupa uzura.

post-1792-1221060808_thumb.jpg

post-1792-1221060839_thumb.jpg

post-1792-1221060865_thumb.jpg

post-1792-1221060917_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos ne spui si noua care era diferenta de grosime intre discul vechi fata de cel nou.poti masura cu un subler grosimea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subler nu am la indemina, dar zilele astea o sa pot masura si spun exact; oricum uzura accentuata e la fata nevazuta a discului, si din manualul inginerului aproximez ca e cam 2-3 mm, iar la fata 1-2 mm maxim.

nu stiu daca am pe acasa subler cu falci de genul asta [ ] ca sa masor corect, dar o sa dau cu flexul pe buza discului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare legat de frane. Sper ca postez in locul potrivit.

Cand las masina imobilizata in panta/rampa in momentul in care ridic piciorul usor de pe pedala de frana si masina incepe sa se miste usor (cand se deblocheaza rotile) se aude un scartait metalic foarte urat (nu este huruitul acela usor care se aude de obicei la frane).

Este normal acel sunet? La voi cum se comporta?

Placutele sunt placute originale si sunt noi (au aproximativ 300 km). La fel facea si cu placutele vechi.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

O cauza poate fi buza discului, daca discurile de frana au uzura accentuata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva la ce pret ar fi placutele de frana pe fata? Sau tot pe volksman sa'l intreb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!